۱۸ مکان واقعی که به کمپانی دیزنی در ساخت آثارش الهام بخشیده‌است

12

فرانک مجیدی: مطمئناً نمی‌توان کسی را در دنیا یافت که بتواند ادعا کند هرگز آثار کمپانی دیزنی را در طول زندگی‌اش مشاهده نکرده. جهان پررنگ و لعابی که این شرکت در آثارش به بینندگان عرضه می‌نماید، تا حد زیادی از شوق و تصورات سازندگان آن نشأت گرفته‌است، اما تا حدودی در جهان واقعی هم ریشه دارد. تصاویری که در این پست با هم خواهیم دید، برخی از به‌یادماندنی‌ترین مکان‌های آثار مشهور این کمپانی و مقایسه‌ی آن با اماکن واقعی در جهان است که برای ساخت آثار، از آن‌ها الهام گرفته شده‌است، با این حال حتی وجود اماکن واقعی از این دست، چیزی از خلاقیت این کمپانی در تصویرسازی آن‌ها کم نمی‌کند.

هنرمندان این کمپانی، البته در درجه‌های متفاوتی از این مکان‌ها الهام گرفته‌اند، ارتباط برخی از این تصاویر با نمونه‌ی واقعی ممکن است اندک به نظر آید اما در بیشتر موارد این ارتباط و الهام، غیرقابل انکار است. تعداد زیادی از آثار این کمپانی از داستان‌های پریان کلاسیک الهام گرفته شده‌است و همین موضوع، الهام گرفتن از نمونه‌های قلعه‌های واقعی را بیش از پیش توجیه می‌کند.

  زیبای خفته، قلعه‌ی نِئوشوانشتاین واقع در باوارایای آلمان

disney-locations-real-life-inspirations-35

disney-locations-real-life-inspirations-341

قلعه‌ی سلطنتی انیمیشن زیبای خفته، از این قلعه در آلمان الهام گرفته‌است. این قلعه در سال ۱۸۹۲ توسط لودویگ دوم در باواریا بنا گردید و ادای احترامی بود به شخصیت والای ریچارد واگنر، آهنگساز محبوب لودویگ دوم. لودویگ دوم، که برخی به او لقب «پادشاه قو» داده‌اند، فردی به‌شدت طرفدار هنر شناخته می‌شد و از دوران قدرت او قلعه‌های زیبای فراوانی در ایالت باواریا به یادگار مانده‌است.

تازه‌های سایت گلونی:
  لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

  دیو و دلبر- آلساس فرانسه

  disney-locations-real-life-inspirations-161

  disney-locations-real-life-inspirations-171

  این روستای کوچک با میدان دوست‌داشتنی آن در شمال‌غربی فرانسه واقع شده و از لحاظ سیاسی هم اهمیت فراوانی داشته، بالاخص به دلیل نزدیکی به مرزهای آلمان. در این دهکده‌ی زیبا می‌توان ادغام دن هنر و فرهنگ آلمانی و فرانسوی را دید که در نام‌های اماکن و معماری محل، تأثیر فراوانی نهاده‌است.

    Tangled- تپه سن‌میشل واقع در نورماندی فرانسه

  disney-locations-real-life-inspirations-301

  disney-locations-real-life-inspirations-101

  محل پادشاهی کورونا در انیمیشن Tangled که به داستان راپونزل می‌پردازد، از این تپه‌ی زیبا در نورماندیِ فرانسه الهام گرفته‌است. این جزیره‌ی زیبا و منحصر به فرد در طول زمان به دلیل جزر و مد آب، از سرزمین اصلی جدا شد. این موضوع به این محل امکان داده‌بود تا به یک محل دفاعیِ ایده‌آل تبدیل گردد. امروزه، ظاهر زیبا و شگفت‌انگیز این جزیره آن را به محلی محبوب برای گردشگران تبدیل نموده‌است.

    بالا- آبشار انجل در ونزوئلا

  disney-locations-real-life-inspirations-71

  disney-locations-real-life-inspirations-34

  آبشار پارادایز در انیمیشن «بالا»، از این آبشار معروف در ونزوئلا الهام گرفته‌است. این آبشار که ارتفاع آن به ۹۷۹ متر می‌رسد، به عنوان مرتفع‌ترین آبشار دنیا شناخته می‌شود. این آبشار از کوهی به نام آیانته‌پوی سرازیر می‌شود که یکی از قلل رشته‌کوه‌های ته‌پوی در ونزوئلا است.

    علاءالدین- تاج‌محل در آگرای هند

  disney-locations-real-life-inspirations-141

  disney-locations-real-life-inspirations-110

  کاخ سلطان در انیمیشن علاء‌الدین از این محل بسیار معروف الهام گرفته است. علی‌رغم آن‌که هنوز بسیاری از مردم گمان می‌کنند این محل یک کاخ بوده، در حقیقت تاج‌محل یک آرامگاه است که شاه جهان شروع به ساختن آن در سال ۱۶۳۲ برای یادبود محبوب‌ترین همشرش، بانو «ممتاز محل» نمود. این آرامگاه سراسر از مرمرهای سفید پوشیده شده و در اطراف آن باغ‌هایی سرسبز قرار دارد.

    The Emperor’s New Groove- ماچوپیچو در کاسکوی پرو

  disney-locations-real-life-inspirations-321

  disney-locations-real-life-inspirations-201

  روستای پاچا در این انیمیشن از این مکان تاریخی بسیار معروف الهام گرفته‌است. گمان می‌رود که این مکان رازآلود که توسط اینکاها در ارتفاع ۲۴۳۰ متری و منطقه‌ای کوهستانی در پرو بنا شده‌است، محل استقرار پادشاه اینکا، پاچاکوتی، بوده‌است. بعد از غلبه‌ی اسپانیایی‌ها، این محل به کلی فراموش شد تا آن که در سال ۱۹۱۱ دوباره کشف گردید.

  مولان- شهر ممنوعه واقع در پکن چین

  disney-locations-real-life-inspirations-271

  disney-locations-real-life-inspirations-131

  خانه‌ی امپراتور در انیمیشن مولان از شهر ممنوعه الهام گرفته‌است. هرچند که امروزه درهای این محل برای بازدید عمومی گشوده شده‌است، اما در روزگاری شهر ممنوعه محل اقامت امپراتورهای سلسله‌‌های مینگ و چینگ بود. این کاخ‌ بزرگ، از آن‌جا «ممنوعه» نامیده می‌شد که محل اقامت امپراتور بود و هیچ‌کس اجازه نداشت که بی اذن و اجازه به آن داخل شود و یا از آن خارج گردد.

    گوژپشت نوتردام- کلیسای نوتردام واقع در پاریس فرانسه

  disney-locations-real-life-inspirations-261

  disney-locations-real-life-inspirations-281

  کاملاً بدیهی است که کلیسای این انیمیشن، از کلیسای واقعی در محل الهام گرفته‌باشد. این کلیسای بسیار زیبا و معروف، از نمونه‌های شاخص معماری گوتیک در جهان به شمار می‌رود. ساخت این کلیسا، ۲۰۰ سال به طول انجامید و جزو اولین ساختمان‌های اروپا است که برای بنا کردن‌ش از  قوس‌های اتکایی استفاده شده‌است. معماران این بنا مجبور شدند این قوس‌های اتکا را استفاده کنند، چرا که متوجه شدند که دیوارهای بالایی به دلیل وزن بالای ساختمان، دچار کمانش شده‌اند.

  پری دریایی کوچک- شاتو دِ شیلو واقع در دریاچه‌ی جنیوا در سوییس

  disney-locations-real-life-inspirations-251

  disney-locations-real-life-inspirations-211

  قلعه‌ی شاهزاده اریک در این انیمیشن، از محلی که گفته شد الهام گرفته است. تاریخچه‌ی این محل به امپراتوری رم باز می‌گردد و از آن برای محافظت از راهی در میان کوه‌های آلپ استفاده می‌شد. هم بنای این محل که هنوز هم در حال ساخت و مرمت است و هم بنای آن که از ابتدای ساحل دریاچه ی جنیوا شروع می‌شود، این مکان را به محلی مناسب برای الهام گرفته‌شدن در داستان‌های پریان تبدیل نموده‌است.

  Wreck-It Ralph- ایستگاه بزرگ مرکزی واقع در نیویورک آمریکا

  disney-locations-real-life-inspirations-221

  disney-locations-real-life-inspirations-231

  ایستگاه مرکزی بازی در این انیمیشن، ملهم از ایستگاه بزرگ مرکزی نیویورک است. این ایستگاه یک بار تخریب گردید و در سال ۱۹۱۳ به شکل امروزی ساخته‌شد. این ایستگاه منحصر به‌فرد با وجود چندین تهدید بمب‌گذاری، تا به امروز فعال مانده‌است.

  دیو و دلبر- شاتو دِ شامبو واقع در لویی-ئِت-شه در  فرانسه

  disney-locations-real-life-inspirations-151

  disney-locations-real-life-inspirations-38

  قلعه‌ی دیو در این انیمیشن، از محل گفته شده الهام گرفته‌است. شاه فرانسیس اول در سال ۱۵۴۷ این قلعه را به عنوان یک «لُژ شکار» بنا نمود. البته بسیاری اعتقاد دارند که این محل با سقف‌هایعجیب و دودکش‌ها و مناره‌های پرهیبت‌ش، بیشتر شبیه یک شهر کامل است تا یک کاخ.

    یخ‌زده- کلیسای سنت اولاف واقع در بالِستراند نروژ

  disney-locations-real-life-inspirations-331

  disney-locations-real-life-inspirations-61

  محل محراب در این انیمیشن از کلیسای سنت اولاف الهام گرفته‌است. البته این محل به عنوان یک کلیسای انگلیسی شناخته می‌شود، چرا که ساخت آن توسط «مارگارت گرین» شروع شد. مارگارت زنی انگلیسی بود که به ما مردی به نام «کنات کنیوِت»، مردی که عاشق‌ش بود، در دامنه‌ی کوه زندگی می‌کرد. علی‌رغم این‌که مارگارت با کنات زندگی می‌کرد، اما پاکدامنی خود را حفظ کرد و همراه با او شروع به ساخت این کلیسا نمود تا در آن عبادت نماید. متأسفانه پیش از تکمیل کار کلیسا، مارگارت فوت کرد.

    شاهزاده‌خانم و قورباغه- نهرهای کوچک لوییزیانا در آمریکا

  disney-locations-real-life-inspirations-81

  disney-locations-real-life-inspirations-51

  نهر شاهزاده‌خانم در این انیمیشن از این نهرهای باتلاقی که به آرامی حرکت می‌کنند و نماد بارز این ایالت به شمار می‌روند، الهام گرفته‌است. این نهرها محلی مناسب برای جانوران ساکن در باتلاق‌ها مانند تمساح، گربه‌ماهی و لاک‌پشت‌ها هستند و در داستان‌های بسیاری موجودات ترسناک و مرموز ساکن در باتلاق‌ها، از آن‌ها الهام گرفته‌اند.

   شجاع- قلعه‌ی اِیلین دونان واقع در اسکاتلند

  disney-locations-real-life-inspirations-111

  disney-locations-real-life-inspirations-191

  قلعه‌ی امپراتوری در انیمیشن شجاع، ملهم از این محل بود. هرچند که این قلعه به‌خاطر بازسازی در سال ۱۹۳۲ همچنان پابرجا ایستاده‌است، اما این جزیره دارای تاریخچه‌ای کهن است. گفته می‌شود که در این محل در قرن‌های ششم و هفتم میلادی صومعه‌ای قرار داشته و بعداً این قلعه در محل بنا گردیده تا برای محافظت قبیله‌ی مکنزی از آن استفاده شود.

  Cars- U- Drop Inn- شَمراک در تگزاس

  disney-locations-real-life-inspirations-291

  disney-locations-real-life-inspirations-41

  خانه‌ی رامون در انیمیشن ملهم از این محل در تگزاس است. الهام گرفتن کامل از این محل، در تصویر هم مشخص است. بعد از آن که مسیر ۶۶ از حالت مجاز برای حمل و نقل خارج شد، مهمان‌خانه هم بسته شد و رو به ویرانی رفت. امروزه این محل به عنوان یک اثر هنر معماری ملی شناخته می‌شود و البته شارژ الکتریکی وسایل نقلیه «تسلا» نیز در آن‌جا واقع شده‌است.

    آتلانتیس: امپراتوری گم‌شده- آنگکور وات- واقع در آنگکور کامبوج

  disney-locations-real-life-inspirations-91

  disney-locations-real-life-inspirations-311

  شهر آتلانتیس در انیمیشن گفته‌شده، از این محل الهام گرفته‌است. اگرچه آتلانتیس شهری غرق شده در ساحل یونان است که ممکن است افسانه و یا حقیقت باشد، اما محلی که برای ساخت انیمیشن آن الهام گرفته‌شده، واقعی است. ابتدا این محل یک معبد آیین هندو بود و در قرن دوازدهم، به عنوان یک معبد بودایی تغییر کاربری داد. در تمام موارد قابل قیاس، این معبد بزرگ‌ترین مکان روحانی بناشده در جهان به شمار می‌آید.

  یخ‌زده- هتل دی‌گلاس واقع در شهر کِبِک در کانادا

  disney-locations-real-life-inspirations-36

  disney-locations-real-life-inspirations-181

  کاخ یخیِ السا در این انیمیشن، ملهم از این هتل است. این هتل همه ساله در فصل زمستان در حومه‌ی شهر کبک ساخته می‌شود. معماریِ آن البته هر سال متفاوت از سال گذشته‌اش است اما این واقعیت شگفت‌انگیز که اجزای هتل همگی از قطعات یخ ساخته شده‌اند، آن را به محلی مناسب برای الهام‌بخش بودن در چنین انیمیشنی مبدل می‌کند.

    سفیدبرفی- قلعه‌ی سگوویا در اسپانیا

  disney-locations-real-life-inspirations-39

  disney-locations-real-life-inspirations-242

  قلعه‌ی ملکه در این انیمیشن، ملهم از قلعه‌ی آلکازار سگوویا در اسپانیا است. در طول چندین صد سال، از این قلعه برای اقامت پادشاهان اسپانیایی استفاده می‌شد تا آن که متأسفانه قلعه در سال ۱۸۶۲ در آتش سوخت و آسیب جدی دید. این قلعه روی صخره‌ای در محل باتلاقی بین دو رودخانه بنا گردیده‌است که ظاهری مشابه با عرشه‌ی یک کشتی دارد.

  منبع

     

  پستهای اخیر

  ۵ آیین درخشان که افراد بسیار موفق هر روز از آن‌ها پیروی می‌کنند

  اغلب اوقات، وقتی می‌خواهیم درباره بهره‌وری صحبت کنیم؛ صرفا عادت‌ها و نکات مجرد و مجزای از یکدیگر را بیان می‌کنیم؛ در حالی‌که بیشتر به یک سیستم نیاز داریم. افراد مثبت و موفق از چه برنامه‌ای استفاده می‌کنند؟ چه سیستمی از نظر علمی اجازه…

  یک مینی‌سریال عالی تازه: «میر» از «ایست‌تاون» با بازی کیت وینسلت و گای پیرس

  داخل یک سایت دانلود بود که در عکس‌های بندانگشتی مربوط به سریال‌های تازه، یک لحظه عکس کیت وینسلت را دیدم. خب، وقتی می‌بینی که کیت وینسلت با آن سابقه درخشان در بازیگری سینمایی، در سریالی شرکت کرده، نمی‌توانی از آن صرف‌نظر کنی. اسم…

  اپل سرویس پادکست اشتراکی راه‌اندازی کرد: گوش دادن بدون تبلیغات و دسترسی به محتواهای اختصاصی

  اپل سرویس اشتراکی پادکست پلاس را برای ارائه خدمات و مزایای بیشتر به کاربران راه‌اندازی کرد. مدت‌ها بود سرویس و اپلیکیشن Apple Podcast بدون تغییراتی به کار خود ادامه می‌داد و اینک اپل خبرهای خوبی برای کاربران این سرویس دارد. اپل در مراسم…

  اپل تی‌وی ۴K جدید معرفی شد: با تراشه A12 بیونیک و ریموت کاملا جدید

  اپل یک مدل جدید از محصول Apple TV 4K خود با تراشه ارتقایافته‌تر و برخی ویژگی‌های جدید معرفی کرد. اپل تی‌وی 4K جدید از تراشه آشنای A12 Bionic سود می‌برد تا تصاویر ویدئویی HDR را با نرخ فریم ریت بالاتر اجرا کند. به علاوه، تراشه جدید قدرتی…

  آیپد پرو جدید با پردازنده M1،نمایشگر حیرت‌انگیز مجهز به فناوری مینی LED و پشتیبانی از ۵G معرفی شد

  اپل امشب در مراسم Sprint Loaded از آیپد پرو پرچم‌دار جدید خود رونمایی کرد. آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی جدید کاملا یک دستگاه ارتقایافته و مجهز به فناوری‌های جدید و پیشگام اپل از جمله پردازنده M1، پشتیبانی از 5G و فناوری نمایشگر مینی LED به همراه یک…

  اپل یک آی‌مک نازک با پردازنده M1 و رنگ‌بندی متنوع و جذاب معرفی کرد

  اپل امشب در مراسم بهار خود از یک مدل کامپیوتر iMac بازطراحی شده و باریک‌تر، پردازنده اپل سیلیون M1 و کیس‌های رنگی و بسیار متنوع رونمایی کرد. اپل می‌گوید این آی‌مک از ابتدا برای استفاده M1 طراحی شده است. آی‌مک جدید دارای نمایشگر ۲۴ اینچی…
  12 نظرات
  1. عماد می گوید

   فوق العاده

  2. پوری یا می گوید

   و جالب اینکه باوجود باز بودن دست طراح ها و انیماتورا تو فانتزی سازی فضا و تصویر بقول خودشون با اینکه سقف آسمونه! بازهم نمونه های واقعی ش به مراتب خیال انگیز، زیبا و متحیر کننده تر اند نسب به انیمیشن ها!!
   اینو دیگه بی غرض گفتم!! 🙂

   1. سیما می گوید

    آره دقیقا موافقم

  3. الهام می گوید

   چقدر نمونه های واقعی زیبا هستن.
   ممنون، خیلی عالی بود.

  4. رضا می گوید

   بسیار عالی بعد از مدتها ی مطلب زیبا و سرگرم کننده.

  5. عطیه می گوید

   خیلی جالب بود. فقط اینکه آلزاس (نه آلساس) اسم یکی از استانهای فرانسه است و نه اسم یه دهکده. توی این استان معماری خونه ها به همین شکلیه که توی عکس نشون داده شده… و اینکه آلزاس در شمال شرقی فرانسه است. هم مرز با آلمان.

  6. ehsan می گوید

   بسیار زیبا بود

  7. فرشاد می گوید

   فوق العاده بود (:

  8. Kaenat می گوید

   خیلی باحال بود
   انشاالله یه روز بریم از همرو ببینیم

  9. فروشگاه اینترنتی می گوید

   واقعا زیبا بودن

   خیلی ممنون از مقاله عالیتون

  10. احسان می گوید

   سلام سایتتون وواقعا عالیه خدا قوت

  11. لاک مات می گوید

   وای چقدر قشنگ بود کلی کیف کردم ممنون کاشکی از ایران هم بود

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.