فیلم بعدی کریستفور نولان، در مورد یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات هیتلر در جنگ جهانی دوم است

2

بعد از اینسپشن و بین‌ستاره‌ای، دوست‌داران کارگردان مشهور سینما –کریستوفر نولان– در انتظارند که ببینند، فیلم بعدی نولان چه خواهد بود و حالا خبر تأییدشده‌ای در مورد فیلم بعدی نولان آمده است:

این بار او سراغ ساختن یک فیلم جنگی رفته است، فیلمی که در مورد جنگ جهانی دوم است و موضوع‌اش در مورد نبرد و تخلیه سربازان از دونکرک در سال ۱۹۴۰ است.

هیتلر اشتباه نظامی کم نداشت و شاید اگر به سخنان نابغه‌های نظامی خود که بیشتر موفقیت‌های اولیه آلمان‌ها مرهون آنها بود، گوش می‌کرد، کاملا روند تاریخ تغییر می‌کرد.

«ارتش آلمان با عبور از خاک بلژیک و هلند ناگهان از پشت خطوط ماژینو سردرآورد و عملاً ارتشهای فرانسه و بریتانیا در شمال غرب آلمان را غافلگیر کرد.

۴۰۰هزار سرباز بریتانیایی و فرانسوی از سپاههای اصلی فرانسوی جداافتاده و درمحاصره کامل بودند. ارتش آلمان با روحیه بسیاربالا درحال درهم کوبیدن مواضع متفقین به سرعت درحال نزدیک شدن به نیروهای شکست خورده انگلیس بود. این نیروها برای فرار از مرگ به سوی دونکرک (جایی که فاصله خاک اروپا و بریتانیا درحداقل ممکن بود) عقب نشینی کردند.

درحالی که دو سوم ارتش بریتانیا در دونکرک درانتظار تخلیه توسط کشتیها و قایقهای محلی بود ارتش آلمان با فرمان حیرت انگیزی مواجه شد:«توقف».

اگرچه بسیاری از تاریخ نویسان غربی ازکنار این مسأله به سادگی می‌گذرند اما نباید از یاد برد اگر آلمان به این نیرو که سراسیمه درحال تخلیه دونکرک بود حمله می‌کرد برای این «نیروی متوحش از ماشین جنگی آلمان» راهی جز تسلیم نبود.

th-dunkirk-evacuation-troops-landing-at-dover

در ۴ژوئن ۱۹۴۱ هنگامی که مردم سواحل شرقی انگلیس باخبر شدند نیروهای بریتانیا در غرب فرانسه گرفتار شده‌اند با حداقل وسایل سوار قایقها (حتی قایقهای ماهیگیری کوچک) و کشتیها شده و به بندر دونکرک نزدیک شدند. آنها کمک خوبی برای نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا بودند. آلمانها در این چند روز حملات هوایی اندکی داشتند.

هیتلر قصد داشت با این اقدام به انگلیس بفهماند که هدفش نه بریتانیا بلکه شوروی است.[نیازمند منبع] چرچیل در خاطرات خود می‌نویسد که در سراسر بریتانیا تنها ۲۵۰ هزار نیرو مانده بود که بخش اعظم آن نیز نیروی پلیس شهری و داوطلبان بودند.

آلمان فرصتی بی نظیر برای تصرف بریتانیا داشت کشوری که هزارسال پای مهاجم را به خاک خود ندیده بود.»

2015-12-30_18-50-45

یک از هنرپیشه‌های مشهور فیلم دونکرک، تام هاردی خواهد بود.

این فیلم با آمیزه‌ای از شیوه‌های آیمکس ۶۵ میلیمتری و ۶۵ میلیمتری فیلمبرداری خواهد شد.

پیش از این ما فیلم مشهوری در مورد دونکرک سراغ نداشتیم. البته در فیلم بسیار خوب تاوان یا Atonement به کارگردانی جو رایت و بازی کایرا نایتلی، سکانس فوق‌العاده چند دقیقه‌ای در مورد دونکرک داشتیم که خیلی خوب از آب درآمده بود. این سکانس را می‌توانید از ویمئو تماشا کنید.

2015-12-30_18-58-56

این سکانس شاعرانه، سربازان در حال عقب‌نشینی را در ساحل فرانسه نشان می‌داد که در یک زمین بازی، در انتظار تخلیه هستند و جو متفاوت غیرمنتظره‌ای از خشونت جنگ، ناگهان به بیننده، نشان داده می‌شد.

   
2 نظرات
  1. www می گوید

    “هیتلر قصد داشت با این اقدام به انگلیس بفهماند که هدفش نه بریتانیا بلکه شوروی است.[نیازمند منبع] ”

    این جمله درست نیست. چون که زمان این اتفاق آلمان با شوروی رابطه ی دوستانه داشت و ماه ها بعد از تصرف فرانسه و حمله به بریتانیا شکرآب شد. برای این اتفاق دلایل مختلفی ذکر شده که شما را به کتاب عالی “ظهور و سقوط رایش سوم” ارجاع میدم.

    1. احمد می گوید

      نخیر دوست عزیز . هیتلر همیشه از نفرتش نسبت به مارکسیسم و کمونیسم و ..حتی سال ها قبل از رسیدن به قدرت صحبت کرده و حتی تعریف ساده ای از سوسیالیسمو ارایه میده و میگه این سوسیالیسم واقعیه نه اونی که تا اون موقع میگفتن . ولی خودش به اسم حذبش سوسیالیسم اضافه میکنه که بتونه بهره برداری تبلیغاتی بکنه . و تو کتابشم که اونم سالها قبل از جنگ نوشته از نگاهی که به شرق داشت حرف زده . همینارو بریتانیا میدونست که علیه شوروی اعلان جنگ نکرد .وگرنه استالین و هیتلر باهم به لهستان حمله کردن چطور به یکی اعلان جنگ میده به اون یکی نه !!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.