تلاش برای اندازه‌گیری پدیده عجیب «شهود»! آیا «شهود»، یک چیز واقعی است؟

5

خیلی از چیزها به نظر انتزاعی می‌آیند و ما تصور می‌کنیم که هیچگاه راهی علمی برای تبیین و سنجش آنها پیدا نمی‌کنیم. اینها معمولا، ابعادی غیرفیزیکی دارند. اما شاید کمی دانش ما باعث شده است که راهی برای ورود به این مسائل پیدا نکنیم.

در این میان شهود هم یکی از چیزهای عجیب و غریبی است که ما کم و بیش در خود یا اطرافیان‌مان، سراغ داشته‌ایم.

ویکی‌پدیا در مورد شهود می‌گوید:

شهود یا شم به معنی دیدن، معاینه، عیان، پیدا، آشکارا و حضور است. شهود هم‌ریشه با مشاهده و متضاد با واژه «غیب» می باشد.

شهود باعث ایجاد نقطه نظرات، ادراکات، قضاوت‌ها و باورهایی می‌شود که به صورت تجربی غیر قابل تایید و به لحاظ عقلانی غیر قابل توجیه‌اند. در گذشته شهود موضوعی مورد علاقه و بررسی برای مذاهب، عرفان و علوم خفیه بوده است، و امروزه تبیین چگونگی این پدیده در مرکز توجه روان‌شناسی و روان‌پزشکی واقع است، کما این که همیشه مبحثی رایج در ادبیات نوشتاری و سینما نیز بوده است. در گفتار ساده نیم‌کره راست مغز با عملیات مغزی مربوط به مسائل شهودی مانند زیبایی‌شناسی و یا توانایی‌های عمومی خلاقیت مرتبط است. این موضوع که شهود ممکن است مرتبط با برخی نوآوری‌های علمی، اختراعات و اکتشافات بعضی از دانشمندان بوده باشد در میان پژوهش‌گران مورد مناقشه قرار دارد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

6-4-2016 9-13-38 AM

خب، به نظر شهود آنقدر انتزاعی و غیرقابل اندازه گرفتن که تصور نمی‌کنیم که آزمایشی بتواند در مورد آن ترتیب داده شود. اما جوئل پیرسون -استادیار روانشناسی دانشگاه نیو سات ویلز- برخلاف این تصور شما عمل کرده است.

او می‌گوید که هزاران سال پیش مردم در مورد شعود در متون ادبی صحبت کرده‌اند و این اصطلاح به کرات استفاده کرده‌اند، حتی صدها کتاب در مورد آن می‌توان یافت، اما دست آخر ما نمی‌دانیم که شهود دقیقا چیست و آیا اصلا واقعا وجود دارد خیر.

به اتاقی وارد می‌شوید و به شما این احساس دست می‌دهد که یک چیز درست نیست و شاید اتاق دست خورده باشد، یا وقتی یک دو راهی در پیش روی شما قرار دارد، بدون آوردن دلیل منطقی، دست به انتخابی می‌زنید.

چگونه این طور می‌شود؟ بسیاری بر این باورند که شهود دو جزء اساسی دارد:

۱- اطلاعاتی که در بخش ناهشیار ذهن ما ذخیره شده‌اند.

۲- احساسات و عواطفی که باعث فراخوانی این اطلاعات در پس‌زمینه پردازشی مغز ما می‌شوند.

دکتر پیرسون با توجه به این دو جزء آزمایشی با شرکت ۲۱ داوطلب ترتیب داد:

او روی یک صفحه نمایش، نقطه‌های نورانی به داوطلب‌ها نشان داد که به صورت تصادفی به جهات مختلف حرکت می‌کردند، اما در این بین دسته‌ای از نقطه‌ها به صورت منظم به چپ یا راست می‌ر‌فتند. برای پیدا کردن این دسته کوچک و تشخیص جهت درست حرکت آنها، باید دواطلب‌های خیلی متمرکز می‌شدند.

در مرحله بعد دکتر پیرسون ترتیبی داد که به صورت جرقه‌ای یا فلش، تصاویری با بار منفی یا مثبت در یک پس‌زمینه خنثی به داوطلب‌ها نشان داده شود. چیزهایی مثل یک توله سگ دوست‌داشتنی، گل، مار یا تفنگ.

مدت نمایش این تصاویر، خیلی کوتاه بود، آنقدر که داوطلب‌ها اصلا به صورت آگاهانه متوجه این تصاویر که همزمان با نمایش نقطه‌های متحرک، به آنها نشان داده می‌شد، نمی‌شدند.

پژوهشگران ترتیبی دادند که هر بار که دسته نقطه‌های نورانی به سمت راست حرکت کند، تصاویر با بار منفی به آزمایش‌شوندگان نشان داده شود و هر بار که آنها به سمت چپ حرکت می‌کنند، تصاویر با بار مثبت به نمایش درآیند.

جالب بود که داوطلب‌ها بدون اینکه خود بدانند، بعد از مدتی با استفاده از تصاویری که اصلا بخش هشیار ذهنشان متوجه‌شان نمی‌شد، می‌توانستند جهت درست حرکت دسته کوچک نقطه‌های نورانی را تشخیص بدهند.

و این یعنی همان تعریف ساده شهود: یعنی استفاده ناهشیارانه از اطلاعات بخش ناهشیار مغز، تحت تأثیر عوامل عاطفی!

6-4-2016 9-15-21 AM

منبع

   

پستهای اخیر

۱۰ خودروی پر فروش جهان در سال ۲۰۲۰

کرونا فروش خودروها را کاهش داد و خودروسازها در سال ۲۰۲۰ با ظرفیت کمتری مدل‌های جدید خود را تولید و روانه بازار کردند. تقریبا می‌توان گفت در اکثر مدل‌های معروف بازار، شاهد کاهش فروش در سال ۲۰۲۰ بودیم. قرنطینه‌های طولانی‌مدت، کساد شدن…

نگاه متفاوتی به یک مشکل خواب شایع: واقعا چرا برخی‌ها یکی دو ساعت بعد از خواب بیدار می‌شوند و یک…

خب، مشکلات خواب در حال حاضر تبدیل به یک مشکل شایع جامعه شده‌اند. خیلی‌ها بعد از خستگی شدید فکری و بدنی، پس از اینکه ساعت‌ها در انتظار هستند تا بتوانند به بستر بروند و خستگی از بدن و ذهن به در کنند، می‌بینند که عملا خواب خوبی ندارند.…

معرفی کتاب دوپامین، مولکولی با خواص شگفت‌انگیز، نوشته دانیل زد لیبرمن و مایکل ای. لانگ

نوروترنسمیترها یا  مواد شیمیایی میانجی، به ما انگیزه می‌دهند در پی رسیدن به چیز‌های بسیار دور برآییم؛ چه امور مادی و چه اموری مانند عشق و دانش و قدرت. یکی از مهم‌ترین میانجی‌های شیمایی در مغز، دوپامین نام دارد. این ماده چه بخواهیم نمکدان…

ویدئو: اگر اپل زمان معرفی نخستین نسخه کامپیوتر مک، فناوری ساخت تبلیغات ویدئویی به سبک الان داشت…

ویدئوهای تبلیغی این روزهای محصولات فناوری را در نظر بگیرید. همیشه کنجکاوم بدانم چه حسابگری‌هایی برای ساخت آنها صورت می‌گیرد؟ سناریوی ساخت آنها با چه حساسیت‌هایی دنبال می‌شود؟ چطور ویدئوهای گرفته شده با دوربین‌های پیشرفته و ویدئوهای سه‌بعدی…

افزایش ناگهانی بازیکنان بتلفیلد ۴ شرکت EA را وادار به نصب سرورهای اضافی کرد

بازی بتلفیلد ۴ همزمان با نزدیک شدن به هشتمین سالگرد انتشار خود؛ با هجوم گسترده و ناگهانی گیمرها مواجه شده است. البته، در این میان چندین عامل در دست یکدیگر باعث شدند تعداد بازیکنان به طور ناگهانی افزایش پیدا کنند. اعلام تاریخ انتشار نسخه…

چگونه حالت شب (Dark Mode) اینستاگرام را در اندروید و iOS فعال کنیم؟

ویژگی Dark Mode روی دستگاه‌ها و اپلیکیشن‌ها یک مزیت بزرگ است. حالت تاریک یا حالت شب می‌تواند امکان استفاده از دستگاه‌ها در نور کم را ممکن است و مانع از آسیب بیشتری به کره چشم شود. همین‌طور، مانع از مزاحمت و اختلال‌هایی می‌شود که با نور شدید…
5 نظرات
 1. شیما می گوید

  یاد تبلیغات زیرآستانه ای افتادم…

 2. حسن می گوید

  شاید شهود تعبیر مناسبی از آن چیزی که شما در صدد بیان آن هستید نباشد.
  برخی از توصیفات شما به مقولۀ «حدس» در فلسفۀ قدیم (نه حدس به معنای فعلیِ آن) شبیه است، اما خودِ شهود به معنای عرفانیِ آن بی‌تردید قابل سنجش و اندازه‌گیری نیست، البته روشن است که می‌توان آثار آن در عرصۀ روح و جسم (مخصوصاً مغز) را اندازه‌گیری کرد.

  1. شهرام می گوید

   در مورد کاربرد کلماتی مانند روح که هنوز دانش بشر به چیستی آن پی نبرده است محتاط باشیم

 3. افشین . ف می گوید

  یاد این مطلب عالی از یک پزشک افتادم:
  https://1pezeshk.com/?p=12243
  «هیچ رابطه معناداری بین میزان اطمینان شاهد عینی و صحت و دقت شهادت او وجود ندارد!»
  به نظرم اگه بشه درجه دقت و صحت شهود رو سنجید جالب میشه. من تو دعواهای خانوادگی زیاد دیدم که اختلاف نظر بر روی خاطرات است و نه واقعه‌ها. دعوا بر روی کلمات است و نه اختلاف در مفاهیم. کاش کمی بیشتر به ثبت جزئیات بپردازیم تا گرفتار برداشت‌های دوگانه از خاطرات گذشته خودمون نشیم.
  چقدر خوبه که نوشتن رو جدی بگیریم مثل علیرضا مجیدی عزیز! از نوشته‌های الهام بخش‌تون ممنونم.

 4. اسیلوسکوپ می گوید

  جاب بود خیلی استفاده کردم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.