بزرگ‌ترین فروشگاه خرده‌فروشی آنلاین خاورمیانه توسط آمازون خریداری شد

3

نمی‌دانیم چرا با اینکه در حلب سوریه متولد شد، اسمش را رونالدو گذاشتند! همچنین نمی‌دانیم اگر رونالدو مشحور در سوریه مانده بود، اینک چه سرنوشتی داشت، اما او شاید بعد استیو جابز با پدر سوری، یکی از شخصیت‌های مشهور دنیای آنلاین باشد.

دلیل شهرت روتالدو مشحور این است که او مؤسس فروشگاه بزرگ خرده‌فروشی سوق Souq.com است.

مشحور در بوستون آمریکا در زمینه ارتباطات دیجیتال، الکترونیک و مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده است. مدتی در شرکت‌های مختلف امریکا مشعول تحصیل بود. همچنین در سایت مکتوب که بعدها توسط یاهو خریداری شد، هم کار کرد.

اتفاق راهبردی در زندگی او تأسیس سایت سوق در سال ۲۰۰۴ بود. این سایت را آمازون خاورمیانه لقب داده‌اند.

در فوریه سال ۲۰۱۶، بعد از جلب یک سرمایه‌گذاری ۲۷۵ میلیون دلاری، برآورد ارزش این شرکت به یک میلیارد دلار رسید و این شرکت تبدیل به نخستین شرکت تک‌شاخ یا یونیکورن خاورمیانه در طول تاریخ شد. شرکت یونیکورن اصطلاحا به استار‌ت‌آپی گفته می‌شود که موفق شده باشد ارزش خود را به یک میلیارد دلار برساند.

سایت سوق دوزبانه است (عربی و انگلیسی). تعداد بازدید یکتای ان در طول ماه بیش از ۲۴ میلیون است.

البته در سال ۲۰۱۱ بود که این شرکت از حالت یک سایت حراجی اینترنتی به مدلی شبیه آمازون، تغییر ماهیت داد.

این سایت فعلا کالاها را در محدوده امارات، عربستان، کویت، مصر، بحرین، عمان و قطر توزیع می‌کند.

مراکز فروش نیمه‌خودکار آن در امارات، عربستان، کویت و مصر مجموعا ۳۵ هزار متر مربع مساحت دارند و این شرکت در حال حاضر ۲۵۰۰ کارمند دارند.

رونالدو مشحور، بومی‌سازی‌هایی هم در زمینه فروشگاه انجام داده است، مثلا در یک مورد فرهنگی در تقابل با جمعه سیاه یا حراج جمعه  کشورهای غربی، اصطلاح جمعه سفید را استفاده می‌کند. چون بر این باور بود که برای جمعه که روز تعطیلی و نماز جمعه در کشورهای مسلمان است، نباید از اصطلاح سیاه استفاده شود.

سوق از شیر مرغ و تا جان آدمیزاد را می‌فروشد و در آن بیش از ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار کالا و محصول از کالهای دیجیتال تا وسایل خانه و محصولات آرایشی به فروش می‌رسند.

برخی رسانه‌های گزارش کرده‌اند که آمازون با قیمت ۶۵۰ میلیون دلار سوق را خریده است.

   
3 نظرات
  1. علی صحابی می گوید

    سلام
    مطلب جالبی بود
    تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.