امروز: سالگرد نخستین پرواز هواپیمای بوئینگ ۷۴۷

4

هواپیمای بوئینگ ۷۴۷، ملقب به جامبو جت، یکی از نوستالژیک‌ترین هواپیماهای دنیاست، طوری که ما حتی اگر هیچ علاقه‌ای به تاریخچه هوانوردی هم نداشته باشیم، این هواپیما را در شمار زیادی از فیلم‌های سینمایی دیده‌ایم.

یکی از نخستین فیلم‌هایی که این هواپیما در آن حضور داشت، فیلم Airport 1975 بود که در آن چارلتون هستون حضور داشت. ادامه این فیلم، Airport 77 نام داشت.

2016-02-09_11-42-41

در فیلم جان سخت ۲ با بازی بروس ویلیس، یک هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ توسط تروریست‌های ربوده و تخریب می‌شود. به احتمال زیادی شما فیلم یه یادماندنی Air Force One را دیده‌اید.

2016-02-09_11-43-34

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

در مجموع تصور می‌شود که جامبوجت در ۳۰۰ فیلم سینمایی تاکنون حضور داشته است. اما این هواپیما که لقب ملکه آسمان‌ها را دارد، چه زمانی نخستین پرواز خود را انجام داد؟

در روزی مثل امروز در نهم فوریه سال ۱۹۶۹، نخستین پرواز این هواپیما انجام شد. علیرغم که در نخستین پرواز «فلپ‌»های هواپیما مشکل مختصری داشتند، اما پرواز در مجموع موفقیت‌آمیز بود.

2016-02-09_11-44-17

از آن زمان تا کنون، در مجموع بیش از ۱۵۰۰ هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ در مدل‌های مختلف، ساخته شده است و به خطوط هوایی مختلف تحویل داده شده است.

با شنیدن نام بویئنگ و کلا شرکت‌های موفق شاید ما تصور برهه‌های حساسی که این شرکت‌ها با بحران مواجه شده بودند را نکنیم. اما بد نیست همین جا یادی کنیم از رئیس موفق بوئینگ، که این شرکت را از خاکسترهای بعد از جنگ جهانی دوم به دراورد و تبدیل به یکی از بهترین هواپیماسازهای دنیا کرد:

هواپیماهای ساخت شرکت‌ بوئینگ باعث پیروزی آمریکا و متفقین‌‌ در‌ جنگ‌ جهانی دوم شدند، اما پیـروزی سـال‌ ۱۹۴۵ مترادف با مرگ بوئینگ بـود‌. وقـتی‌ کـه‌ سفارش‌ ساختن هـواپیماهای بـمب افکن یک شبه مـنتفی شـد،درآمد شرکت‌ بیش از ۹۰‌ درصد‌ کاهش‌ یافت و همه می‌دانستند که تخصص‌ بوئینگ منحصر به سـاختن هـواپیماهای بمب افکن بود.

همه‌ چنین‌‌ تـصوری داشـتند،اما رئیـس جـدید شـرکت طور دیگری فکر مـی‌کرد. بیل آلن- وکیلی‌ که‌ خودش‌ می‌گفت صلاحیت تصدی‌ چنین شغلی را ندارد- هرگز بوئیگ را شرکت سازنده بـمب افـکن‌‌ قلمداد‌ نمی‌کرد. شرکت او تبدیل به سـازنده مـاشین‌های پرنـده‌ خـارق العـاده‌ای‌ شد که مـهندسانش‌ طـراحی‌ کردند‌. در سال ۱۹۵۲ او برای ساختن یک هواپیمای مسافربری جت با نام بوئینگ ۷۰۷ دست‌ به‌ قمار بزرگی زد. در آن زمـان بـوئینگ هـنوز جای پایی در بازار‌ هواپیماهای‌ مسافربری‌ نداشت. حـداقل مـشتریان بـالقوه‌اش‌ چـنین نـظری داشـتند: «شما بمب افکن‌های خیلی خوبی در سیاتل‌ می‌سازید‌، چرا‌ همین‌ کار را ادامه نمی‌دهید؟»

2016-02-09_11-45-52

با وجود این، درک‌ و بینش آرمانی آلن بسیار وسیع‌تر‌ از‌ آنان بود. او می‌دانست که‌ بوئینگ با تغییر تـولیدات خود می‌تواند تبدیل به رقیب سرسختی‌ برای‌ دیگران‌ شود. بوئینگ تحت رهبری او هواپیماهای ۷۰۷، ۷۲۷،۷۳۷،۷۴۷ را ساخت‌ که‌ چهار نمونه از موفق‌ترین‌ هواپیماهای مسافربری در‌ تاریخ‌ این‌ صنعت در جهان به شمار می‌روند.

رابرت‌ سرلینگ‌ در کـتابش «افـسانه و افسانه»، ضمن‌ تشریح یکی از دیدارهای خود با اعضای هیئت‌ مدیره‌ بوئینگ‌ می‌نویسد که یکی از‌ مدیران‌ گفت،اگر‌ بوئینگ‌ ۷۴۷‌ برای ارائه به‌ بازار غیرقابل قبول‌ می‌بود‌، شرکت ورشکست می‌شد.آلن پاسخ‌ داد: «اگـر شـرکت هواپیماسازی بوئینگ بگوید فلان‌ هواپیما‌ را می‌سازد مطمئنا آن را خواهد‌ ساخت،حتی اگر تمام‌ منابع‌ شرکت‌ ته بکشد.»

او مانند‌ مدیران‌ عامل امروز محدودیت ناشی از کـوته فـکری، چارچوب‌های زمانی فشرده و اهداف تـنگ‌نـظرانه‌ را‌ تحمل کرد. آلن افکار بزرگتری‌ در‌ سر‌ داشت و میراث بزرگتری‌‌ را‌ بر جای گذارد.

در پایان بد نیست، نگاهی بیندازیم به مستندی در مورد نخستین پرواز هواپیمای بویینگ:

و این هم تبلیغ ویدئویی خطوط هواپی هما در قبل از انقلاب:

2016-02-09_11-40-57

   

پستهای اخیر

لکسوس NX مدل ۲۰۲۰ معرفی شد: پیشرانه هیبریدی و سیستم سرگرمی جدید

علاقه‌مندان و مشتاقان این کراس‌اوور ژاپنی لوکس در یک خوشبختی تمام غرق خواهند شد. چون نسل جدید لکسوس NX برای سال ۲۰۲۲ دقیقا نقاط ضعف مدل‌های پیشین را از بین برده و با تغییرات متعدد، ظاهری جدید و امکانات تازه وارد بازار می‌شود. برای مثال،…

شاید آیفون ۱۳ هیچ کلیدی نداشته باشد؛ کاری که از اپل بعید نیست!

برخی شایعات از حذف کلیدهای فیزیکی در آیفون بعدی اپل (آیفون ۱۳) خبر می‌دهند. اخیرا سایت اپل اینسایدر یک یک ثبت اختراع در ایالات متحده پرده‌برداری کرده است که نشان می‌دهد اپل در حال بررسی دستگاه‌هایی با سنسورهای ورودی لمسی (capacitive…

با گام گذاشتن به داخل این کافی شاپ عجیب در روسیه، انگار وارد یک دنیای دوبعدی شده‌اید!

کافه Bw در روسیه دو شعبه متفاوت در مسکو و سن پترزبورگ دارد و یکی از پیشنهادهای خوب برای بازدید توریست‌ها است. دلیل تفاوت این کافه‌ها چیست؟ تفاوت این است که طوری طراحی شده که وقتی به داخل آن پا می‌گذارید به ناگاه خود را در یک دنیای…

عکاسی که به صورت نمادین قدرت طبیعت را با ساختن امواجی از شاخه‌های درخت نشان داد

وقتی در اواخر سال 2020 ، آلمان با موج دوم همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های در پی آن، مواجه شد، عکاس و هنرمندی به نام گئورک گلاشر، تصمیم گرفت که در یک جنگل یک پروژه عکاسی راه بیندازد که بازتابی از وضعیت دنیا هم باشد. او در جنگل نزدیک هامبورگ،…

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…
4 نظرات
 1. mohammad ghasemi می گوید

  از برادران رایت تا به امروز…
  دکتر واقعا بعضی وقتا فکر می کنم توی تاریخ بعضی از افراد چقدر تاثیر گذار بودن توی زندگی امروز ما ، اگر برادران رایت خطر نمی کردن آیا کس دیگه ای این کارو می کرد !!!؟

  1. محمد می گوید

   بله, در همون زمان بسیاری دیگر مشغول ساخت وسیله ی پرنده بودن و خطر های زیادی رو به جون خریدن

 2. دانلود سریال می گوید

  اون تبلیغ ویدئویی خطوط هواپی هما اخر پست واقعا زیباست دوستان حتما ببینن

 3. اسکریپت ها می گوید

  حتی تبلیغ اون موقع شبیه خارجی ها ، چه دورانی بوده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.