حملات تروریستی پاریس، فشار بر اپلیکیشن‌های ارتباطی با ویژگی رمزنگاری را بیشتر می‌کنند

4

جنگ و شرایط آشوب، هیچگاه شرایط مطلوبی برای شهروندان نبوده است. در این شرایط بر شهروندان از دو سو فشار وارد می‌آید:

۱- خود جنگ و درگیری‌ها مستقیم یا غیرمستقیم آنها را درگیر می‌کند.

۲- مقامات مسئول به بهانه شرایط خاص و حفظ امنیت، محدودیت‌ها را بیشتر می‌کنند و بعضی از آزادی‌ها و حقوق شهروندان در این میان سلب می‌شود.

بعد از حوادث تأسف‌بار تروریستی اخیر در پاریس هم مجددا فشار بر اپلیکیشن‌های ارتباطی که به صورت رمزنگاری‌شده پیام‌ها را منتقل می‌کنند، بیشتر شده است. مقامات مسئول می‌گویند که تروریست‌ها از این شیوه‌های ارتباطی سوء استفاده می‌کنند و امکان شنود در جهت کشف زودهنگام حوادث اینچینینی وجود ندارد. بنابراین بهتر است یک «در پشتی» برای شنود به گاه نیاز، برای مقامات فراهم شود.

در حال حاضر مقامات امنیتی اصرار دارند که دائشی‌ها از اپلیکیشن‌های ارتباطی رمزنگاری‌کننده برای ارتباط و استخدام نیروهای جدید استفاده می‌کنند. اما شرکت‌ها هنوز قانع نشده‌اند که پنجره شنود را برای امنیتی‌ها فراهم کنند، چون بیم سوء استفاده وجود دارد و در این صورت هیچ تضمینی نیست که یک هکر روسی یا چینی یا یک جاسوس خارجی هم نتواند به صورت مشابهی از پنجره ایجاد شده، استفاده کند.

علیرغم پیدا شدن یک دستگاه پلی‌استیشن در بازرسی خانه یکی از عوامل مظنون در حوادث پاریس، هنوز هم نمی‌شود به صورت قطع، شیوه ارتباطی رمزنگاری‌شده دستگاه‌های پلی استیشن یا اپلیکیشن وایبر، واتس اپ، Wickr و امثال آنها را متهم کرد.

سال پیش فیس‌بوک، یاهو و مایکروسافت در نامه‌ای هشدار دادند که ایجاد عمدی رخنه‌هایی برای ممکن کردن بازرسی‌های دولتی، امنیت کلی نرم‌افزارهای آنها را هم پایین می‌آورد. یعنی نمی‌شود در پشتی در خانه‌ای داشت و انتظار داشت که فقط آدم‌های خوب از آن در وارد شوند.

با این همه ما مطئن نیستیم که تکرار حوادث تروریستی مثل پاریس، تا چه حد این عدم تمایل به همکاری شرکت‌ها را سست می‌کند، ضمن اینکه واقعا نمی‌شود از نبود پنجره‌های پشتی در جال حاضر م اطمینان داشت و این را هم باید در نظر بگیرید که حتی از ارتباط‌های رمزنگاری شده هم مقدار زیادی متاددیتا نشت پیدا می‌کند که رصد افراد را تا حدی ممکن می‌کنند.

منبع

   
4 نظرات
 1. پارتیشن می گوید

  ای واااااااااااااااااای من بیچاره ها این حیووونا دیگه خیلی دارن نفوذ میکنن ایشالا ریشه کن شن

 2. علی می گوید

  فقط حوادث پاریس تاسف باره؟

  1. سینا می گوید

   کشته شدن انسان ها در هرشرایط و هرجایی تاسف باره، چه سربازهای مرزی ایران، چه شهروندان عراق و سوریه و یمن، چه شهروندان پاریس، اما مسلما کشورهای خارجی در آشوبهای داخلی کشورهای دیگه مسئولیتی ندارند.

   کشورهای خاورمیانه از هزاران سال پیش همیشه در جنگ و آشوب بودند، نمونه اش هم که همه معرف حضور همه هست، واقعه عاشوراست، این آشوب ها، گاه به خاطر کشورگشایی حاکمان و جنگ قدرت بوده، گاه به خاطر نفت و گاه به خاطر گروهک های تروریستی. نمیشه همه تقصیرها رو گردن غرب انداخت. دین اصلی در کل خاورمیانه اسلام هست اما تقریبا هیچ کمکی به هم نمیکنیم. کشورهای آشوب زده خاورمیانه خودشون هم حکومت دارند و هم نیروی انسانی، نمیشه که این حکومت ها کنار بشینند، شهروندهاشون برای زندگی بهتر به غرب فرار کنند و شهروندان کشورهای غربی در لباس نظامی و با پول مالیات خودشون، به جنگ با این گروهک ها بیان تا برای اینها رفاه بیارند.

   هرچند بخش بزرگی از آشوبهای فعلی زیر نظر غرب هست، اما نمیشه گفت که چرا خون پاریسی ها رنگین تر هست. یکی از دلایل همبستگی غرب بعد از حملات پاریس این هست که فرانسه یک سری هم پیمان داره که اعلام حمله به هرکدوم از این هم پیمان ها، مثل اعلام جنگ به همه شون حساب میشه و اونها دارند طبق قراردادهای امضا شده عمل می کنند. چیزی که متاسفانه بسیاری از کشورهای خاورمیانه از اون بی نصیب هستند و همین نقطه ضعف بزرگی براشون به حساب میاد و از جمله دلایل مهم نا امنی منطقه هست.

   1. مهراد می گوید

    شمایی که میگی ریشه آشوب های خاورمیانه در غرب نیس چندتا از این گروه های تکفیری رو بررسی کردی که ببینی همشون با شبکه های اطلاعاتی غرب در ارتباط هستن و تغذیه میشن یه چیزایی رو بهم وصل کردن و بعد نتیجه گیری الکی گرفتن که نشد استدلال غرب دست از مداخله در خاورمیانه برداره ظرف کمتر از یکسال ثبات تو منطقه حاکم میشه دلیل مداخله هم مثل روز روشنه سرمایه عظیم نفت و گاز و بازار بزرگ مصرف کننده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.