چرا باید یک کنسول نینتندو اندرویدی را دوست داشته باشیم؟

2

واقعاً امکان دارد کنسول نینتندو به اندروید سوییچ کند؟ یک روزنامه ژاپنی معتبر در حوزه کسب‌وکار به نام Nikkei Shimbun می‌گوید امکان دارد نینتندو دستگاه مرموزش با کدنام NX را مبتنی بر سیستم‌عامل اندروید گوگل ارائه دهد. این روزنامه در گذشته هم سابقه فاش‌سازی برخی اسرار و خبرهای شرکت نینتندو را داشته و هیچ بعید نیست که این خبر ویژه نیز درست باشد. این خبر جذاب است ولی با فلسفه این شرکت سازنده کنسول بازی در تضاد است. همه‌ی ما نینتندو را شرکتی با تعصب ویژه روی کنترل همه‌چیز می‌شناسیم و اکنون باور استفاده از سیستم‌عاملی که توسعه‌ و امتیازش مربوط به دیگری است؛ کمی سخت‌ است. اما در این زمان و برهه، دلایلی وجود دارد که اثبات می‌کند چرا باید منتظر یک کنسول بازی اندرویدی باشیم و چرا این تغییر استراتژی با فلسفه نینتندو نیز در تضاد نیست!

واضح‌ترین دلیل برای استفاده نینتندو از اندروید به عنوان یک نقطه شروع برای تغییر، برخورداری از یک سیستم‌عامل مدرن برای اعتباربخشی مضاعف به محصول‌اش است. افرادی که از Wii U استفاده کردند، می‌دانند چقدر این دستگاه در پشت پرده به یک سیستم‌عامل کارآمد نیاز دارد؛ خیلی کند است و پس از به‌روزرسانی‌ها و راه‌حل‌های مکرر و حتا با توجه به رویکرد تبلت‌محور آن، هنوز نمی‌تواند عملکردی مشابه ساده‌ترین دستگاه‌های موبایل اندرویدی داشته باشد. نینتندو مسلماً بهترین توسعه‌دهنده بازی‌های ویدیویی است ولی مانند بسیاری از هم‌قطاران ژاپنی‌اش در انطباق با پلتفرم سیستم‌عامل‌ها و نرم‌افزارهای دنیای جدید با شکست مواجه شده است. در حال حاضر، بیشترین استفاده از سیستم‌عامل اندروید وجود دارد و دارای بخش‌ها و ویژگی‌هایی است که بسیار به کار نینتندو خواهند آمد در حالی که رایگان هم هستند.

DSCF1442.0

هرچه درباره همکاری اندروید و دستگاه‌های نینتندو فکر کنیم؛ نمی‌توانیم وجه مشترکی بیابیم و تصور کنیم که آن را روی بخش‌های مختلف نینتندو ببینیم. چون این شرکت دوست دارد سخت‌افزارهایی منحصر‌به‌فرد بسازد که بیشتر شبیه یک بوم نقاشی برای بروز استعدادهای ناب باشند. می‌توانید تصور کنید نینتندو مهم‌ترین نسخه‌های بازی‌اش را روی Google Play برای دانلود ارائه کند یا منتظر گوگل برای ارائه روی مدیاسرور باشد. اما ساتورو ایواتا، مدیرعامل نینتندو از این تضاد رمزگشایی می‌کند. وی اخیراً اعلام کرد همکاری‌هایی را با شرکت سازنده بازی‌های موبایل DeNA برای طراحی و وارد کردن چیزهای جذاب و مورد علاقه کاربران در سیستم‌های اختصاصی نینتندو آغاز کردند. جالب است در همان روز نیز سیستم NX معرفی شد. این اتفاق‌ها می‌توانند اشاره‌هایی به استفاده از اندروید روی دستگاه‌های نینتندو داشته باشند. اتفاقاً یک کنسول نینتندو اندرویدی بسیار چشم‌گیرتر از یک کنسول با سیستم‌عامل اختصاصی است؛ همانند چیزی که ان‌ویدیا روی دستگاه‌های Shield ارائه کرد. کنسول اندرویدی امکان دسترسی به پلی‌استور گوگل و دیگر سرویس‌های این شرکت را خواهد داشت. نینتندو می‌خواهد در استفاده از اندروید رویه‌ای را در پیش بگیرد که شرکت‌هایی مانند آمازون و شیائومی در سیستم‌عامل‌های مبتنی بر اندروید استفاده کردند؛ ساختن یک لایه رابط کاربری اختصاصی کاربران برای کنترل کامل روی نرم‌افزارهایی که منتشر می‌شوند. دلیلی وجود ندارد که این شرکت از ویژگی‌های اختصاصی خودش مانند Miiverse و StreetPass روی سیستم‌عامل فرضی‌اش استفاده نکند.

همین‌طور، نینتندو دوست دارد بی‌نهایت نرم‌افزار برای پلتفرم‌اش وجود داشته باشد. همانند تلاش‌هایی که در دهه ۱۹۹۰ روی N64 برای همکاری با شرکت‌های ثالت در تولید محتوا داشت؛ توسعه‌دهندگان سیستم اندرویدی NX نیز می‌توانند نرم‌افزارهای جذابی تولید کنند تا اینکه به سراغ ساخت و توسعه سخت‌افزارهای غالباً خشک و بی‌روح بروند. اگرچه دستگاه‌های آمازون که از هسته اندروید استفاده می‌کنند، به سادگی قابلیت سازگاری با غالب برنامه‌های اندرویدی را دارند، ولی برخی از توسعه‌دهندگان تصمیم گرفتند از API اختصاصی آمازون برای برنامه‌ها استفاده کنند و متکی به سرویس‌های جاسازی‌شده گوگل در این برنامه‌ها نباشند. بسیاری از بازی‌ها و سرویس‌های مدیا نیاز به محتوای اختصاصی خودشان دارند و به صورت تئوری می‌شود آن‌ها را به طور مجزا برای اجرا روی سیستم NX توسعه داد. پیچیدگی‌های یک کنسول بازی خیلی کمتر از یک دستگاه موبایل است و دردسرهای نینتندو برای استفاده از برنامه‌های اندرویدی و سفارشی‌سازی آن‌ها در عین حال سازگاری با اندروید کمتر است. این سازگاری می‌تواند برای توسعه‌دهنده‌های داخلی نینتندو نیز مزیت‌هایی داشته باشد. ایواتا سخنرانی‌های زیادی در باب نیاز به مجتمع کردن نینتندو با کنسول‌های بازی خانگی و دستگاه‌های دستی ایراد کرده است. حتا در اواخر سال گذشته بیان کرد این دو تیم با یکدیگر ادغام شده‌اند چون فناوری‌ها به طوری پیشرفته کرده است که می‌توان از یک معماری برای هر دو استفاده کرد. اشتراک‌گذاری فناوری در این کنسول‌ها به کاربران اجازه می‌دهد یک بازی را به طور ساده و سریع روی هر دو کنسول (خانگی و موبایل) اجرا کنند. مثلاً می‌توانند یک بازی را روی کنسول خانگی شروع کنند و بعد با کنسول همراه ادامه بدهند بدون اینکه نیاز باشد این بازی از ابتدا اجرا شود. این ویژگی یک رویای بزرگ در صنعت بازی‌ها و سرگرمی‌های کامپیوتری است.

new-3ds-xl-0101.0.0

در این میان، نینتندو سعی کرده است اشتباهات قبلی را تکرار نکند و کنسول بازی خانگی خود را روی معماری بنا نکند که برای موبایل ناشناخته است. در همین راستا، این شرکت همکاری‌هایی را با سازندگان پردازنده‌های ARM و x86 آغاز کرده و به طور گسترده از کدهای اندروید استفاده می‌کند. به نظر می‌رسد توسعه سیستم NX بازه زمانی ۱۸ ماهه‌ای طول خواهد کشید و از پردازنده‌های ARM استفاده می‌کند که قدرتی بیشتر از Wii U دارند و آن را برای اجرای هر نوع از بازی‌های نینتندو مناسب می‌سازند. در این میان، جای پردازنده‌های اینتل روی معماری x86 با قابلیت اجرای اندروید خالی است.

بنابراین، در یک جمع‌بندی از صحبت‌های بالا، نمی‌توان با قطعیت گفت کنسول بعدی نینتندو مبتنی بر اندروید است ولی این شرکت بازی‌ساز می‌تواند چنین رویکردی را در پیش بگیرد و کنسول اندرویدی بسازد. تصور کنید مجموعه‌ای از دستگاه‌ها، از ست‌آپ‌باکس‌ها و تبلت‌ها گرفته تا دستگاه‌های بازی دستی که می‌توانند از تنظیمات ورودی طراحی شده توسط نینتندو استفاده کنند. سیستم‌عامل نینتندو به سرعت اجرا می‌شود و به گستره بسیار عظیمی از بازی‌های اندرویدی و اپلیکیشن‌های مدیا دسترسی دارد. بعد، هر بازی که به طور اختصاصی برای اجرای روی این سیستم‌عامل ساخته شده است را نمی توان روی دستگاه‌های دیگر اجرا کرد. در این سناریو، نینتندو می‌تواند اکوسیستمی را کنترل کند که هر کس دیگری می‌تواند به آسانی بدان متصل شود. در این صورت مزایای اختصاصی نینتندو که تا کنون می‌شناختیم از بین رفته است اما به استقبال بیشتر و انتظار مردم برای طراحی یک ماشین محاسباتی متناسب با پلتفرم‌های نرم‌افزاری امروزی پاسخ داده شده است. اندروید می‌تواند به نینتندو کمک کند تا دوباره بر فراز قله سرگرمی دیده شود.

منبع

 
آگهی متنی در «همه» صفحات
درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / اندولیفت صورت دکتر رفیعی / متخصص زنان / خرید انواع نهال بادام از برتر نهال / نهال بادام / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / قیمت سئو / آموزش ارز دیجیتال / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / سپتیک تانک/ تبلیغ در گوگل/ buy neuralink / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / خرید نهال گردو خوشه ای پربار / خرید نهال گردوی چندلر پیوندی / درمان دیسک کمر / نهال گردو / بیمه عمر پاسارگاد / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / اورولوژیست / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / خرید لایسنس نود 32 / مجتمع فنی ونک / دانلود سریال / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / دکتر زنان / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / رژیم آنلاین آردایت / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه همتا / سانتریفیوژ / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / بلیط هواپیما تهران / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /
2 نظرات
  1. mehdi می گوید

    منتظر وقوع این رویای شیرین می مانیم….

  2. فرشاد می گوید

    نینتندو: “کنسول NX اندرویدی نخواهد بود.”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.