این عکس‌ها نشان می‌دهند که فرد کمال‌گرایی در پشت صحنه حضور دارد! کمال‌گرایی چیست

15

خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که رفتاری عجیب را در خودمان یا اطرافیانمان دیده باشیم. مثلا من در سال‌های کودکی فروشنده‌ای را سراغ داشتم که با دقتی بسیار زیاد اجناسش را در ویترین مغازه‌اش می‌چید، گویی با خط کش آنها را نظم می‌داد و همواره می‌توانستی خط تقارن‌هایی در چیدمان اجناس او بیابی.

کسی این نظم را بر او تحمیل نکرده بود، این نظم واقعا باعث متمایز شدن یا بیشتر شدن فروش او هم نشده بود. در واقع او برای خودش معیارهای سخت‌گیرانه‌ای در مورد نظم وضع کرده بود.

امروز در یکی از سایت‌های فرنگی عکس‌های مشابهی از افراد کمال‌گرا دیدم. این عکس‌ها البته بیشتر به جنبه محدودی از کمال‌گرایی اشاره دارند و مفهوم کمال‌گرایی خیلی بیشتر از وسواس در نظم و چیدمان است.

مهمترین مشخصه‌های کمال‌‌گرایی‌، داشتن اهداف بلندپروازانه، جاه‌طلبانه، مبهم و غیرقابل وصول و تلاش افراطی بـرای رسـیدن به این اهداف است. کمال‌گرایی را به منزله مجموعه‌ای از معیارهای بسیار بالا‌ برای‌ عملکرد‌ تعریف کرده‌اند که با «خود‌ ارزشیابی‌های»‌ انتقادی‌ افراطی همراه است.

روان‌شناسان ارتباط کمال‌گرایی را با بـسیاری از اخـتلالات روانـی مورد بررسی قرار داده‌اند‌، مثل‌ رابطه‌ آن با اضطراب. بی‌اشتهایی‌ عصبی‌، افسردگی، اختلالات شـخصیت و تـیپ رفتاری A. همچنین،تفاوت‌های‌ فردی‌ مربوط‌ به کـمال‌گرایی در نـوشته‌های روان‌شناسی عمدتا با اهداف، ایده‌آل‌ها و هنجارهای‌ خویشتن یا رفتارهای تقویت خویشتن مربوط دانسته شده‌اند.

ابعاد کمال‌گرایی:

بـرای کـمال‌گرایی،سه بعد‌ پیشنهاد‌ شده که عبارتند از:

۱- کمال گرایی خویشتن‌مدار

۲- کـمال‌گرایی دیگرمدار

۳- کمال‌گرایی جامعه‌مدار

کـمال‌گرایی‌ خـویشتن‌مدار‌ یـک‌ مولفه انگیزشی است که شامل کوشش‌های فرد برای دست‌یابی به «خـویشتن کـامل‌» است. اما کمال‌گرایی دیگرمدار،گرایش به داشتن معیارهای کمال‌گرایانه برای اشخاصی است که برای فـرد‌ اهـمیت‌ بـسیاری‌ دارند،مثل گرایشات کمال‌گرایانه والدین برای فرزندانشان. نوع اخیر کمال‌گرایی، با خـصومت و سـرزنش دیـگران‌ همراه‌ است. اما کمال‌گرایی جامعه‌مدار برداشتی است که شامل معیارهای کمال‌گرایانه یا غـیر‌ واقـع‌بینانه‌ تـحمیلی‌ از سوی دیگران بر فرد است و دسترسی به این معیارهای کمال‌گرایانه تحمیل شده اجتماعی‌ اگـر‌ مـحال نباشد، حداقل دشوار است.

در هر حال توجه به تفاوت در‌ انواع‌ کـمال‌گـرایی دارای اهمیت است چون پژوهش‌ها نشان داده‌اند که این ابعاد کمال‌گرایی، دارای مـشخصه های شخصیتی و مؤلفه‌های رفتاری بین‌فردی و درون‌فردی متفاوتی‌ هستند‌.

3-7-2016 11-54-37 AM 3-7-2016 11-53-44 AM 3-7-2016 11-53-34 AM 3-7-2016 11-53-17 AM 3-7-2016 11-53-03 AM 3-7-2016 11-52-48 AM 3-7-2016 11-52-26 AM

3-7-2016 11-52-03 AM

3-7-2016 11-52-38 AM 3-7-2016 11-52-15 AM

 
15 نظرات
 1. rasa می گوید

  عکس تیشرت واقعا خیلی خوبه هر کی بوود واقعا حقش بیشتر از ایناست ( شاید همم به دلیل توجه بیش از حد به جزییات رسیده به اینجا)

 2. يك دوست می گوید

  فکرشو بکنید یک فرد کمال گرا از نوع نظم شدید با یک ادم شلخته ازدواج کنن ;, یک خانوم که انبوهی از جزوها یا دست نوشته ها و کاغذهای در هم و برهم از سر کول اتاق کارش بالا می ره با یک دست خط بد که توی تمام سطورش خط خوردگی باشه و توی کیفش همه چی قاطی پاطیه ولی هر وقت بدون باز کردن در کیفش دستشو از گوشه کیفش داخل کیفش می کنه تا برای مثال کارت اتوبوسش رو در بیاره در عرض میلی ثانیه این کارو با چشم بسته انجام می ده ، کسی که از بس شلخته باشه شما فکرشم نمی کنید بتونه امورشو منیج کنه ، از قضا
  اون تیز هوشه و با یک مردی زندگی کنه که حتی روزنامه باطله هاش باید صاف و مرتب دقیق روی هم باشن و اگه یک سیم برق کج روی دیوار همسایه
  وجود داشته باشه که از پنجره اونا معلوم باشه اون
  مرد می ره و اونو صاف می کنه به نظرتون چه اتفاقی میافته و کدوم بیشتر اذیت می شن ، اگه هر دو تیز هوشم باشن کدوم موفق تر می شن ؟
  نظر من اینه که خانوم شلخته موفق و اقای منظم اذیت می شه . چون شلخته به جزعیات توجه نمی کنه وقتش سیو می شه ، اما نمی دونه که اگه تمام مردم شهر مثل اون بودن چه اتفاقی میافتاد !

  1. غضنفر می گوید

   “جزعیات”؟؟؟؟؟؟؟
   ———————
   منم وسواس این رو دارم که روزنامه یا کاغذهام همیشه صاف و بدون تاخوردگی گوشه باشه 😀

  2. س ح می گوید

   چرا فکر می کنید که شلختگی باعث می شه موفق تر باشید، خیلی نظر عجیبیه! در ضمن منظم بودن منافاتی با توجه به کلیات نداره. آدم منظم همه چیزش نظم داره حتی فکرش.
   جزئیات هم اینطور نوشته می شه نه جزعیات!

 3. ابوالفضل می گوید

  از دیدن عکس ها به واقع لذت بردم
  مخصوصا عکس کابل ها که با نظم قرار داده شده اند و نگهداری رو خیلی ساده میکنه
  در اکثر عکس ها ترکیبی از نظم ، سلیقه و حوصله قابل مشاهده است و نباید بهشون این طوری برچسب زده بشه

  1. اشکان می گوید

   من فکر نمی‌کنم کمال‌گرایی لزوماً چیز منفی‌ای باشد. اگر به زندگی فردی و اجتماعی کسی آسیب ملموسی نمی‌زند کمال‌گرایی یک ویژگی شخصیتی است و اتفاقاً مثبت و پیشرفت‌دهنده است. باید از حالت بیماری دیدن ویژگی‌های شخصیتی و تفاوت‌ها اجتناب کرد.

 4. ارمین می گوید

  اون کامیون الوار اگر با کامپیوتر شبیه سازی و با دستگاه اتوماتیک برش و شماره گذاری بشه شاید در تصور بگنجه.

 5. mohammad می گوید

  سلام
  متاسفانه من این مورد رو دارم روانشناس هم رفتم میگه فقط برنامه ریزی برای هر هدفی . البته چیز بعدی نیست اما وقتی تو جامعه حرکت میکنم رفتار بعضی ها خیلی رو مخم میره . مثل ناهنجاری های اجتماعی با بی برنامه بودن بعضی ها . خلاصه با برنامه ریزی درست میشه

 6. سوران می گوید

  عکس ها خیلی خیلی جالب بودن
  از این جمله متن هم خوشم اومد : “مهمترین مشخصه‌های کمال‌‌گرایی‌، داشتن اهداف بلندپروازانه، جاه‌طلبانه، مبهم و غیرقابل وصول و تلاش افراطی بـرای رسـیدن به این اهداف است.”
  اکثرمون اون “اهداف بلندپروازانه و جاه طلبانه” رو داریم اما دریغ از اون “تلاش افراطی” که معمولا نداریم

 7. يك دوست می گوید

  این یک داستان خیالی بود ، اما من هنوز فکر می کنم توجه زیاد به جزئیات ، به خصوص در چیدن اشیاء ،
  وقت گیر هست ، اما هیچوقت نگفتم مانع توجه به
  کلیات میشه !
  اما چینش اشیاء این عکسها رسیده به حد هنر .

 8. sharyar می گوید

  تا زمانیکه اعتدال رفتاری در شخصیت افراد تعریف نشود امثال این تعریفات میتواند شامل حال هر فردی بشود مثلا در این مورد میتوان آن را به هر فردی که به نظم در امری اهمیت میدهد نسبت داد . مدیری که به زمان ورود و خروج کارمندان خود اهمیت میدهد به نظم در انجام وظائف اهمیت میدهد فروشنده ای که از نظم در اشیاء برای جلب توجه مشتری استفاده میکند یا سربازانی که برای شرکت در یک رژه نظامی آموزش میبینند , یا …

 9. Aydin می گوید

  چیدمان دقیق خیلی قشنگه و باعث میشه آدم لذت ببره

 10. حمید می گوید

  البته چیدمان نشانه کمال گرایی فرد نیست بیشتر مشخصه افراد بیمار وسواس یا بهترین حالت افراد دارای نظم بصری یا بیکار هست بیشتر نوابغ منظم نبوده اند کمال گرایی اصلا به چه معناست؟
  یک ا اصطلاح کلی برای یک مفهوم وسیع پس خواهشمندم این تصاویر را نشانه کمترین کمال گرای ندانید ولی در حالاتی ممکن است شخص کمال گرا هم از این کارها بکند همانطور که هر احتمالی دارد هر کسی هر کاری بکند ولی معمولا اشخاصی که درباره جایگذاری اشیا دقیق هستند وحتی در مسایل بی اهمیت یا حرفهای پوچ با دقت و وسواس حرف میزنند سبک مغزند ولی نباید منظورم را اشتباه بفهمید چرا که مسله نظم در امور بسیار پسندیده و منجر به نظم ذهنی میشود و من متناقض حرف نزده ام بهتر است بهتر به موضوع فکر کنید و زود درباره حرفم قضاوت نکرده و مارک تناقض نزنید نظم در کارها به امور سرعت میده و باعث میشه استرس کمتری داشته باشیم ویا در چیدمان بار باعث صرفه اقتصادی بشه یا در مغازه باعث جذابیت بصری و بنوعی تبلیغ اون کالا باشه و ربطی به کمال گرایی فرد نداشته و صرفا نوعی دکوراسیون زیبا یا صرفه جویی فضایی یا زمانی بوده قصد مثلا دنظم دهی در کابل ها باعث اعتماد بالاتر کارفرما و چه بسا دستمزد بالاتری بشه و عیب یابی و تسهیل کنه یا خود کارفرما چنین نظمی و خواسته

 11. سامان می گوید

  البته کمال‌گرایی صرفا منفی نیست و جنبه‌های مثبتی هم داره … این عبارت رو در گوگل سرچ کنید:
  cons and pros of perfectionism

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.