فرانسه می‌خواهد در پنج سال آینده، هزار کیلومتر جاده خورشیدی نصب کند

4

در سال ۲۰۱۴، هلند برای نخستین بار یک جاده مخصوص دوچرخه‌سواری که در سطح آن پنل‌های تولید برق از انرژی خورشید، نصب شده بود، ایجاد کرد. بازدهی این جاده بسیار کوتاه که تنها ۷۰ متر طول داشت، از آنچه نخست پنداشته می‌شد، بهتر بود، طوری که این جاده خورشیدی در عرض شش ماه، انرژی لازم برای تأمین برق یک سال یک خانه معمول را تأمین کرد.

اما مدتی است که دولت فرانسه تصمیم گرفته است، این تجربه موفق را در ابعاد بسیار گسترده‌ انجام بدهد و به این منطور می‌خواهد هزار کیلومتر از جاده‌های این کشور را در عرض پنج سال آینده با پنل‌های خورشیدی بپوشاند.

این خبر را وزیر انرژی و محیط زیست فرانسه در طی یک کنفرانس خبری اعلام کرده است. آزمایش‌های این پروژه، در فصل بهار آینده صورت خواهد کرد. انتظار می‌رود که هر یک کیلومتر از این جاده، بتواند انرژی لازم برای روشنایی خیابان‌های یک شهر پنج هزار نفری را تأمین کند.

به عبارت دیگر، وقتی این پروژه تکمیل شد، خواهد توانست که انرژی مورد نیاز ۵ میلیون شهروند فرانسوی یعنی حدود ۸ درصد جمعیت فرانسه را تأمین کند.

اما مزیت پروژه فرانسه، نسبت به طرح‌های مشابه این است که در این شیوه خاص، نیازی به برداشتن ساختارهای عمقی جاده نیست و سلول‌های خورشیدی در یک فیلم نازک از سیلیکون پلی کریستالین، قرار داده می‌شوند و در سطح پیاده‌روها قرار داده می‌شوند.

سطح سلول‌ها هم با رزین پوشانیده می‌شوند، تا ضدآب شوند.

منبع

 
4 نظرات
 1. کنکور ارشد عمران می گوید

  اونا کجان و ما کجا ! 🙁

 2. مهدی‌یار می گوید

  فرانسه خیلی میزانِ تابشِ قابلِ توجهی دریافت نمی‌کنه، هلند هم همینطور، وقتی استفاده از این انرژی تو این کشورها مقرون‌به‌صرفه‌ست، خیلی عجیبه که کشورهایی مثل ایران به‌دنبالِ استفادۀ بیشتر از این منابع نیستن. (ایران ۳۰۰ روزِ آفتابی تو سال داره در حالی که فرانسه در بهترین نقاط‌ش تو یک سال بیشتر از ۱۷۰ روزِ آفتابی هم نداره)
  نمی‌دونم چرا تو مقالاتِ این‌طوری، به جای این‌که مساحتِ جاده رو اعلام کنن، طولِ جاده رو می‌گن، مشخص نیست ی بخشی از جاده رو قراره پوشش بدن یا کلِ عرضِ جاده رو، حتی ی بخشی از مقاله صحبت از پیاده‌رو شده؛ طول ۱۰۰۰ کیلومتر به عرض ۱ متر یا به عرضِ ۱۰ متر خیلی متفاوته.

  1. مهران می گوید

   درسته ایران خیلی آفتاب داره اما گرمای آفتاب ایران باعث داغ شدن پنل های خورشیدی میشه و اتصالات رو سخت می کنه و گرد و خاک هوا هم تمیز کردنشون رو مشکل میکنه. برای ایران نیروگاه های گرمایی( همونا که کلی آینه میزارن ) خیلی بهتره . البته اگه چک های زنجانی پاس بشن
   در ضمن فرهنگ خیلی مهمتره

 3. ali می گوید

  آدم هایی که میخوان همیشه یه جور فکر کنن و به خودشون زحمت فکر کردن نمیدن و جرات تغییر در خودشون و اطراف و جامعه شون ندارن، باعث عدم پیشرفت جامعه میشن، ایران یک کشور آفتاب خیز هست، کاش مسئولین یه خورده فکر میکردن و به انرژی حاصل از نفت تکیه نمیکردن و به انرژی های پاک مثل انرژی خورشیدی نگاه ویژه ای میکردن.
  دیگه لازم نبود کلی گاز بسوزونیم که برق تولید کنیم، و وقتی برق به همین راحتی میشه بدست آورد، میشد روی خودروهای برقی هم سرمایه گذاری کرد ، از شر آلودگی هم خلاص شد،و وقتی هم بنزین نباش دیگه قیمت نون و اجناس دیگه هم دائم دستخوش افزایش قیمت نمیشدن، سخن در این باره زیاده، به همین مقدار بسنده میکنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.