فلوروسکوپی ریه چیست و چرا انجام می‌شود؟

0

بررسی فلوروسکوپیک قفسه سینه در ارزیابی تحرک دیافراگم مفید است. این تکنیک در تشخیص فلج یک طرفهٔ دیافراگم به ویژه مفید است. نیمهٔ فلج دیافراگم هنگامی که بیمار وادار به انجام دم یا مکیدن هوا با شدت زیاد (sniff) می‌گردد در جهت مخالف حرکت می‌کند.

با این وجود، فلوروسکوپی در ارزیابی فلج دو طرفه دیافراگم دارای محدودیت است. به علت وجود راهبردهای جبرانی تنفسی در وضعیت فلج دو طرفه دیافراگم، ممکن است نزول ظاهراً طبیعی دیافراگم حین دم مشاهده گردیده و منجر به نتیجهٔ منفی کاذب در فلوروسکوپی گردد. به علاوه، در ۶ درصد افراد عادی حین انجام مانور مکش هوا با شدت زیاد حرکت نیمه دیافراگم در جهت عکس دیده می‌شود. این مشاهده منجر به تفسیر مثبت کاذب می‌گردد. به عنوان انتخاب دیگر می‌توان از سونوگرافی دوبعدی با روش B جهت مشاهدهٔ انقباض دیافراگم حین دم بهره جست. با این تکنیک، عضله دیافراگم در محل اتصال قفسه سینه (zone of apposition) رویت می‌گردد.

فقدان انقباض با فقدان فشار فعال از این سوی دیافراگم به آن سوی آن متناظر بوده و حاکی از فلج دیافراگم است. از این تکنیک می‌توان برای تشخیص فلج یک طرفه و دو طرفه دیافراگم استفاده کرد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.