نوشته تأثیرگذار مارک زاکربرگ و انتقاد او از ترامپ: آمریکا باید همیشه کشور مهاجران و رؤیاپردازان باقی بماند

ساعاتی پیش، مارک زاکربرگ در نوشته تأثیرگذاری در فیس‌بوک، از سیاست‌های اخیر ترامپ انتقاد کرده است.

دستورهای تازه ترامپ شامل موارد زیر هستند:

 • تعلیق برنامه اجازه ورود پناهندگان به آمریکا برای ۱۲۰ روز
 • ممنوعیت ورود پناهندگان سوری تا زمان اعمال “تغییرات جدی” که “با منافع ملی سازگار است.”
 • تعلیق ۹۰ روزه ورود از عراق، سوریه و کشورهایی که “موضوع نگرانی” هستند. در این دستور مستقیما از ایران نام برده نشده اما به قوانینی اشاره می‌کند که احتمالا شامل حال ایرانی‌ها هم خواهد شد.
 • اولویت‌بندی ادعاهای پناهندگی در آینده “براساس سرکوب مذهبی” اگر شخص بخشی از یک اقلیت مذهبی در کشورش باشد.
 • تعلیق فوری برنامه ای که به مهاجران اجازه می داد ویزای خود را بدون حضور در مصاحبه تمدید کنند. (منبع)

1-28-2017 6-51-17 AM

مارک زاکربرگ -رئیس فیس‌بوک- در نوشته خود گفته است که پدربزرگ و مادربزرگ‌های پدری و مادری‌اش از کشورهای آلمان، اتریش و لهستان به آمریکا آمده بودند و والدین همسرش -پرشیلیا- پناهندگانی از چین و ویتنام هستند. «آمریکا کشور مهاجران است و آمریکایی‌ها بابت این موضوع باید به خود افتخار کنند.»

او نوشته که مثل بسیاری دیگر از مردم، او از دستورات جدید ترامپ نگران شده است.

او نوشته که مشکلات امنیتی امریکا را درک می‌کند، اما تباید سختگیری‌ها را به مردمی که به هیچ عنوان تهدید امنیتی نیستند، تعمیم داد. این کار در ضمن باعث می‌شود که منابع آمریکا به خاطر متمرکز نشدن روی منابع تهدید واقعی، تحلیل بروند.

او خواسته است که ترامپ به به میلیون‌ها شهروند آمریکایی فکر کند که در حال حاضر به خاطر ورود غیرقانونی با ترس شدید از اخراج، زندگی می‌کنند.

«ما باید درهای خود را به روی پناهندگان و کسانی که به کمک ما نیاز دارند، باز نگاه داریم. اگر این کار را بکنیم، خودِ واقعی‌مان را عرضه کرده‌ایم. اگر ما چند دهه پیش، پناهندگان را از خود می‌راندیم، خانواده پریشیلیا هیچگاه الان اینجا نبودند.»

1-28-2017 6-48-06 AM

زاکربرگ در عین حال گفته بابت اینکه ترامپ گفته، روی برنامه‌ای موسوم به رؤیاپردازها کار می‌کند، خشنود است. این برنامه شامل حال کسانی می‌شود که در هنگام ورود والدین‌شان به آمریکا، بسیار کم‌سن بوده‌اند. تخمین زده می‌شود این برنامه شامل حال ۷۵۰ هزار نفر در آمریکا بشود و به آنها اجازه زندگی قانونی در خاک آمریکا بدهد.

او به ترامپ توصیه کرده است که اجازه بدهد آمریکا همچنان بابت ورود مغزها به خاک‌اش، سود ببرد.

او گفته است که چند سال پیش، زمانی که به یک مدرسه متوسطه محلی رفته بود، متوجه شده بود که بهترین دانش‌آموزان آن مدرسه، همگی بدون مدارک قانونی در خاک آمریکا زندگی می‌کنند. اما همین دانش‌آموزان می‌توانند آینده آمریکا را بسازند.

598731434

«ما ملت مهاجران هستیم و همه ما از زندگی، کار و مشارکتِ درخشان‌ترین و بهترین آدم‌های سراسر زمین منتفع می‌شویم. امیدوارم که شهامت و دلسوزی لازم برای گِرد آوردن مردم در کنار هم و تبدیل دنیا به مکانی بهتر برای همه را داشته باشیم.»

نظرات

 1. سلام
  اگه خودمونو جای ترامپ بذاریم شاید ما هم همین تصمیمها رو میگرفتیم حالا کمی شل تر یا سفت تر. اینکه ترامپ تلاش میکنه تا از کشوری که دوستش داره مراقبت کنه رو باید درک کنیم همونجوری که ما هم دوست داریم میهن پرست باشیم. اما اینکه این میهن پرستی ترامپ چه چیزهایی رو عوض میکنه و چه تاثیرات خوب یا بدی میذاره و چقدر میتونه نژاد پرستانه باشه یه بحث دیگه ست.
  بهرحال اطلاعات و سواد ترامپ و مشاورهاش خیلی بیشتر از خیلی از ماهاست و هر تصمیمی رو با بی فکری مطلقی که ما ممکنه فکر کنیم دچارش هست رو نمیگیره.
  ضمنا موافق عکس ترامپ که مهاجرها پشت سرش هستن، نیستم چون خیلی راحت داره ذهن رو جهت دهی میکنه تا نظر خواننده رو با نظر نویسنده اصلی یا حتی خود شما یکی بکنه البته شاید به رسم انتقال خبر و امانت داری خبری باشه که درک میکنم.
  توی این مدت که مطالب یک پزشکی! یا تلگرامی شوخی و جدی ازش خوندم و دیدم، فهمیدم که ترامپ هم یه سری خوبی داره و هم یه سری عیب و ایراد.
  توی این سالهایی که خواننده یک پزشک هستم تلاش کردم متفاوت دیدن و اندیشیدن رو در خودم تقویت کنم و بابت همین هم اعلام مخالفت کردم تا همش نخوایم توی یک پزشک مطلب آنتی ترامپی بخونیم و بنویسیم، و گرنه مدافع ترامپ نیستم و ازش هم خوشم نمیاد اما انصاف باید رعایت بشه.
  پ.ن : یک مطلب بی ربط میخام بگم. با استفاده از قسمت تماس با ما یه ایمیل واسه شما فرستادم که هنوز جوابی بهش داده نشده. ایمل شما عوض شده؟

 2. ترانه علیدوستی خوب گفته که برای مراسم نمیره امریکا،چون جایی که به کشور و مردمش احترام نذاره نمیره!

 3. امثال زاکربرگ و بقیه آدمای با نفوذ باید جلوی این دیوونه رو بگیرن…تفکراتش خیلی عجیبه..چرا مثل هیچکدوم از قبلیا نیست

 4. درسته که سرو صداها خوابیده…ولی بزرا ی دونن چجوری رفتار کنن با این دیوونه

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.