روبات جدیدی که در بیماران دچار نارسایی قلب، قلب را دربرمی‌گیرد و با منقبض و منبسط شدن، به عضله قلب برای پمپ کردن خون کمک می‌کند

وقتی بیماری دچار نارسایی قلبی شد، بر حسب میزان نارسایی و شرایط خاص بیمار، سه نوع درمان در پیش گرفته می‌شود: داروها- پیوند قلب یا استفاده موقت از وسایل کمکی.

در دسته وسایل کمکی تا حالا وسیله عمده مورد استفاده Ventricular assist deviceها بودند. این وسیله به صورت کمکی خون را به داخل عروق پمپ می‌کند و مدل‌های متنوعی دارد.

1-19-2017 9-12-55 AM

مشکل کار با این وسایل که به اختصار VAD نامیده می‌شوند، این است که در تماس مستقیم با خون قرار می‌گیرند و بنابراین احتمال لخته شدن خون حین استفاده از آنها وجود دارد و بنابراین بیمار، باید همیشه داروهای رقیق کننده خون، بخورد.

اما فناوری متوقف نمی‌ماند و همیشه به دنبال ساخت وسایل جدید است، وسیله جدید که هم‌اینک روی آن کار می‌شود در حُکم یک دستکش سیلیکونی یا روباتی است که روی عضله بطن‌های قلب را می‌پوشاند، حرکت عضله قلب را حس می‌کند و هماهنگ با آن، با انقباض و انبساط خود به عضله ضعیف قلب کمک می‌کند.

heart_robot

هنوز تا نهایی شدن این وسیله و تأیید آن توسط مراجع، فاصله زیادی داریم. فعلا این وسیله در خوک‌ها آزمایش شده است و توانسته در شرایط آزمایشی زمانی که قلب خوک متوقف می‌شده، ۱۵ دقیقه خون را پمپ کند.

اما باید در نظر داشت که در مقام عمل مشکلات تکنیکی کم نیستند:

  • این وسیله هنگام انقباض و انبساط خود با سطح خارجی قلب در تماس قرار می‌گیرد و بنابراین این تماس می‌تواند منجر به التهاب و بروز مشکلاتی شود. پژوهشگران برای کم کردن این مشکل سعی کرده‌اند، هیدروژل‌هایی بین قلب و وسیله قرار بدهند. این کار مشکل را کم کرده، اما از بین نبرده است.
  • مشکل بعدی این است که این وسیله فعلا جاگیر است و پژوهشگران می‌کوشند که سیم‌‌های ارتباطی کمپرسور هوا و باتری‌ها آن را در آینده آنقدر کوچک کنند که همگی بتوانند به کمر بیمار بسته شوند.

منبع

 

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.