رپورتاژ: به جای فرستادن شماره کارت، باهمتا کنید!

0

به طور معمول برای «دریافت پول» از آگهی دهندگان، به آنها شماره کارت می‌دهم و آنها نیز پس از پرداخت، کد رهگیری را برای من ارسال می‌کنند.

احتمالاً شما هم تجربه‌ی مشابهی برای پرداخت و یا دریافت پول به این روش داشته‌اید. فارغ از اینکه در جایگاه پرداخت کننده یا دریافت کننده‌ی پول باشید، این فرایند برای شما سختی‌هایی را به همراه دارد. همچنین به دلیل اینکه شماره‌ی کارت، برای خرید اینترنتی استفاده می‌شود، ارسال آن به دیگران از نظر امنیتی درست نیست.

ابزارهایی که در حال حاضر برای «دریافت پول» از دیگران وجود دارند عبارتند از:

  • دستگاه پوز برای کسب و کارهای حضوری
  • درگاه اینترنتی برای کسب و کارهای آنلاین

علاوه بر این ابزارها اشخاص نیز هنگام دریافت پول از روش «کارت به کارت» استفاده می‌کنند.

آمار ارائه شده در تصویر زیر، می‌تواند در داشتن یک مدل ذهنی از میزان به کارگیری این روش‌ها کمک کند.

10-16-2016-11-45-27-am

«مقایسه تعداد تراکنش و مبلغ تراکنش دستگاه پوز، درگاه اینترنتی و کارت به کارت»

در این مقاله، به بررسی عواملی که کیفیت فرایند «دریافت پول» را بالا می برند، خواهیم پرداخت.

  • راحتی پرداخت کننده

معمولاً وارد کردن تعداد زیادی از رقم‌ها به عنوان شماره‌ی کارت و یا شماره‌ی حساب مقصد زمان‌گیر و گاهی با خطا همراه می‌شود. اگر این مرحله از انجام کار حذف شود، پرداخت کننده بسیار راحت تر و فرآیند پرداخت پول بهینه‌تر خواهد بود.

همچنین اگر نیازی به ارسال کد رهگیری نباشد، علاوه بر پرداخت کننده، دریافت کننده‌ی پول نیز راحت‌تر و فرایند پرداخت و دریافت پول بهینه‌تر خواهد شد.

  • اطلاع رسانی به پرداخت کننده

فرض کنید مادر خرج شده‌اید و قرار است از دوستان خود دنگ بگیرید. به چه روشی به آنها اطلاع رسانی می‌کنید؟

به آنها پیام می‌دهید، تماس می‌گیرید و یا ایمیل می‌زنید؟

اطلاع رسانی خودکار به پرداخت کننده بابت بدهی، فرایند «دریافت پول» را کامل تر خواهد کرد.

  • مدیریت مطالبات

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که بدهی یکی از دوستان‌تان را فراموش کرده باشید. ثبت مطالبات توسط یک سیستم «دریافت پول» می‌تواند یک ویژگی‌ ارزشمند باشد.

  • شناسه دار بودن پرداخت‌ها

پرداخت‌ها در زیر ساخت بانکی کشور شناسه دار نیستند و اگر گروهی از دوستان‌تان به حساب شما پول واریز کنند، نمی‌توانید واریز کننده‌ها را از طریق صورتحساب شناسایی کنید و نیاز به کد رهگیری دارید.

  • صورت وضعیت مشترک

اگر پرداخت کننده ادعا کند که وجه را واریز کرده است، اما به نظر شما این پول به حسابتان منتقل نشده باشد، راهکار بررسی این موضوع، مقایسه صورت حساب هر دو طرف است.

در صورت وجود یک صورت وضعیت مشترک، مانند یک قبض یا فاکتور آنلاین که هر دو طرف به آن دسترسی داشته باشند و از وضعیت پرداخت آن مطلع باشند، این مشکل حل می‌شود.

  • مدیریت چند نفره

در کسب و کارهایی مانند یک فروشگاه، احتمالا نیاز است که چند نفر از «دریافت پول» مطلع باشند (واحد مالی، واحد فروش و مدیریت) و دسترسی به صورتحساب برای همه این افراد عموماً منطقی نیست. وجود یک سیستم اطلاعاتی با سطوح دسترسی گوناگون می‌تواند این مشکل را برطرف نماید.

  • رسید

رسید های کاغذی علاوه بر آسیب به محیط زیست با گذشت زمان خوانایی خود را از دست می‌دهند. از طرفی جستجو در صورت حساب بانکی به منظور یافتن یک تراکنش خاص کار ساده ای نیست.

داشتن رسید آنلاین از هر پرداخت و یا دریافت پول می تواند این مشکل را حل کند.

باهمتا یک سرویس «دریافت پول» است که با هدف ساده‌تر کردن فرایند دریافت و پرداخت پول طراحی شده است.

در باهمتا ابتدا یک صندوق ایجاد می‌کنید و سپس برای افرادی که از آنها پول می‌خواهید، قبض‌های باهمتایی ارسال می‌کنید.

قبض‌های باهمتا یک نشانی منحصر به فرد دارند. پرداخت کننده به نشانی قبض می‌رود و در آنجا با کلیک بر روی دکمه پرداخت به درگاه بانکی متصل شده و مانند خرید اینترنتی، پرداخت خود را انجام می دهد.

10-16-2016-11-47-48-am

باهمتا ایده‌ای عالی و کاربردی دارد که به نحو مطلوبی عوامل موثر در بهبود فرایند «دریافت پول» را پیاده سازی کرده است.

از نقاط قوت این سرویس می توان به طراحی ساده و کاربردی، اتصال به شبکه شاپرک و پرداخت امن و همچنین دارا بودن نسخه اندروید، ios و تحت وب اشاره کرد.

قبض‌های باهمتایی پس از پرداخت، در روز بعد با حساب «دریافت کننده پول» تسویه می‌شوند که پول در این بازه در حساب شاپرک است و روال تسویه تمامی درگاه‌های اینترنتی به این شیوه است.

برای استفاده از این سرویس می‌توانید به وبسایت باهمتا مراجعه کنید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.