بررسی تکاپوهای جدید توییتر، سرویسی که نمی‌خواهد رو به زوال و نیستی برود

5

به احتمال زیاد از طریق سایت‌های مختلف با بحرانی که گریبانگیر توییتر شده است، آشنا شده‌اید. حقیقت این است که محبوبیت توییتر تا حد زیادی کم شده است. به تازگی یک توسعه‌دهنده از طریق فرایند نمونه‌گیری از API توییتر تخمین زده است که تعداد توییت‌هایی که کاربران در هر روز انجام می‌دهند، نسبت به زمان اوج محبوبیت توییتر یعنی آگوست سال ۲۰۱۴، نصف شده است!

در آن دوره طلایی، هر روز ۶۶۱ میلیون توییت انجام می‌شد ولی متوسط توییت‌ها در ژانویه سال میلادی جدید، تنها ۳۰۳ میلیون است.

2016-02-06_18-47-25

گرچه خود مقامات توییتر نمی‌خواهند با تأیید این اطلاعات غیررسمی، بر بحران جاری بیفزایند، اما شواهدی مثل تکاپوهای عجیب تازه در توییتر، تأییدکننده این مطلب هستند.

گرچه توییتر ۱.۶ میلیارد کاربرد دارد، اما شمار قابل توجهی از آنها ساکت و غیرفعال هستند و به علاوه در دو ساله اخیر، تعداد کاربران رشد قابل توجهی پیدا نکرده است. خود توییتر البته ادعا می‌کند ۳۲۰ میلیون کاربر فعال در عرض ماه دارد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

حالا در این پست در «یک پزشک» قصد داریم، راهبردهایی که توییتر می‌خواهد در پیش بگیرد، تا از این بحران دربیاید، را با هم مرور کنیم و ارزیابی کنیم که اصلا این کارها، موفق خواهند بود یا نه:

۱- امکان درج عکس‌های گیف!

خود توییتر هنوز رسما اعلام نکرده است، اما شنیده‌ها حاکی از آن هستند که توییتر می‌خواهد اجازه درج مستقیم گیف‌ها یا جستجو و درج آنها مثلا از منابعی مثل Giphy را بدهد.

2016-02-06_18-46-53

حالا تصور کنید، توییتری که تا حالا برای شما منبعی برای خواندن لحظه‌نوشت‌های دوستانتان، مینیمال‌ها آنها و یا اطلاع از اخبار مهم به صورت آنی و آگاهی از حال و احوال مشاهیر بود، تبدیل شود به سرویسی که خصوصا با توجه به وضعیت اینترنت ما، خیلی کند لود شود و پر از گیف‌های بی‌معنی باشد.

گرچه احتمالا شمار بسیار اندکی از کاربران خوش‌ذوق می‌توانند کارهای مبتکرانه‌ای با گیف‌ها کنند، اما قبول کنید که اکثریت کاربران جز برای وقت‌گذرانی و بامزگی، گیف درج نخواهند کرد.

۲- امکان درج توییت‌های بسیار طولانی

در این مورد قبلا در «یک پزشک» نوشته بودیم.

۳- نمایش توییت‌ها بر اساس اهمیت و متناسب بودن آنها و نه صرفا ترتیب زمانی

این تازه‌ترین خبری است که در مورد توییتر از طریق سایت بازفید، منتشر شده است:

توییتر می‌خواهد اجازه بدهد بر اساس اهمیت توییت‌ها، توییت‌ها به ترتیب دیگری، به غیر از ترتیب زمانی هم قابل مشاهده باشند. گرچه در مورد عملکرد این الگوریتم نمایشی، فعلا نمی‌شود اظهار نظر کرد. اما به نظر فعال شدن این ویژگی برای کسانی که توییت‌های مهم را از دست می‌دهند، می‌تواند بسیار خوب باشد.

کسانی که دوست دارند توییت‌ها را به ترتیب زمانی ببینند، نباید نگران باشند، چون می‌توانند به ترتیب زمانی هم آنها را ببینند.

2016-02-06_18-58-10


حالا سؤال این است که این ویژگی‌های جدید آیا می‌توانند توییتر را نجات بدهند یا اصلا با دگرگون کردن روح آن، باعث کوبیده شدن میخ بر تابوت توییتر خواهند شد؟

ما اینجا سه سناریو را مطرح می‌کنیم:

سناریوی خوشبینانه:

تغییرات جدید توییتر، باعث دوپینگ این سرویس خواهند شد و به علاوه توییتر به تدریج تمهیدات دیگری هم خواهد اندیشید.

توییت‌های طولانی باعث خواهد شند که شبکه‌بلاگ‌هایی با سبک نو خلق شوند. ژرونالیست‌ها و کاربران صاحب فکر از فرصت استفاده خواهند کرد و به صورت تحلیلی در مورد خبرها و اندیشه‌های خود خواهند نوشت.

توییتر با الگوریتم‌هایش، کار دنبال کردن توییت‌های مهم را آسان‌تر خواهد کرد.

سناریوی بدبینانه:

توییتر، سرویسی خواهد شد که از خمیرمایه خود فاصله گرفته است. مشاهیر و رسانه‌های اصلی، حس خواهند کرد که توییتر دیگر محیط معتبری نیست، به عبارت خودمانی «کول» یا «باکلاس» نیست و «فن‌»های آنها، چندان متوجه این محیط رسانه‌ای نیستند. پس این محیط را ترک می‌کنند.

یادتان می‌آید که زمانی توییتر فقط یک سرویس میکروبلاگ جالب بود، همین سلبریتی‌ها و رسانه‌های اصلی بودند که توییتر را توییتر کردند. با ترک کردن آنها، ناگهان توییتر، اعتبارش را از دست خواهد داد و سقوطش شتاب خواهد گرفت.

سناریوی اعتدالی

توییتر دیگر جزو ۳-۴ رسانه اجتماعی اول دنیا نخواهد بود. به عبارتی دیگر شما دکمه اشتراک در توییتر را در سایت‌های معتبر لزوما نخواهد دید. اما به سبب ویژگی‌های مثل امکان انتشار بی‌درنگ اخبار و رویدادهای مهم و حضور رسانه‌ها و مشاهیر در آن، با هم سرویسی نخواهد بود که به سادگی بشود از آن دل کند. تعداد توییت‌ها باز هم پایین‌تر خواهد آمد، اما به گاه رویدادهای مهم مثل رویدادهای ورزشی، انتخابات، بلایای طبیعی، باز هم توییتر خواهد بود که نقش دیرین خود را ایفا خواهد کرد.


آیا غول جدیدی بعد از به کما رفتن احتمالی توییتر، متولد خواهد شد؟

بعضی از کاربران هستند که تصور می‌کنند، همه سرویس‌های اینترنتی مهم و «لازم»، تا حالا اختراع شده‌اند، اما اصلا این طور نیست.

آیا تا دو سال پیش، تلگرام در گوشی‌های بیشتر ما نصب بود؟

تخیلی خود را به کار بیندازید و ببینید، در صورت داشتن یک اسپانسر مالی قوی و محدود نبودن تیم توسعه‌ای، ایده چه شبکه‌های اجتماعی مثلا محتوامحوری را می‌توانید بدهید؟ آیا ممکن نیست که یک غول نو، متولد شود و حتی سرتر از فیس‌بوک، تلگرام، توییتر و اینستاگرام شود؟

منابع:

+ و + و + و + و + و +

   

پستهای اخیر

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

فیلم سواران عدالت، وقتی گیک‌ها به جنگ قاتل‌ها می‌روند – Riders of Justice

دوران خوشی را که در دبیرستان عاشق احتمالات شده بودم، از یاد نمی‌برم. کلی کتاب خارج درس هم خریده بودم و به عنوان سرگرمی به مسائلشان فکر می‌کردم. اما اگر خوب فکر کنید ریاضیات یا همین دانش احتمالات می‌توانند با تحلیل دقیق اتفاقات دنیای…

برندگان جایزه عکاسی پولیتزر ۲۰۲۱: عکس‌های خبرگزاری AP از ناآرامی‌های آمریکا در پی قتل جورج فلوید و…

در پست قبلی فهرستی از برندگان پولیتزر 2021 را برایتان نوشته بودم. اما در این پست، به بازتاب بخش عکاسی پولیتزر 2021 می‌پردازم. در پولیتزر، برندگان بخش عکاسی در دو بخش اعلام می‌شوند: 1- در بخش عکاسی خبری فوری، برنده مسابقه اعضای…
5 نظرات
 1. dr.rohi می گوید

  سلام دکتر عزیز
  بنویس ،بنویس،بنویس،قلمت روان و ذهنت ازاد باد چرا که نوشته هایت همچون اهنگ ویولون برایمان شیرین است.بنویس دکتر تا میتوانی بنویس که از خواندن مطالبت سیر نمیشویم ،بنویس دکتر تا میتوانی بنویس.

 2. dr.rohi می گوید

  باسلام
  جناب مجیدی
  مطالبتون در مورد اطلاعات ،فناوری،ای تی،پزشکی ،سینما،کتاب قشنگه اما کمی تکراری شده بهتر نیست تنوع به خرج بدین!!!!مثلا در مورد تاریخ بنویستین ؟مطالب تاریخی ،،،زمان ،گذشت تاریخ و زمان ،،،،،مثلا بازگشت به گذشته !!!!!!

  1. فرشاد می گوید

   من هم موافقم

 3. فرشاد می گوید

  بهتره بگیم باج دادن به کاربرها بخاطر بقا!
  یک زمانی توییتر تاکیدش به تعداد محدود کاراکتر بود، امروز ببین به کجا رسید…

 4. کاربر می گوید

  سلام
  کاش برای اکانت توییتر یک پزشک هم از لوگو و نام ای دی یک پزشک استفاده می کردید …توضیحش خیلی مفصل است ولی با این کار تعداد لایک ها و ریتوییت هایتان زیادتر خواهد شد …

  موفق باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.