آیا این عکس اوسین بولت توسط کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی نیز «میم» می‌شود؟!

5

اگر از علاقه‌مندان ورزش باشید، به احتمال زیاد می‌دانید که دونده مشهور دوی سرعت جامائیکایی –اوسین بولت– با کسب سومین قهرمانی در دوی صد متر، تاریخ‌ساز شده است. او حالا تنها ورزشکاری است که به این مهم، دست پیدا کرده است.

زمان او در فینال 9.81 ثانیه بود. اما حالا در شبکه‌های اجتماعی، عکس جالبی از او در مرحله نیمه‌نهایی مسابقات دوی 100 متر، بسیار محبوب شده است.

در این عکس که در روز نهم مسابقات المپیک ریو 2016 گرفته شده است، بولت را می‌بینیم که از رقیبانش بسیار پیشی گرفته است و به نظر می‌رسد که در چنین مسابقه‌ای که انتظار داریم خیلی تنگاتنگ باشد، آنقدر وقت دارد که برای دوربین ژست بگیرد!

و حالا کاربران خارجی شبکه‌های اجتماعی، این عکس را تبدیل به «میم» meme کرده‌اند.

میم تعریفی دارد که در اینجا می‌توانید بخوانید. اما به زبان ساده منظور از «میم» اینترنتی، فعالیت‌ها، مفهوم‌ها یا نوشته‌ها و تصاویر تقلیدی و بازسازی‌شده که به صورت‌همه‌گیر و با حجم زیاد به دنبال دیدن یک مطلب تأثیرگذار، توسط کاربران تولید و پخش می‌شود.

فرض کنید که یک آدم سرشناس، در یک همایش رسمی، حرفی عجیب یا قابل تأمل یا بامزه بیان کند و بعد کاربران با تغییراتی در حرف او، سخن او را به مسائل خودشان تعمیم دهند، در این صورت ما یا یک میم اینترنتی روبرو هستیم. همین کار می‌تواند بر سر یک فایل ویدئوی کوتاه بامزه یا یک عکس هم بیاید.

و حالا عکس جالب بولت هم چشم‌ها را گرفته‌ و کاربران در حال نوشتن حاشیه‌‌‌هایی بر آن هستند:

 • بولت اونقدر سریع بود که تونست بایسته، سلفی بگیره و برنده هم بشه.
 • همه اون افراد پشت‌سری به واسطه بودن در این عکس با بولت، مشهور می‌شن.
 • وقتی یک پله از همه رقیبهات بالاتر هستی و به پیروزی ایمان داری.

8-15-2016 8-01-08 PM

این عکس را کامرون اسپنسر برای آژانس عکاسی خبری Getty گرفته است.

با توجه به چیزهایی که ما از کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی دیده‌ایم، باید بگوییم که توان «میم‌»سازی و قریحه و ذوق مطایبه آنها بسی بالاتر است.

شما بعد از دیدن این عکس چه چیزی به نظرتان می‌رسد؟

منبع

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
5 نظرات
 1. حسین می گوید

  یاد اون عکس شناگرا افتادم که نفر اول به هدف خیره شده و نفر بعدی به نفر اول
  این عکس یه جورایی متضاده، نفر اول برگشته عقب رو نگاه میکنه، و نفر دوم به هدف نگاه میکنه

 2. حمیدرضا می گوید

  میم‌ها جذابیتشون توی بامزگیشونه. واسه ساختن میم‌ها کافیه خارج از چهارچوب ذهنی به عکس‌ها نگاه کنیم تا بتونیم چیزهای خنده‌دار و جذاب خلق کنیم و به نظرم لازم نیست سوژه‌ها حتما افراد معروف باشن!
  هرچند سوژه عکس اگه معروف باشه بی‌تاثیر نیست.

 3. سید مجتبی می گوید

  سلام. منو یاد یک پزشک تو مقایسه با سایت های دیگر میندازه

 4. حسام شفیع می گوید

  این عکس من را به یاد اپل و استیو جابز می اندازد، خیلی از شرکت ها به دلیل خلاقیت، ممارست و تلاش زیاد مدیرانش به جایگاه بالایی دست یافته اند ولی چیزی که استیو جابز ساخت فراتر از صرفا یک تلاش و کوشش برای موفقیت بود، چیزی متفاوت … و آنقدر متفاوت که بتونی از بالا به دیگران لبخند بزنی

 5. zhilevan می گوید

  البته به دوربین نگاه نمی کنه.
  کلا اگه مسابقاتش رو با دقت نگاه کنید. بخاطر قد بلندی که داره استارت کند تری نسبت به بقیه داری و از فاصله پنجاه متری با توجه به رقیب هاش به خودش فشار میاره. از شصت متر به بعد همیشه اول یه نگاه به چپ میندازه بعد یه نگاه به راست که ببینه وضعیت رقیب هاش چه جوریه.
  اما میم های باحالی میشه ازش ساخت. میگ میگ

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.