دانشمندان حروف جدیدی به کتاب خلقت اضافه کردند- ساختن DNA ‌مصنوعی برای خلق شکل جدیدی از حیات

2

تلاش بی‌پایان دانشمندان در جهت مطالعه و ویرایش و تغییر مولکول حیات یا DNA همچنان ادامه دارد. در انتهای سال ۲۰۱۶، دانشمندان با استفاده از یک قیچی و ویرایشگر ژن موسوم به نام CRISPR، برای نخستین بار تلاش کردند با تغییر ژنوم بیماران مبتلا به سرطان در جهت بهبودی آنها تلاش کنند و حالا بر اساس اخبار جدید، آنها توانسته‌اند که با استفاده از DNA مصنوعی، شکل جدیدی از حیات را بسازند.

در تحول جدید آنها میکروبی به نام «ای کولای» را با DNA مصنوعی در آزمایشگاه ساخته‌اند که قادر به تولید به پروتئین خاصی است که کاربرد دارویی دارد. نتایج این تحقیق به تازگی در ژورنال Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

DNA مولکول بزرگی از اسیدهای نوکلئیک است که حاوی دستورالعمل‌های ژنتیکی برای همه جانداران است. علیرغم تنوع بسیار زیاد اشکال حیات روی کره زمین، الفبای استفاده شده در DNA، شامل فقط ۴ حرف است. DNA شامل تنها ۴ باز مولکولی آدنین، گوانین ، سیتوزین و تیمین است. آدنین با تیمین و نیز سیتوزین با گوانین با اتصالات هیدروژنی متصل می‌شود و از این طریق مارپیچ مضاعف حیات ساخته می‌شود.

اما دانشمندان برای نخستین بار موفق شده‌اند که بازهای جدیدی به «حروف قبلی حیات» بیفزایند، آنها نام دو حرف جدید را X و Y نهاده‌اند. به این ترتیب میکروب «ای کولای» تازه تولید شده به جای ۴ باز آلی، حاوی ۶ باز نوکلئوتیدی است.

نویسندگان مقاله ادعا می‌کنند که کار آنها نخستین گم عملی در جهت ساختن موجوداتی با ویژگی‌های واقعا متفاوت است.

البته افتحار خلق نخستین موجود زنده با DNA مضنوعی به مؤسسه پژوهشی Scripps می‌رسد که سه پال پیش این کار را انجام داد. اما این موجود به سرعت می‌مرد و نمی‌توانست به صورت منظم بازهای ژنتیکی خود را به نسل‌های جدید خود منتقل کند. اما «ای کولای» جدید، یک موجود نیمه‌صناعی است که می‌تواند مانند یک موجود عادی، تقسیم سلولی کند.

البته باید خاطرنشان کنیم که اجزای X و Y در DNA «ای کولای» جدید، فعلا عملکردی نیستند، یعنی علیرغم حضور در DNA و منتقل شدن به فرزندان «ای کولای»، عملکرد ژنتیکی خاصی ندارند.

منبع


 
2 نظرات
 1. ص می گوید

  آقای مجیدی فکر کنم درباره ی ۲۳andme بتوانید مقاله ی جالبی بنویسید یا حتی اگر ممکن است می توان سفارش آزمایش دی آن ای آن را داد و تجربه ی خود را به خوانندگان منتقل کرد.

 2. محمد می گوید

  شاید بشه به این صورت راحت تر انقلاب سایبورگی رو انجام داد. مثلا ایده هایی عملی و تکنیکی که برای ایجاد خیلی خیلی زیاد شکلهای زندگی، سریعتر و راحت تر انجام بشن. فکرشو بکن مثلا چه گروه از آدمها میتونن ایجاد بشن :

  -خانواده برنامه نویسان دومغز سه دست !
  کاربرد: (دو مغز برای فکر بهتر و دست سوم برای رسوندن نوشیدنی و خوراکی به بدن!) البته ممکنه این گونه ایجاد شده تنها طلب باشن چون با یه مغز اضافی نیازی به همکاری و مشاوره با دیگران نیست و با دست سوم و نیازی به کمک خواستن از دیگران برای چایی و آب و غذا نیست..!

  -خانواده سه مثانه ای ها!
  کاربرد: برای اقامت ۲۴ ساعته بیشتر پشت سیستم! 🙂 احتمالا این تکامل برای گونه نر این جاندار! پیش بیاد..!

  -خانواده شایعه پراکنان بی مخ..!
  کاربرد: کاربرد خاصی نداره. احتمالا یه گونه اضافیه چون همین الانشم گونه بشدت تکامل یافته جان سخت این موجود وجود داره که حتی موقع ریزش آوار هم نسلش پابرجاست..! بهرحال همیشه کدنویسی ژنتیکی هم خوب کار نمیکنه و گونه های بی کاربرد رو تحویل جامعه میده!

  -خانواده مختلسان بدون اختلاط..!
  کاربرد: خودمم نمیدونم چیه ولی یه روزی به یاری دانش کشف میشه!

  به امید سلامتی و خوشحالی و دل خوش همه:)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.