از هفته بعد گوگل برای برخوردار شدن شهروندان اروپایی از «حق فراموش شدن»، نتایج جستجو را در همه سرورهای خود تعدیل خواهد کرد

0

هنور که هنوز است، حتی فکر کردن به برخی از حقوق شهروندی برای ساکنان برخی از نقاط جهان، بیش از حد تخیلی یا چیزی شبیه سانتیمانتایسم به شمار می‌رود. اما نوشتن از این حقوق و حساسیت‌ها، دقیقا چیزی است که ما به آن نیاز داریم، چرا که تأکید روی این مسائل باعث خواهند شد که این حقوق روزی از سوی ما تقاضا شوند.

چه می‌شود اگر در وب‌سایتی، زمانی مطلبی غیرمنصفانه در شما نوشته شده باشد و حالا هر بار که کسی نام شما را گوگل می‌کند، به مطلب آن سایت بربخورد؟ این مطالب غیرمنصفانه ممکن است باعث شوند که شما از کاری محروم شوید یا رابطه شما با دیگران دستخوش تغییر شود.

این مطالب حتی ممکن است مشمول مرور زمان شده باشند، مثلا به نقل قول و کاری از شما در دوره نوجوانی و جوانی اشاره داشته باشند و حالا که شما به میانسالگی رسیده‌اید، دیگر نمی‌خواهید، شما را با آن اعمال و نقل و قول‌ها به یاد بیاورند.

نتیجه جستجوی مورد نظر حتی ممکن است درست بوده باشد، اما آنقدر حاشیه‌ای باشد که تلقی درستی از شخصیت واقعی شما به دست ندهند.

در همه این موارد، یک شهروند حق دارد که درخواست کند نتایج جستجو توسط گوگل، تعدیل شوند و این درست چیزی است که محاکم اتحادیه اروپا از گوگل خواسته‌اند.

اما تا حالا گ.گل فقط نتایج جستجو را فقط در سایت‌های اروپایی خود مثلا google.fr یا google.co.uk اصلاح می‌کرد و اگر کسی وارد سایت google.com می‌شد، به نتایج تعدیل‌نشده برمی‌خورد.

اما بعد از بحث‌هایی که گوگل با مقامات قضایی داشت، به این نتیجه رسید که باید نتایج جستجو را در سایت‌های روی سرورهای دیگرش هم محدود کند.

بنابراین از هفته آینده، در صورتی که کاربری از اتحادیه اروپا (یعنی با آی‌پی‌ای در رنج این اروپا)، وارد سایت google.com و جستجو کند، نتایج تعدیل شده به او نشان داده خواهد شد.

البته این «حق فراموش» شدن، می‌تواند تناقض‌هایی هم در بر داشته باشد، مثلا در برخی از مسائل قضاوت گروه‌های مختلف در مورد کار خاص یک فرد، با هم متفاوت است و در این طور موارد، در صورتی که شخصی روی برخی از نتایج جستجو حساس باشد، معلوم نیست که گوگل چطور می‌تواند به قضاوت بنشیند.

شاید علت اینکه «حق فراموش شدن»، فعلا از سوی گوگل تنها در مورد شهروندان اروپایی اعمال می‌شود، همین مسائل متناقض و مسائل سیاسی غامض باشد، تصور کنید که دیکتاتور یک کشور آفریقایی، درخواست تعدیل نتایج جستجو را بکند تا چند سایتی را که روی اعمال گذشته او تمرکز کرده‌اند و نقدش کرده‌اند، در صفحه اول گوگل ظاهر نشوند!

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.