بیایید بفلسفیم!

17

غروب دلگیر جمعه، کارم شده بود مرور خاطراتم از وبلاگستان قدیم، سری به سایت آرشیو زدم و با زحمت یک فهرست ۲۵۰ تایی از ایمیل وبلاگ‌نویس‌ها را گردآوری کردم.

الان دیگر خیلی از وبلاگ‌ها آن دوره به کل پاک شده‌اند و حتی وبلاگ‌نویس‌های بسیار مشهور آن دوره، معلوم نیست که اکانتی عمومی در شبکه‌های اجتماعی محبوب این روزها داشته باشند یا نه.

هنوز کاری با این فهرست نکرده‌ام. در توییتر از دنبال‌کننده‌هایم پرسیدم که با این فهرست چه بکنم. چیزی که مد نظر خودم است، این است که سلامی بکنم و بپرسم که کجا هستند و آیا مایل هستند بگویند که چه اکانت‌هایی در شبکه‌های اجتماعی دارند. آیا دوست دارند بگویند گه چرا از نوشتن، منصرف شده‌اند.

باز هم در ادامه هفته که وقت آزاد کمی هم داشتم، کمی روی صفحه اینستاگرام «یک پزشک» کار کردم. صفحه‌های محبوب دیگر را دیدم و راست‌اش به این وسوسه افتادم که در یکی دو تا از آنها که زیاد زرد و تابلویید نیستند، آگهی‌ای بدهم. اما خیلی زود منصرف شدم. مخاطب خاص باید خودش بیاید. عدد دنبال‌کننده چیز مهمی نیست، مهم این است که شما به مرور دنبال‌کننده‌ها و خواننده‌هایی دست و پا کنی که بتوانی روی آنها حساب کنی. کسانی که نوشته‌ها و مطالبت را با دقت بخوانند و به موقع‌اش نقد یا تشویق‌ات کنند.

از شما پنهان نباشد، در حین این جستجو صفحاتی را هم دیدم که از حد صفحه‌‌های با مطالب سرگرم‌کننده و داب اسمش و خبرهای پوسته‌ای ستارگان، گذر کرده بودند و به کل دشنام‌نامه به معنی واقعی آن بودند! و جای تأسف داشت که همین صفحات، چند ده هزار دنبال‌کننده داشتند.

از اینها که بگذریم، دیروز از دریافت ایمیلی خوشحال شدم، دوستی ایمیل زده بود و نوشته بود که سایت جدید فلسفیدن دات کام، کار خودش را شروع کرده است.

بسیاری از ماها، تا نام فلسفه را می‌شنویم به یاد اصطلاحات غامض و بحث‌های مطول غیرکاربردی و فیلسوفان پریشان‌حال می‌افتیم، ولی واقعیت‌اش این است که فلسفه کاربردی همچون بسیاری دیگر از امور مثل اقتصاد، سیاست و فناوری، با زندگی ما عجین شده است.

شما ممکن نیست که بدون داشتن روح، دیدگاه و تعبیری از زندگی و پدیده‌های آن، بتوانید مسیر و اهداف و رویه‌ای مشخص برای خودتان تعریف کنیدد

ایده راه‌اندازی این سایت، وقتی به ذهن مؤسسان آن راه افتاد که مجموعه کتاب‌هایی تحت نام کلی «فلسفه و فرهنگ عامه» را پیدا کردند. در این مجموعه که تا حال ۱۵۰ جلد از آن منتشر شده است، با زبانی ساده در مورد رویدادها و پدیده‌های دنیای امروزمان گفتگو و بحث شده است.

2016-05-02_18-59-47

پیشنهاد می‌کنم که صفحه اول سایت فلسفیدن دات کام را ببیند، حتما از دیدن عناوین جذاب مقاله‌ها شگفت‌زده می‌شوید.

برای نمونه:

احترام به مأمور مخصوص حاکم بزرگ

باشد که بهترین تیم‌ ببرد!

هیچ‌وقت ترکت نکرده‌ام

دست خدا و بقیه‌ی معجزات (؟) فوتبال

زندگی یه فلسفه‌س

مواجهه با واقعیت به جای گریز از آن

2016-05-02_19-07-41


باید بگویم که در شرایط کنونی وب فارسی، راه‌اندازی یک سایت با مطلب ژرف، واقعا شهامت خاص خود را می‌طلبد. چون اگر با خودمان تعارف نداشته باشیم، باید بگویم که احتمال عدم استقبال از چنین سایتی به مراتب، بیشتر از محبوب شدن آن است.

اما چه کارش کنم. من دوست دارم که در خلاف جهت باد حرکت کنم، هر بار که سایت خوبی برمی‌خورم ذوق‌زده بوک‌مارکش و می‌کنم و فیدش را فیدخوانم می‌کنم.

به باور من، وبلاگ‌نویس‌ها و وب‌مسترها، یک وظیفه بزرگ در قبال خودشان و نیز جامعه دارند:

اینکه با پرهیز از ناامیدی، خودبینی و رخوت، به زبان ساده، هوای دوستان خود و نیز هر تازه‌وارد خوش‌فکری به دنیای آنلاین را داشته باشند.

چرا باید آدم‌های تحصیل‌کرده‌ای که قصد ورود به دنیای آنلاین را دارند، با این تصور که جو فرهنگی وب، نامناسب است، خودخوری کنند و دم برنیاورند و دانسته‌ و تفاسیر و دانش‌های خود را در صندوقچه ذهن پنهان کنند؟

معرفی کردن و تبلیغ سایت/وبلاگ/اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی این افراد خوش‌فکر یک لطف نیست، بلکه یک وظیفه است!

امیدوارم که دیگر وبلاگ‌نویس‌ها و وب‌مسترها وب فارسی هم به خود بیایند، کم‌بین نباشند و تصور نکنند  که با تبلیغ بی‌چشمداشت نوشته‌های یک سایت دیگر، از فروغ نوشته‌های خود می‌کاهند.

ما تولیدکننده‌های محتوا، سوار بر یک قایق هستیم. اگر در این چند ساله، غفلت نمی‌کردیم و به صورت گروهی، یکدیگر را تقویت می‌کردیم، مطمئنا شرایط کنونی وب فارسی، بهتر از چیزی است که هم‌‌اینک مشاهده می‌کنید!

   
17 نظرات
 1. امین می گوید

  این تعصب و تلاش شما برای وب فارسی بسیار تحسین برانگیزه دکتر
  به این راهتون ادامه بدید
  پیشاپیش خسته نباشید دکتر عزیز

 2. نجمه احمدی می گوید

  سلام
  پیرامون این موضوع تفکر نقادانه و کمی از فلسفه عمومی دانستن ،نیاز فرهنگ جامعه است .
  پیشنهاد میکنم کارهای دکتر حامد صفایی پور دکترای فلسفه علم و کلا هر موضوعی که به توزیع متعادل عقلانیت در جامعه کمک میکند را دوستان نیز دنبال کنند .

 3. دژگرد می گوید

  خواستم بدین وسیله از معرفی وب سایت فلسفیدن تشکر کنم. سایت پر باری بود.

 4. آترین می گوید

  ممنونم آقای مجیدی که بی هیچ چشم داشتی به فکر پیشرفت مردم هم زبانتون هستید. همیشه آدم باید بهتر از خودش رو در جامعه ببینه تا ترغیب به پبشرفت بشه و شما برای من بهتر از خودم محسوب میشد. آدم حسودی هستم و امیدوارم حسودیم از سواد شما کمکم کنه

 5. کاوه می گوید

  دکتر جان با سلام و تشکر به خاطر همه زحمات شما در زمینه وب فارسی
  این رو بدونید که من و بسیاری از خوانندگان شما هموار از شما حمایت خواهیم کرد.
  اکنون ۱۰ سال است که مخاطب مطالب شما هستم و بسیار آموخته ام
  به امید سلامتی شما و غنای بیشتر وب فارسی

 6. مجید می گوید

  ممنون.

 7. یوسف قاسمی می گوید

  بسیارممنون. به نظر من وب سایتها هم دارن مثل کتاب میشن تو جامعه ی ما. متاسفانه تعداد خواننده های کتابها کمه اما این دلیل نمیشه کسی کتاب ننویسه یا ترجمه نکنه. کسی مثل پایولو کویلیو رو در نظر بگیرید که با اینکه سطح کتاب خواننده ها در جامعه ی ما کم بود، اما حرفهاش و کتابهاش تونست به خوبی بین مردم ما جا باز کنه. بنظر من الان هم میشه سایت رو در نظر مردم جالب و پر آوازه و مفید کرد اما راه بسیار سختی پیش رو هست.

 8. احسان می گوید

  سلام
  این اولین کامنت منه 🙂
  چند ماهی میشه مطالب شما رو دنبال میکنم
  واقعا بسیاری از مطالب شما برای من مفید بوده
  مخصوصا معرفی کتاب
  خیلی خیلی خسته نباشید

 9. یوسف قاسمی می گوید

  اینهاهمه واقعیت هایی هستن که باید قبول کنیم. اما وقتی این مطلب رو می خوندم بی اختیار به یاد نویسینده ای که بیشتر ایرانی ها ، حتی اونهایی که زیاد هم اهل مطالعه نیستن افتادم – پائولو کوئلیو. با اینکه کتابخوانی مدت زیادیه که از یاد خیلیا رفته اما کتابهایی که ایشون نوشته بودن به خوبی بین مردم جا باز کردن. دلیلش رو نمیشه تو یه بند یا یه متن کوتاه گفت. اما میشه این رو هم گفت که درسته الان وب خوانی به روش سنتی داره کم کم ، کمرنگ میشه تو جامعه ی ما، اما میشه باز هم تو این شرایط کاری کرد که مردم دوباره جذب بشن. مهم شناخت نیازهای مردمه (و صد البته سخت‌تر از همه).

 10. بابک می گوید

  اقای مجیدی وبلاگ کوچه ها رو یادتون هست. این وبلاگ ناگهان کم کار شد. بعد در متنی نویسنده گفت تصادف کرده و به محض بهبودی نوشتن رو ادامه میده و بعد …. تمام. دامنه هم اکسپایر شده و اگه نبود اینستاگرمش احتمالا هیچ اثری از این وبلاگ خارق العاده الان نبود. کاش راهی بود برای پیگیری سرنوشت وبلاگ ها.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   علت اصلی کم‌کاری وبلاگهای کم بودن بازخورد هست. به علاوه جو فعلی اصلا برای یک وبلاگ‌نویس تازه‌کار خوب نیست، چون راهی آنچنانی برای معرفی خودش نداره.

 11. سوران می گوید

  سایت خیلی خوبیه
  ممنون از معرفیش دکتر
  امیدوارم سال ها به کترش ادامه بده و هر روز پر بارتر بشه

 12. پوری یا می گوید

  بسیار ممنون بابت معرفی این سایت و بیشتر بابت هدفو حسی ک پشت این نوشته ها هست.
  برقرار باشید.

 13. علی شیری می گوید

  سلام دکتر جان
  خسته نباشید. باید بگم که طرفداران پر و پاقرصی دارید شما و یک پزشک، من چند ‌سال است که مطالب شما را می‌خوانم و باید بگویم تقریبا همه مطالب را خوانده‌ام و استفاده بسیاری برده‌ام.
  خدا قوت

 14. بهزاد می گوید

  http://tarjomaan.com/
  سایتی خوب درباره علوم انسانی

 15. مرتضی می گوید

  درود
  تولید محتوای تخصصی در وب فارسی به دلیل محدود بودن بازار هدف و نگرفتن فیدبک مناسب به یک کار سخت تبدیل شده. برای نمونه همین کانسپت مدیریت پروژه (که من در موردش می نویسم) دارای بازار کوچکی از افرادی است که به صورت حرفه ای اون رو دنبال می کنند. برای همین به مرور انگیزه ی نوشتن کمرنگ میشه و سایت هم به یه خواب (شبه مرگ) فرو میره. این سرنوشت اکثر سایت‌های محتواساز غیرتجاری این حوزه بوده. بیشترشون (اگه نگم همه‌شون) یا رها شده‌اند یا کلن از دسترس خارج شده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.