18 مکان واقعی که به کمپانی دیزنی در ساخت آثارش الهام بخشیده‌است

12

فرانک مجیدی: مطمئناً نمی‌توان کسی را در دنیا یافت که بتواند ادعا کند هرگز آثار کمپانی دیزنی را در طول زندگی‌اش مشاهده نکرده. جهان پررنگ و لعابی که این شرکت در آثارش به بینندگان عرضه می‌نماید، تا حد زیادی از شوق و تصورات سازندگان آن نشأت گرفته‌است، اما تا حدودی در جهان واقعی هم ریشه دارد. تصاویری که در این پست با هم خواهیم دید، برخی از به‌یادماندنی‌ترین مکان‌های آثار مشهور این کمپانی و مقایسه‌ی آن با اماکن واقعی در جهان است که برای ساخت آثار، از آن‌ها الهام گرفته شده‌است، با این حال حتی وجود اماکن واقعی از این دست، چیزی از خلاقیت این کمپانی در تصویرسازی آن‌ها کم نمی‌کند.

هنرمندان این کمپانی، البته در درجه‌های متفاوتی از این مکان‌ها الهام گرفته‌اند، ارتباط برخی از این تصاویر با نمونه‌ی واقعی ممکن است اندک به نظر آید اما در بیشتر موارد این ارتباط و الهام، غیرقابل انکار است. تعداد زیادی از آثار این کمپانی از داستان‌های پریان کلاسیک الهام گرفته شده‌است و همین موضوع، الهام گرفتن از نمونه‌های قلعه‌های واقعی را بیش از پیش توجیه می‌کند.

  زیبای خفته، قلعه‌ی نِئوشوانشتاین واقع در باوارایای آلمان

disney-locations-real-life-inspirations-35

disney-locations-real-life-inspirations-341

قلعه‌ی سلطنتی انیمیشن زیبای خفته، از این قلعه در آلمان الهام گرفته‌است. این قلعه در سال 1892 توسط لودویگ دوم در باواریا بنا گردید و ادای احترامی بود به شخصیت والای ریچارد واگنر، آهنگساز محبوب لودویگ دوم. لودویگ دوم، که برخی به او لقب «پادشاه قو» داده‌اند، فردی به‌شدت طرفدار هنر شناخته می‌شد و از دوران قدرت او قلعه‌های زیبای فراوانی در ایالت باواریا به یادگار مانده‌است.

دیو و دلبر- آلساس فرانسه

disney-locations-real-life-inspirations-161

disney-locations-real-life-inspirations-171

این روستای کوچک با میدان دوست‌داشتنی آن در شمال‌غربی فرانسه واقع شده و از لحاظ سیاسی هم اهمیت فراوانی داشته، بالاخص به دلیل نزدیکی به مرزهای آلمان. در این دهکده‌ی زیبا می‌توان ادغام دن هنر و فرهنگ آلمانی و فرانسوی را دید که در نام‌های اماکن و معماری محل، تأثیر فراوانی نهاده‌است.

  Tangled- تپه سن‌میشل واقع در نورماندی فرانسه

disney-locations-real-life-inspirations-301

disney-locations-real-life-inspirations-101

محل پادشاهی کورونا در انیمیشن Tangled که به داستان راپونزل می‌پردازد، از این تپه‌ی زیبا در نورماندیِ فرانسه الهام گرفته‌است. این جزیره‌ی زیبا و منحصر به فرد در طول زمان به دلیل جزر و مد آب، از سرزمین اصلی جدا شد. این موضوع به این محل امکان داده‌بود تا به یک محل دفاعیِ ایده‌آل تبدیل گردد. امروزه، ظاهر زیبا و شگفت‌انگیز این جزیره آن را به محلی محبوب برای گردشگران تبدیل نموده‌است.

  بالا- آبشار انجل در ونزوئلا

disney-locations-real-life-inspirations-71

disney-locations-real-life-inspirations-34

آبشار پارادایز در انیمیشن «بالا»، از این آبشار معروف در ونزوئلا الهام گرفته‌است. این آبشار که ارتفاع آن به 979 متر می‌رسد، به عنوان مرتفع‌ترین آبشار دنیا شناخته می‌شود. این آبشار از کوهی به نام آیانته‌پوی سرازیر می‌شود که یکی از قلل رشته‌کوه‌های ته‌پوی در ونزوئلا است.

  علاءالدین- تاج‌محل در آگرای هند

disney-locations-real-life-inspirations-141

disney-locations-real-life-inspirations-110

کاخ سلطان در انیمیشن علاء‌الدین از این محل بسیار معروف الهام گرفته است. علی‌رغم آن‌که هنوز بسیاری از مردم گمان می‌کنند این محل یک کاخ بوده، در حقیقت تاج‌محل یک آرامگاه است که شاه جهان شروع به ساختن آن در سال 1632 برای یادبود محبوب‌ترین همشرش، بانو «ممتاز محل» نمود. این آرامگاه سراسر از مرمرهای سفید پوشیده شده و در اطراف آن باغ‌هایی سرسبز قرار دارد.

  The Emperor’s New Groove- ماچوپیچو در کاسکوی پرو

disney-locations-real-life-inspirations-321

disney-locations-real-life-inspirations-201

روستای پاچا در این انیمیشن از این مکان تاریخی بسیار معروف الهام گرفته‌است. گمان می‌رود که این مکان رازآلود که توسط اینکاها در ارتفاع 2430 متری و منطقه‌ای کوهستانی در پرو بنا شده‌است، محل استقرار پادشاه اینکا، پاچاکوتی، بوده‌است. بعد از غلبه‌ی اسپانیایی‌ها، این محل به کلی فراموش شد تا آن که در سال 1911 دوباره کشف گردید.

مولان- شهر ممنوعه واقع در پکن چین

disney-locations-real-life-inspirations-271

disney-locations-real-life-inspirations-131

خانه‌ی امپراتور در انیمیشن مولان از شهر ممنوعه الهام گرفته‌است. هرچند که امروزه درهای این محل برای بازدید عمومی گشوده شده‌است، اما در روزگاری شهر ممنوعه محل اقامت امپراتورهای سلسله‌‌های مینگ و چینگ بود. این کاخ‌ بزرگ، از آن‌جا «ممنوعه» نامیده می‌شد که محل اقامت امپراتور بود و هیچ‌کس اجازه نداشت که بی اذن و اجازه به آن داخل شود و یا از آن خارج گردد.

  گوژپشت نوتردام- کلیسای نوتردام واقع در پاریس فرانسه

disney-locations-real-life-inspirations-261

disney-locations-real-life-inspirations-281

کاملاً بدیهی است که کلیسای این انیمیشن، از کلیسای واقعی در محل الهام گرفته‌باشد. این کلیسای بسیار زیبا و معروف، از نمونه‌های شاخص معماری گوتیک در جهان به شمار می‌رود. ساخت این کلیسا، 200 سال به طول انجامید و جزو اولین ساختمان‌های اروپا است که برای بنا کردن‌ش از  قوس‌های اتکایی استفاده شده‌است. معماران این بنا مجبور شدند این قوس‌های اتکا را استفاده کنند، چرا که متوجه شدند که دیوارهای بالایی به دلیل وزن بالای ساختمان، دچار کمانش شده‌اند.

پری دریایی کوچک- شاتو دِ شیلو واقع در دریاچه‌ی جنیوا در سوییس

disney-locations-real-life-inspirations-251

disney-locations-real-life-inspirations-211

قلعه‌ی شاهزاده اریک در این انیمیشن، از محلی که گفته شد الهام گرفته است. تاریخچه‌ی این محل به امپراتوری رم باز می‌گردد و از آن برای محافظت از راهی در میان کوه‌های آلپ استفاده می‌شد. هم بنای این محل که هنوز هم در حال ساخت و مرمت است و هم بنای آن که از ابتدای ساحل دریاچه ی جنیوا شروع می‌شود، این مکان را به محلی مناسب برای الهام گرفته‌شدن در داستان‌های پریان تبدیل نموده‌است.

Wreck-It Ralph- ایستگاه بزرگ مرکزی واقع در نیویورک آمریکا

disney-locations-real-life-inspirations-221

disney-locations-real-life-inspirations-231

ایستگاه مرکزی بازی در این انیمیشن، ملهم از ایستگاه بزرگ مرکزی نیویورک است. این ایستگاه یک بار تخریب گردید و در سال 1913 به شکل امروزی ساخته‌شد. این ایستگاه منحصر به‌فرد با وجود چندین تهدید بمب‌گذاری، تا به امروز فعال مانده‌است.

دیو و دلبر- شاتو دِ شامبو واقع در لویی-ئِت-شه در  فرانسه

disney-locations-real-life-inspirations-151

disney-locations-real-life-inspirations-38

قلعه‌ی دیو در این انیمیشن، از محل گفته شده الهام گرفته‌است. شاه فرانسیس اول در سال 1547 این قلعه را به عنوان یک «لُژ شکار» بنا نمود. البته بسیاری اعتقاد دارند که این محل با سقف‌هایعجیب و دودکش‌ها و مناره‌های پرهیبت‌ش، بیشتر شبیه یک شهر کامل است تا یک کاخ.

  یخ‌زده- کلیسای سنت اولاف واقع در بالِستراند نروژ

disney-locations-real-life-inspirations-331

disney-locations-real-life-inspirations-61

محل محراب در این انیمیشن از کلیسای سنت اولاف الهام گرفته‌است. البته این محل به عنوان یک کلیسای انگلیسی شناخته می‌شود، چرا که ساخت آن توسط «مارگارت گرین» شروع شد. مارگارت زنی انگلیسی بود که به ما مردی به نام «کنات کنیوِت»، مردی که عاشق‌ش بود، در دامنه‌ی کوه زندگی می‌کرد. علی‌رغم این‌که مارگارت با کنات زندگی می‌کرد، اما پاکدامنی خود را حفظ کرد و همراه با او شروع به ساخت این کلیسا نمود تا در آن عبادت نماید. متأسفانه پیش از تکمیل کار کلیسا، مارگارت فوت کرد.

  شاهزاده‌خانم و قورباغه- نهرهای کوچک لوییزیانا در آمریکا

disney-locations-real-life-inspirations-81

disney-locations-real-life-inspirations-51

نهر شاهزاده‌خانم در این انیمیشن از این نهرهای باتلاقی که به آرامی حرکت می‌کنند و نماد بارز این ایالت به شمار می‌روند، الهام گرفته‌است. این نهرها محلی مناسب برای جانوران ساکن در باتلاق‌ها مانند تمساح، گربه‌ماهی و لاک‌پشت‌ها هستند و در داستان‌های بسیاری موجودات ترسناک و مرموز ساکن در باتلاق‌ها، از آن‌ها الهام گرفته‌اند.

 شجاع- قلعه‌ی اِیلین دونان واقع در اسکاتلند

disney-locations-real-life-inspirations-111

disney-locations-real-life-inspirations-191

قلعه‌ی امپراتوری در انیمیشن شجاع، ملهم از این محل بود. هرچند که این قلعه به‌خاطر بازسازی در سال 1932 همچنان پابرجا ایستاده‌است، اما این جزیره دارای تاریخچه‌ای کهن است. گفته می‌شود که در این محل در قرن‌های ششم و هفتم میلادی صومعه‌ای قرار داشته و بعداً این قلعه در محل بنا گردیده تا برای محافظت قبیله‌ی مکنزی از آن استفاده شود.

Cars- U- Drop Inn- شَمراک در تگزاس

disney-locations-real-life-inspirations-291

disney-locations-real-life-inspirations-41

خانه‌ی رامون در انیمیشن ملهم از این محل در تگزاس است. الهام گرفتن کامل از این محل، در تصویر هم مشخص است. بعد از آن که مسیر 66 از حالت مجاز برای حمل و نقل خارج شد، مهمان‌خانه هم بسته شد و رو به ویرانی رفت. امروزه این محل به عنوان یک اثر هنر معماری ملی شناخته می‌شود و البته شارژ الکتریکی وسایل نقلیه «تسلا» نیز در آن‌جا واقع شده‌است.

  آتلانتیس: امپراتوری گم‌شده- آنگکور وات- واقع در آنگکور کامبوج

disney-locations-real-life-inspirations-91

disney-locations-real-life-inspirations-311

شهر آتلانتیس در انیمیشن گفته‌شده، از این محل الهام گرفته‌است. اگرچه آتلانتیس شهری غرق شده در ساحل یونان است که ممکن است افسانه و یا حقیقت باشد، اما محلی که برای ساخت انیمیشن آن الهام گرفته‌شده، واقعی است. ابتدا این محل یک معبد آیین هندو بود و در قرن دوازدهم، به عنوان یک معبد بودایی تغییر کاربری داد. در تمام موارد قابل قیاس، این معبد بزرگ‌ترین مکان روحانی بناشده در جهان به شمار می‌آید.

یخ‌زده- هتل دی‌گلاس واقع در شهر کِبِک در کانادا

disney-locations-real-life-inspirations-36

disney-locations-real-life-inspirations-181

کاخ یخیِ السا در این انیمیشن، ملهم از این هتل است. این هتل همه ساله در فصل زمستان در حومه‌ی شهر کبک ساخته می‌شود. معماریِ آن البته هر سال متفاوت از سال گذشته‌اش است اما این واقعیت شگفت‌انگیز که اجزای هتل همگی از قطعات یخ ساخته شده‌اند، آن را به محلی مناسب برای الهام‌بخش بودن در چنین انیمیشنی مبدل می‌کند.

  سفیدبرفی- قلعه‌ی سگوویا در اسپانیا

disney-locations-real-life-inspirations-39

disney-locations-real-life-inspirations-242

قلعه‌ی ملکه در این انیمیشن، ملهم از قلعه‌ی آلکازار سگوویا در اسپانیا است. در طول چندین صد سال، از این قلعه برای اقامت پادشاهان اسپانیایی استفاده می‌شد تا آن که متأسفانه قلعه در سال 1862 در آتش سوخت و آسیب جدی دید. این قلعه روی صخره‌ای در محل باتلاقی بین دو رودخانه بنا گردیده‌است که ظاهری مشابه با عرشه‌ی یک کشتی دارد.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

کلاژهای کاغذی زیبای مینیمال از شخصیت‌های سینمایی مشهور

اینکه بتوانی به صورت خلاصه و مختصر و مفید با هنر خودت، مفهومی را برسانی، هر بسیار جالبی است. حالا تصور کنید که با برش چند کاغذ رنگی و کنار هم نهادت انها، یغنی کلاژ کاغذی بشود، شخصیت‌های مهم سینمایی را بازسازی کرد.این کاری است که مارگارت…

یادآوری داستان تصویر تولیدشده زنی که در اینترنت وحشت آفرید و تفسیر کنونی آن ماجرا در عصر انفجار…

او در جایی بیرون است و در جهان موازی احتمالا به کمین شما نشسته. تنها کاری که باید انجام دهید تا او را به وجود بیاورید این است که دستور درست را در یک تولید‌کننده تصویر هوش مصنوعی تایپ کنید!مانند یک طلسم دیجیتالی، کلمات شما مانند یک «ورد…

چگونه ترانه Careless Whisper جورج مایکل موفق‌ترین موسیقی دوره حرفه‌ای او شد

برای پنجمین سال متوالی، ترانه‌ای که جورج مایکل در سال 1984 خوانده بود به عنوان آهنگ مورد علاقه بریتانیا انتخاب شد. این رتبه بندی بر اساس نظرسنجی Smooth Radio به دست آمد که بر اساس آن این ترانه 32000 رای به دست آورد. ترانه این سوپراستار فقید…

زندگینامه «هرژه» و مروری بر مجموعه کتاب‌های «ماجراهای تن تن»

امروز مصادف است با نخستین بخش از رشته ماجراهای تن‌تن و میلو نوشته هرژه . به همین خاطر این پست را به صورت مشروح اختصاص می‌دهیم به این نوستالژی دوران کودکی‌مان: «نیروهای ویلهلم دوم قیصر آلمان وارد بلژیک شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.» این را زنانی…

لوگو‌های جالب و دیدنی بر اساس ابرقهرمانان و تبهکاران محبوب که این طراح ایجاد کرده

طراح گرافیک، سرگئی کرمانوف، طرح‌های لوگوی برخی از محبوب‌ترین ابرقهرمانان، تبهکاران و دیگر شخصیت‌ها را ایجاد کرده که تایپوگرافی را به طرز شگفت‌آوری در خود جای داده‌اند.«برای من جالب بود که تصاویر شخصیت‌ها را با متن نوشته‌هایشان ترکیب…

۲۰ برنده عکاسی از طبیعت در سال ۲۰۲۲ در مسابقه عکاسی IPA

جوایز بین المللی عکاسی (IPA) در سال 2022 بار دیگر از مجموعه‌ای خیره کننده از عکس های طبیعت پرده‌برداری کرد که قلب و ذهن بینندگان در سراسر جهان را تسخیر کرده است. این تصاویر برنده استثنایی ما را به قلمروهای مسحورکننده طبیعت منتقل می‌کنند،…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
12 نظرات
 1. عماد می گوید

  فوق العاده

 2. پوری یا می گوید

  و جالب اینکه باوجود باز بودن دست طراح ها و انیماتورا تو فانتزی سازی فضا و تصویر بقول خودشون با اینکه سقف آسمونه! بازهم نمونه های واقعی ش به مراتب خیال انگیز، زیبا و متحیر کننده تر اند نسب به انیمیشن ها!!
  اینو دیگه بی غرض گفتم!! 🙂

  1. سیما می گوید

   آره دقیقا موافقم

 3. الهام می گوید

  چقدر نمونه های واقعی زیبا هستن.
  ممنون، خیلی عالی بود.

 4. رضا می گوید

  بسیار عالی بعد از مدتها ی مطلب زیبا و سرگرم کننده.

 5. عطیه می گوید

  خیلی جالب بود. فقط اینکه آلزاس (نه آلساس) اسم یکی از استانهای فرانسه است و نه اسم یه دهکده. توی این استان معماری خونه ها به همین شکلیه که توی عکس نشون داده شده… و اینکه آلزاس در شمال شرقی فرانسه است. هم مرز با آلمان.

 6. ehsan می گوید

  بسیار زیبا بود

 7. فرشاد می گوید

  فوق العاده بود (:

 8. Kaenat می گوید

  خیلی باحال بود
  انشاالله یه روز بریم از همرو ببینیم

 9. فروشگاه اینترنتی می گوید

  واقعا زیبا بودن

  خیلی ممنون از مقاله عالیتون

 10. احسان می گوید

  سلام سایتتون وواقعا عالیه خدا قوت

 11. لاک مات می گوید

  وای چقدر قشنگ بود کلی کیف کردم ممنون کاشکی از ایران هم بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.