چه چیزهایی در شرح حال بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی مهم هستند؟

0

پزشک همواره باید در مورد بیماری‌های تنفسی که بیمار پیش از این به آنها مبتلا بوده مانند پنومونی، سل (توبرکلوزیس) یا برونشیت مزمن یا موارد غیر طبیعی که در گرافی قفسه سینه گزارش شده از او سئوال کند. بیمارانی که دچار سندرم نقص ایمنی اکتسابی (AIDS) هستند در معرض خطر بالای ابتلا به پنومونی ناشی از پنوموسیستیس جیکروواکی و سایر عفونت‌های ریه مانند توبرکلوز قرار دارند.

سرکوب ایمنی که در اثر مصرف طولانی مدت استروئیدها ایجاد می‌شود ممکن است فرد را مستعد ابتلا به توبرکلوز و سایر عفونت‌های ریه نماید. تقریباً همه رده‌های دارویی با سمیت دارویی همراه هستند. از جمله آنها آمبولی ریوی ناشی از مصرف قرص‌های ضد بارداری خوراکی، بیماری بینابینی ریه ناشی از داروهای سیتوتوکسیک (مثل متوترکسات، سیکلوفسفامید، بلئومایسین)، برونکواسپاسم در اثر مصرف مسدود کننده‌های گیرنده بتا یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و سرفه به علت مصرف داروهای مهار کنندهٔ ACE می‌باشد.

اخذ شرح حال دقیق در مورد مصرف توتون و سایر مواد سمی و تماس‌های محیطی در بیماران دارای شکایات تنفسی ضروری است. دودسیگار شایع‌ترین سم محیطی است که موجب بیماری ریوی می‌شود. بیمار ممکن است نگران سایر سموم یا مواد استنشاقی آسیب رسان باشد اما بدون نگرانی به استعمال دخانیات ادامه دهد. پزشک موظف است در مورد مصرف توتون از بیمار سؤال کند و بکوشد بیمار را به ترک سیگار تشویق نماید. خطر بیماری ریوی در افراد مستعد مستقیماً با استعداد ژنتیک فرد و میزان پاکت – سال تماس با سیگار ارتباط دارد و با سن شروع مصرف سیگار و در مورد سرطان ریه با فاصله ترک سیگار تاکنون ارتباط معکوسی دارد.

در تهیهٔ شرح حال باید در مورد تماس با سایر مواد آلرژن، آسیب رسان یاسموم استنشاقی سؤال شود. شرح حال دقیق شغلی معمولاً تماس با گردوغبار غیر آلی نظیر پنبه نسوز، سیلیکا یا غبار ذغال سنگ را برملا می‌کند. غبارهای آلی ممکن است پنومونیت حساسیتی و سایربیماری‌های بینابینی (inspection) ریه ایجاد کنند. حلال‌ها و گازهای سوزاننده (corrosive) نیز جزو علل بیمارهای ریوی هستند. وجود حیوانات خانگی باید در شرح حال ثبت شود. گربه‌ها شایع‌ترین حیوان‌های آلرژی‌زا برای آسم‌اند و پرندگان ممکن است سبب ازدیاد حساسیت یا بیماری قارچی ریه شوند. سابقه مسافرت در ارزیابی علل عفونی بیماری ریه مهم است. برای مثال، هیستوپلاسموز در اوهایو و دره‌های رودخانهٔ میسی سی‌پی شایع است و کوکسیدیوئیدومایکوز در صحرای جنوب غربی دیده می‌شود. مسافرت به ممالک در حال توسعه خطر مواجهه با سل را افزایش می‌دهد. سابقه خانوادگی در بررسی خطر بیماری‌های ژنتیکی ریه نظیر فیبروز کیستیک و کمبود- آنتی تریپسین و نیز استعداد ابتلا به آسم، آمفیزم یاسرطان ریه حائز اهمیت است.

 


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.