توصیه کتاب: پدر سرگی از لئو تولستوی

1

کتاب و در واقع یک داستان کوتاه ۸۰ صفحه‌ای از لئو تولستوى كه بين سالهاى ١٨٩٠ تا ١٨٩٨ نوشته شد و در ١٩١١ به چاپ رسيده است.

داستان شاه‌زادۀ جوانى است كه آينده‌اى درخشان در پيش دارد و درست يك ماه قبل از ازدواج با يكى از نديمه‌هاى ملكه، پس از اطلاع از اينكه نامزدش قبلا معشوقۀ تزار بوده است، نامزدى‌اش را به هم مى‌زند و وارد صومعه مى‌شود. اما او كه در لباس رهبانيت هم همچنان جاه‌طلب و عاشق شهرت و افتخار است، نمى‌تواند بر شهواتى كه قلب و روحش را تيره مى‌دارد فايق آيد. پس از آنكه در صومعه‌هاى مختلف زندگانى مى‌كند، بالاخره عابد معتكفى مى‌شود. شهرت تقدسش در همه جا مى‌پيچد و مردم از همه سو به زيارت او مى‌آيند.

زنى جوان و زيبا و عاشق ماجرا، به بهانۀ اينكه در راه گم شده و ناگهان ناراحتيى به او روى آورده است، شبى در زاويه عابد مى‌ماند. پدر سرگى كه مى‌بيند نزديك است تسليم وسوسه‌اش شود، براى اجتناب از ارتكاب گناه، با تبر يكى از انگشتان خود را قطع مى‌كند. زن كه به كلى دگرگون شده است فرار مى‌كند و او هم چندى بعد به صومعه‌اى پناه مى‌برد.

شهرت تقدس عابد حال در سراسر روسيه پراكنده شده است و حتى نسبت معجزه به او داده مى‌شود. اما او هرگز بر جسم خود پيروز نشده است. هنگامى كه مى‌خواهد دخترى را كه دچار بيمارى عصبى است شفا دهد، دخترک او را به گناه سوق می‌دهد. آن‌وقت سرگى مقدس حجرۀ خود را ترك مى‌كند و، پس از رؤيايى كه آن را الهام خداوند مى‌شمارد، پياده به شهر دوردستى مى‌رود كه زنى از آشنايان دوران كودكى‌اش در آنجا زندگى مى‌كند و اينك براى فراهم كردن زندگى بچه‌هايش به كارى سخت مشغول است. سرگى مقدس به خود مى‌گويد:
«من به بهانۀ اينكه براى خدا زندگى مى‌كنم براى انسانها زندگى كردم و اين زن براى خدا زندگى مى‌كند و حال آنكه گمان مى‌كند براى انسانها زندگى مى‌كند» .

ازآن‌پس، براى جبران گناهانش سرگردان به راه مى‌افتد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

نويسنده در آخرين سطور داستان مى‌گويد: كه «. . . در سيبرى به كار در زمينهاى دهقان متمكنى پرداخت. اكنون در آنجا در خانۀ اربابش به سر مى‌برد، كشت و كار مى‌كند، به بچه‌ها نوشتن مى‌آموزد و از بيماران پرستارى مى‌كند.»

اين قصه، كه از آثار دوران پختگى تولستوى است، حاوى چكيدۀ تمام فلسفۀ اوست كه به كار بستن عشق در عمل را راهى به‌سوى خدا مى‌داند.

2016-04-03_12-16-43

خرید کتاب از شهر کتاب
خرید کتاب از سایت نشر چشمه


   
1 نظر
  1. هادی می گوید

    بعضی وقت ها که یک رمان رو میخونم تعجب میکنم که چرا در موردش اینقدر تعریف شده ولی وقتی که خلاصه یا نقدی که یک کتاب خوان دیگه برای اون کتاب یا رمان نوشته را می خونم متوجه میشم که در واقع اون رمان را متوجه نشدم. تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.