این شرکت نوگام ژاپنی بو و رایحه را به بازی‌های واقعیت مجازی اضافه می‌کند!

1

واقعیت مجازی برای اینکه به معنی واقعی یک «واقعیت» بشود، باید بتواند همه حواس ما را تحریک کند. اما تا حالا تمرکز توسعه‌دهنده‌ها، بیشتر روی جنبه‌های دیداری و شنیداری بوده است. هر چند که در جهت واقعیت مجازی با امکان درگیر کردن حس لامسه هم کارهایی شده است.

به تازگی یک شرکت ژاپنی به نام Vaqso در حال توسعه ابزاری شده که به سادگی و با یک آهنربا می‌تواند به اوکولوس ریفت، اچ تی سی وایو یا پلی‌استیشن VR، متصل شود.

این ابزار دارای کارتریج‌هایی از مواد معطر و فن‌هایی است که این بوها را می‌پراکنند. متناسب با صحنه‌ بازی واقعیت مجازی و دوری و نزدیکی از یک منبع بو، این ابزار می‌تواند نوع بو و شدت رایجه متفاوتی را عرضه کند و به این ترتیب کاربر، ورای دیدن و شنیدن، از طریق بو هم درگیر می‌شود.

فعلا در نسخه‌های ابتدایی این ابزار سه کارتریج بو دارد، اما در نسخه‌هایی نهایی احتمالا حاوی 5 تا 10 کارتریج خواهد شد.

ابتکار دیگر شرکت نوگام Vaqso این بوده که API این ابزار را برای توسعه‌دهندگان گیم منتشر کرده است تا آنها بتوانند در گیم‌هایی بعدی خود، امکانات جدیدی اضافه کنند.

تصور کنید که درگیر گیمی بشوید که در آن با حس بویایی‌تان متوجه نزدیک شدن به هدف یا یک واقعه مثلا سوختن یک ساختمان یک کشف جسد بشوید!

منبع

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
1 نظر
  1. سروش می گوید

    در رابطه با ایجاد حس بویایی درکنار سایر حس ها موقع بازی کردن با دستگاه های VR ،شرکت کپکام دست به نوآوری جالبی زده:
    بازیه Resident Evil که تازگی ها برای دستگاه های VR هم منتشر شده درکنار خود “شمع” مخصوص داره.طبق گفته سازندگان موقع سوختن این شمع،بوی خون فضای اتاق رو پرخواهد کرد و تجربه این بازی ترسناک لذت بخش تر خواهد شد!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.