از سری ایده‌های برق‌آسایی که گاهی در همان حد ایده باقی می‌مانند!

0

صبح‌ها من ساعت پنج از خواب برمی‌خیزم و تا ساعت هفت و نیم سعی می‌کنم، مطالعه آنلاین کنم و چیزهایی در «یک پزشک» بنویسم.

امروز صبح یادم افتاد که در پایان سال ۲۰۱۶ یادم رفته بود، چیز را چک کنم!

معمولا با پایان گرفتن هر سال میلادی، وب‌سایت‌های مختلف، مجموعه‌ای از برترین‌ها را منتشر می‌کنند: بهترین عکس‌ها، شاخص‌ترین شخصیت‌ها، برترین اختراعات، بهترین ورزشکاران، زیباترین فیلم‌ها و …

اما در این میان یک «ترین» هم داریم که مظلومانه معمولا صحبتی در مورد آن نمی‌شود: بهترین مقالات طولانی سال.

خیلی وقت پیش من با سایتی به نام longform آشنا شدم که کارش گردآوری بهترین مقالات ژرف و پژوهشی در حوزه‌های مختلف است. خوشبختانه عوامل این سایت معیارها و سلیقه بسیار خوبی برای انتخاب مقالات خود دارند و مقالاتی بسیار خوب انتخاب می‌کنند که بسیاری از آنها می‌توانند نوع نگاه ما را به دنیای پیرامونمان دگرگون کنند. این مقالات اغلب بسیار مفصل هستند.

در عصر توییتر و تلگرام، البته قالب حدس است که کسی سراغ این دست مقالات ارزشمند نرود.

یکی از دریغ‌های شخصی من هنگام مرور مقالات این سایت این بوده است که این مقالات اغلب به فارسی ترجمه نمی‌شوند و ما به جز استثنائاتی مثلا مقاله «مسترمایند» که پادکست شده، از خواندن این مقالات محروم می‌شویم.

به سبب دشواری ذاتی این مقالات و حجم آنها، نمی‌توان انتظار داشت که وبلاگ‌نویسی هم پیدا شود که آنها را برای ترجمه کند.

امروز صبح داشتم با خودم فکر می‌کردم که کاش ما سرویسی برای ترجمه مقالات برتر می‌داشتیم. به این صورت که سایتی ایجاد شود که …

۱- با تبلیغات خوب جذب مشترک خاص کند. مشترکانی که به خواندن مقالات خاص و طولانی علاقه دارند.

۲- مشترکان بتوانند مقالات برتری سایت longform یا مقالات برتر دیگر را پیشنهاد کنند.

۳- بعد با رأی آنلاین کاربران، مشخص شود که کدام یک از آنها برای ترجمه مناسب هستند.

۴- با پرداخت مبلغ ماهانه‌ای مثلا در حد ۴۰ – ۵۰ هزار تومان توسط کاربران، مقالات به مترجمان کاربلد ارجاع شوند و نهایت در سایت درج شوند.

چنین ایده‌ای شاید خیلی خام باشد یا اصلا عملی نباشد. اما باور کنید که نمی‌توانم مقالات خوب longform، مثلا مقالات برتر سال ۲۰۱۶ این سایت را دید و تأسف نخورم که چرا شخصا وقت ترجمه همه آنها را ندارم.

به هر حال اگر از تیپ خوانندگانی هستید که مقاله به زبان اصلی می‌خوانند و درک مطلب خوبی دارید، شخصا هر گاه توانستید سری به سایت longform بزنید، یک عیش پیوسته تمام‌عیار روحی در انتظار شما خواهد بود!


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.