آیا می‌دانید که طبق قانون جدید جف بزوس، ایلان ماسک، بیل گیتس و مارک زاکربرگ، هر کدام چقدر مالیات باید بپردازند؟

0

آمریکا کشور میلیاردرها و شرکت‌های بزرگ است و ثروت اینها مسلما تنها خودشان را ثروتمند و مرفه نمی‌کند، بلکه از طریق پرداخت مالیات نقش زیادی در ارتقای سطح اجتماعی، زیرساخت‌ها، بهداشت عمومی هم بازی می‌کند.

اما ارقام در مورد میلیاردرهای امریکایی آنقدر بزرگ است که گاهی در مخیله ما نمی‌گنجد.

بیزنیس اینسایدر خبر داده که لایحه جدیدی قرار است که میزان مالیات میلیاردرها از ثروت خالص خامشان را به میزان قابل توجهی افزایش یابد. این لایحه موسوم به Ultra-Millionaire Tax Act است و بر اساس آن اشخاصی که ثروت خالص بین ۵۰ میلیون دلار تا یک میلیارد دلار دارند، بایستی ۲ درصد مالیات بدهند و آنهایی که ثروتشان بیش از یک میلیارد دلار است، البته اگر این لایحه قانون بشود، بایستی ۳ درصد مالیات بدهند.

برآورد می‌شود که این لایحه روی ۱۰۰ هزار خانواده آمریکایی که مشمولش می‌شوند تاثیر بگذارد.

حالا جالب است تعداد میلیاردرهای امریکایی را بدانید:

– در آمریکا ۶۵۰ میلیاردر وجود دارد که روی هم ۴.۲ تریلیون دلار ثروت دارند.

– نکته جالب دیگر: ثروت اینها از زمان بروز همه‌گیری بیماری کرونا ۴۴ درصد هم بیشتر شده است.

– بر اساس تخمین‌ها و میزان ثروت اینها تا پایان سال ۲۰۲۰، میزان مالیاتی که از ثروتمندان در طی یک دهه اخذ خواهد شد می‌تواند سه چهارم بودجه طرح حمایتی جو بایدن از شهروندان و مشاغل را به خاطر درگیری بیماری کرونا تامین نماید. این طرح به یک بودجه ۱.۹ تریلیون دلاری نیاز دارد.

باز هم نکته عددی جالب دیگر: ثروت ۱۵ نفر ثروتمند برتر آمریکا روی هم ۲.۱ تریلیون دلار است.

مالیات یک ساله میلیاردرهای آمریکا در سال ۲۰۲۰ طبق قانون جدید چیزی حدود ۱۱۴ میلیارد دلار خواهد بود.

اما میزان مالیات تفیکیکی مالیات سال ۲۰۲۰ شماری از مشهورترین میلیاردرهای آمریکایی:

  • جف بزوس: ۵.۷ میلیارد دلار
  • ایلان ماسک: ۴.۶ میلیارد دلار
  • بیل گیتس: ۳.۶ میلیارد دلار
  • مارک زاکربرگ: ۳ میلیارد دلار

حالا از زاویه دیگری به جز آمار و اعداد خام به این ارقام نگاه کنید:

بیشتر مالیاتی که اینها به دولت و مردم آمریکا می‌پردازند، حاصل خلاقیت و نوآوری آنهاست. اصلا خیلی از چیزهایی که اینها را ثروتمند ساخته، نه نیاز به ماده خامی داشته و نه محصول فیزیکی بوده (مثلا شبکه اجتماعی و محصولات نرم‌افزاری بوده)

این در شرایطی است که منتهای ارزوی برخی کشورها خام‌فروشی بیشتر مواد معدنی و انرژی‌زاست که آن هم میسر نمی‌شود. کسری از مالیات هر یک از این میلیاردرهای آمریکایی بیش از یک میلیارد دلاری است که وعده آزاد شدنش برای ما داده شده.

از منظر اقتصادی که یکی از نتایجی که از این اعداد می‌شود گرفت این است که اگر دولت‌ها واقعا تسهیل‌گر اقتصاد باشند و شرایط را برای خلاقیت و کارآفرینی باز بگذارند و خود را متصدی و کنترل کننده بازار و اقتصاد نداند، به مرور کارآفرینان با همین مالیات‌ها و ایجاد شغل، شرایط یک کشور را دگرگون می‌کنند.

منبع businessinsider
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.