معرفی کتاب: پزشک پادشاهان

2

چند ماهی می‌شود که نشر علم، کتاب جالبی به نام پزشک پادشاهان منتشر کرده است.

بیماری، فقیر و غنی نمی‌شناسد و حاکمان و پادشاهان را مانند انسان‌های دیگر درگیر می‌کند، درست به همین خاطر است که پزشکان همیشه به حریم شخصی و خلوت قدرتمندترین سلاطین و پادشان راه پیدا می‌کردند و از ناگفته‌ترین اسرار آنها آگاهی پیدا می‌کردند.

پزشکان در دربارها، نقشی چندگانه ایفا می‌کردند، گاه فقط به درمانگری اشخصا اکتفا می‌کردند و گاه با زیرکی از جایگاهی که به دست می‌آوردند برای ارتقای بهداشت و سلامت جامعه هم بهره می‌بردند و البته بعضی اوقات پا را فراتر از این می‌نهادند و حتی باعث برخی از تغییرات و دگرگونی‌های اجتماعی- سیاسی هم می‌شدند.

با داشتن چنین زمینه ذهنی از نقش پزشکان در دربارها، خانم دکتر آن ماری مولن – پزشک و فلیسوف- بعد از چند سال پژوهش، زیر و رو کردن اسناد و سفر به کشورهای مختلف، توانسته است نمونه‌های تاریخی حضور پزشکان در دربارها را گردآوری کند و اثری قابل توجه بیافریند.

این کتاب فقط توصیف خشک، روابط پزشکان و پادشاهان نیست، بلکه با خواندن فصل‌های مختلف آن به نوعی می توانیم تاریخ را مرور کنیم و در جریان پیشرفت تدریجی دانش پزشکی هم قرار بگیریم. کتاب سرشار از واقعیات و نکات مغز تاریخی هم در مورد پزشکی و هم در مورد تاریخ سیاسی و اجتماعی دنیاست و البته در این میان در جاهای زیادی به ایران و پزشکان ایرانی هم اشاره شده است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

8-20-2015 6-46-07 PM

این کتاب توسط علی اصغر سعیدی ترجمه شده است و انتشارات علم آن را در ۵۹۰ صفحه (بدون در نظر نمایه) با بهای ۴۵۵۰۰ تومان منتشر کرده است.

اگر زمانی در دوران نوجوانی، شیفته کتاب سینوهه بودید با آن ترجمه ظاهرا نامعتبر بودید، باید بگویم که این کتاب گرچه داستانی نیست، اما شکل گسترده و فراگیر همان کتاب، با محتوایی مستند است و  جُنگی محسوب می‌شود از تاریخ، پزشکی و فرهنگ که به باور من، ارزش خرید و مطالعه را دارد.

مطالعه کتاب را خصوصا به پزشکان و نیز علاقه‌مندان تاریخ توصیه می‌کنم.

لینک خرید آنلاین این کتاب

[divider][/divider]

اسپانسر فرهنگی «یک پزشک»:

نوار: مرجع خرید و دانلود کتاب صوتی فارسی

سنت گوش کردن به کتاب‌های صوتی هنوز که هنوز است در ایران جا نیفتاده است. در حالی که در فرنگ، بیشتر کتاب‌های مهم و پرفروش، نسخه صوتی هم دارند و توسط گوینده‌های خوش‌صدا، عالمانه به نسخه صوتی تبدیل می‌شوند، در ایران دستیابی به کتاب‌های صوتی دلخواه، دشوار است.

در این میان سایت‌هایی مثل نوار می‌کوشند با کیفیت خوب و به صورت قانونی، کتاب‌های صوتی فارسی را در اختیار شما قرار بدهند.


   
2 نظرات
  1. آرزو می گوید

    ای کاش مقداری از صفحات کتاب را هم برای مطالعه می گذاشتید.
    ممنون

  2. حسین ق می گوید

    این کتاب رو من برای انتشارت تایپ کردم . کتاب خوبیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.