اهمیت و نقش چت‌بات‌ها در حال و آینده

3

از همان نخستین روزهای اینترنت، برندها متوجه شدند که باید محیط مجازی را جدی بگیرند. در این راه، آنها خود را به تدریج با تغییرات اینترنت وفق دادند، زمانی به سایت‌هایشان اهمیت می‌دادند، چند سال بعد وبلاگ‌ها را جدی گرفتند و بعد توییتر، فیس‌بوک و اینستاگرام، محور تمرکزشان شد.

شبکه‌های اجتماعی در حال حاضر محور و پلتفرمی برای روابط آسان انسان‌ها با هم شده‌اند، طوری که خیلی‌ها اصلا از محیط آنها بیرون نمی‌آیند. بنابراین برندها متوجه شدند که به جای اینکه شبکه‌های اجتماعی راهی برای کشاندن مشتری‌ها به سایت‌هایشان برای مشاهده و سفارش کالاها و خدماتشان باشد، آنها باید کاری کنند که همه چیز در همان محیط شبکه‌های اجتماعی تمام شود.

اینجا بود که آنها از هوش مصنوعی و روبات‌های مصنوعی گفتگوکننده یا چت‌بات‌ها استفاده کردند و در این راه در حال پیشرفت هستند.

برای نمونه حالا کاربران می‌توانند صرفا با فرستادن ایموجی پیتزا به اکانت توییتر @Dominos، پیتزا سفارش بدهند. البته بات برای اطمینان از این که شوخی‌ای در کار نیست، روند سفارش را پردازش می‌کند. به صورت مشابهی ربات TacoBot هم اجازه سفارش تاکو  را که یک نوع غذای مکزیکی است، می‌دهد.

در محیط پیام‌رسان فیس‌بوک هم می‌توان با استفاده از چت‌بات‌ها، خرید کرد یا حتی اخبار را به واسطه بات CNN خواند.

آیا در آینده از چت‌بات‌ها بیشتر خواهیم شنید؟

چت‌بات‌ها خدمتکارهای تمام‌عیاری در خدمت تجارت‌های متنوع

با چت‌بات‌ها، شبکه‌های اجتماعی حالتی شبیه سیستم‌عامل‌ها را پیدا می‌کنند، گویی که برای مثلا توییتر، ویندوز جدید ما شده است و همه چیز می‌تواند در قالب آن رخ بدهد.

مخاطبان چت‌بات‌ها می‌توانند با سه شیوه از خدمات چت‌بات‌ها استفاده کنند:

 • آنها می‌توانند اخبار و اطلاعات را به کمک آنها بخوانند.
 • از خدمات آنها استفاده گنند.
 • معاملات را انجام بدهند.

به عبارتی همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، با چت‌بات‌ها، دیگر شبکه‌های اجتماعی پورتال نیستند،‌ بلکه محیطی هستند که همه اطلاعات را می‌توان از طریق آن خواند، محصولات را مقایسه کرد و خرید را هم نهایی کرد.

طبق نظرسنجی تازه‌ای که انجام داده شده، یک سوم مشتریان برندها، شبکه‌های اجتماعی را به خدمات پشتیبانی تلفنی، ترجیح می‌دهند، بیشتر آنها هم دوست دارند، در ظرف کمتر یک ساعت به سؤال‌ها و نیازهای آنها، پاسخ داده شود.

چت‌بات‌ها، همه مفاهیم دخیل در زندگی را می‌توانند برای شما شخصی‌سازی کنند

اصلا کافی نیست که نقش چت‌بات‌ها این باشد که ما درخواستی بدهیم، آنها درخواست محاوره‌ای را ما را به کمک هوش مصنوعی متوجه بشوند و نیازمان را برطرف کنند.

ما با یک گام، جلوتر برویم و کاری کنیم که چت‌‌بات‌ها متوجه علایق و دغدغه‌ها و سبک زندگی ما بشوند و بعد بر اساس این شناخت، اطلاعات توصیه‌های متناسبی به ما کنند و اطلاعات مورد علاقه ما را نمایش بدهند.

البته باید توجه داشت در حال حاضر فناوری‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی، امکان شخصی‌سازی پیام‌ها را نمی‌دهند. اما در آینده‌ای که چت‌بات‌ها هوشمندتر می‌شوند، می‌شود تصور کرد که توییت‌های برندها برای مخاطبان فقیر و غنی، گیگ یا غیرگیک، آسیایی و اروپایی با هم متفاوت باشد.

آینده در همین حالا رخ داده است! البته تقریبا!

علیرغم مشکلات تکنیکی، همین حالا هم فناوری هوش مصنوعی به اندازه کافی پیشرفته شده است، طوری که می‌تواند به سرعت متوجه زبان محاوره‌ای موجود در شبکه‌های اجتماعی شود. بگذریم از این خطر که همین یادگیری می‌تواند باعث بدآموزی شود! به تازگی Microsoft Tay فقط بعد از یک روز سر کردن در توییتر، منحرف شد و با مطالعه توییت‌های کاربران، روز بعد مواردی از استفاده از الفاظ ناشایست و حتی نژادپرستانه را شروع کرد! (+)

می‌تواند حدس زد که ظرف ۳ تا ۵ سال آینده، بات‌ها تبدیل به یک جریان اصلی شوند. می‌توان تصور کرد که بزرگ‌ترین فروشگاه‌های اصلی یا سایت‌های خبری، همه چیز را ار طریق بات‌های هوشمند، به صورت شخصی‌سازی شده، عرضه کنند!

چنین آینده‌ای هم نویدبخش است وهم بالقوه می‌تواند نگرانی‌هایی را برانگیزد.

منبع

 

 
3 نظرات
 1. آیکابان می گوید

  خیلی جالب بود
  ممنون بابت گردآوری

 2. فامیلاکالا می گوید

  تا حالا هیج وقت نه از چات بات استفاده کردم و نه از ربات های تلگرام. خیلی برای ضروری نبودن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.