زندگینامه جف بیزوس: سرمایه‌دار و کارآفرین و بنیانگذار سایت آمازون، بزرگترین خرده فروش آنلاین جهان

0

جف بیزوس یک تاجر، سرمایه گذار و کارآفرین است که بیشتر به عنوان بنیانگذار و مدیر عامیل سابق Amazon.com، بزرگترین خرده فروش آنلاین جهان مشهور است. بیزوس در ۱۲ ژانویه ۱۹۶۴ در آلبوکرکی، نیومکزیکو به دنیا آمد و در هیوستون، تگزاس بزرگ شد.

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه پرینستون در رشته مهندسی برق و علوم کامپیوتر، بیزوس قبل از تاسیس Amazon.com در سال ۱۹۹۴ در سمت های مختلفی در وال استریت کار کرد. آمازون به عنوان یک کتابفروشی آنلاین شروع به کار کرد، اما به سرعت به حوزه های دیگری مانند فروش لوازم الکترونیکی، پوشاک گسترش یافت و کالاهای خانگی تحت رهبری بیزوس، آمازون به یکی از با ارزش ترین و تاثیرگذارترین شرکت های جهان تبدیل شد و بیزوس به یکی از ثروتمندترین افراد روی کره زمین تبدیل شد.

در سال ۲۰۲۱، بیزوس اعلام کرد که از سمت مدیرعاملی آمازون کناره‌گیری می‌کند تا بر پروژه‌های دیگری مانند شرکت اکتشاف فضایی Blue Origin و تلاش‌های بشردوستانه‌اش تمرکز کند. او یکی از بزرگترین سهامداران آمازون است و  به عنوان یکی از تأثیرگذارترین و مبتکرترین چهره ها در صنعت فناوری شناخته می شود.

بر اساس گزارش فوربس، بیزوس یکی از ثروتمندترین افراد جهان است که تا سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار دارایی دارد.

علاوه بر آمازون و بلو اوریجین، بیزوس در تعدادی شرکت و سرمایه گذاری دیگر از جمله واشنگتن پست و پروژه ساعت ۱۰۰۰۰ ساله سرمایه گذاری کرده است.

بیزوس با جوایز و افتخارات متعدد، از جمله ورود به تالار مشاهیر اینترنتی در سال ۲۰۱۷، به خاطر ذکاوت کارآفرینی و تجاری خود شناخته شده است.

بیزوس به دلیل تمرکز بر رضایت مشتری و نوآوری شناخته شده است و موفقیت آمازون اغلب به توانایی آن در گسترش و بهبود مستمر محصولات و خدمات خود نسبت داده می شود.

بیزوس همچنین مورد بحث و انتقاد قرار گرفته است، به ویژه در رابطه با رفتار آمازون با کارگران و تأثیر آن بر مشاغل کوچک.

بیزوس به طور فعال در امور بشردوستانه مشارکت داشته است و صندوق روز اول بیزوس را در سال ۲۰۱۸ برای حمایت از طرح‌های متمرکز بر بی خانمانی و آموزش، در میان سایر زمینه‌ها، تأسیس کرد.

بیزوس همچنین به دلیل علاقه‌اش به اکتشافات فضایی شناخته شده است و Blue Origin را در سال ۲۰۰۰ برای توسعه موشک‌ها و فضاپیماهای قابل استفاده مجدد تأسیس کرد. در سال ۲۰۲۱، او اعلام کرد که از سمت مدیرعاملی آمازون کناره گیری می کند تا بیشتر بر Blue Origin و پروژه های دیگر تمرکز کند.

بیزوس علاقه زیادی به اکتشافات فضایی دارد و اظهار داشته است که معتقد است این موضوع کلید حل برخی از بزرگترین چالش های زمین خواهد بود. او میلیاردها دلار در شرکت Blue Origin سرمایه گذاری کرده است که به توسعه فناوری پروازهای فضایی و ایجاد فرصت های تجاری در فضا اختصاص دارد.

سبک رهبری بیزوس در آمازون با تمرکز بر بهبود مستمر و آزمایش، سخت و مبتنی بر داده توصیف شده است. او می‌گوید: «اگر تعداد آزمایش‌هایی را که در سال انجام می‌دهید دو برابر کنید، خلاقیت خود را دو برابر خواهید کرد.»

بیزوس همچنین به دلیل علاقه‌اش به آینده بلندمدت بشریت شناخته می‌شود و از طرح‌هایی مانند Long Now Foundation که به پرورش تفکر بلندمدت و تصمیم‌گیری مسئولانه اختصاص دارد، حمایت کرده است.

در سال ۲۰۱۹، بیزوس و همسرش مکنزی اسکات اعلام کردند که پس از ۲۵ سال زندگی مشترک در حال طلاق هستند. به عنوان بخشی از توافق طلاق، اسکات ۴ درصد از سهام آمازون را دریافت کرد و او را به یکی از ثروتمندترین زنان جهان تبدیل کرد.

بیزوس یک مدافع سرسخت آموزش بوده است و از ابتکاراتی مانند برنامه مهندس آینده آمازون حمایت کرده است که پشتیبانی و منابعی را برای مدارس و دانش آموزان علاقه مند به علوم کامپیوتر و سایر زمینه های STEM فراهم می کند.

در سال ۲۰۲۱، بیزوس زمانی که با موشک Blue Origin به فضا پرواز کرد، خبرساز شد و دومین میلیاردر پس از ریچارد برانسون شد. این سفر به عنوان یک نقطه عطف مهم برای سفرهای فضایی تجاری تلقی شد و توجه رسانه ها را به خود جلب کرد.

بیزوس به دلیل رویکرد غیر متعارف خود در حل مشکلات شناخته شده است و نقل شده است که می گوید: “کاری که ما باید انجام دهیم این است که همیشه به آینده متمایل شویم؛ زمانی که جهان اطراف شما تغییر می کند و زمانی که علیه شما تغییر می کند – چیزی که قبلاً یک باد دم بود. اکنون یک باد مخالف است – شما باید به آن متمایل شوید و بفهمید که چه کاری باید انجام دهید زیرا شکایت یک استراتژی نیست.”

بیزوس همچنین یک نویسنده است و تعدادی کتاب منتشر کرده است، از جمله “فروشگاه همه چیز: جف بیزوس و عصر آمازون” که تاریخچه آمازون و رهبری بیزوس در شرکت را شرح می دهد.

بیزوس یک بشردوست است و متعهد شده است که میلیاردها دلار برای حمایت از مواردی مانند تغییرات آب و هوایی، آموزش و بی خانمانی اهدا کند. در سال ۲۰۲۰، او صندوق زمین بیزوس را راه‌اندازی کرد که ۱۰ میلیارد دلار بودجه برای حمایت از طرح‌هایی با هدف مبارزه با تغییرات آب و هوایی فراهم می‌کند.

بیزوس به صرفه جویی شهرت دارد و گفته است که “میل به اختراع از طرف مشتریان و مفید ساختن آن اختراعات و استفاده گسترده از او بوده است.” او معروف است که در یک دفتر کوچک کار می‌کرد و در اولین راه‌اندازی آمازون از یک درب خانه به عنوان میز کار خود استفاده کرد.

بیزوس الهام بخش بسیاری از کارآفرینان بوده است و به دلیل مشارکت در تجارت و فناوری با جوایز و افتخارات متعدد شناخته شده است. در سال ۲۰۱۸، او به عنوان یکی از ۱۰۰ فرد تأثیرگذار مجله تایم در جهان انتخاب شد.

بیزوسز همسر سابقش مکنزی اسکات چهار فرزند دارد. او به خاطر فداکاری به خانواده‌اش و تلاش‌هایش برای حفظ تعادل بین کار و زندگی در حالی که رهبری یکی از موفق‌ترین شرکت‌های جهان را بر عهده دارد، ستایش شده است.

بیزوس از طرفداران پر و پا قرص داستان های علمی تخیلی است و گفته است که این داستان تاثیر زیادی بر تفکر و رویکرد او به نوآوری داشته است. او به نقل قول از آثار علمی تخیلی در سخنرانی ها و مصاحبه های خود مشهور است و حتی برخی از محصولات و خدمات آمازون را با نام شخصیت ها و مفاهیم علمی تخیلی نام گذاری کرده است.

بیزوس همچنین یکی از طرفداران پرشور سری Star Trek است و از آن به عنوان الهام‌بخش چشم‌انداز خود از آینده یاد کرده است. او گفته است که جهان پیشتازان فضا «دنیای خوش‌بینی، افرادی که با هم برای یک هدف مشترک کار می‌کنند» است و معتقد است که آینده بشریت بسیار شبیه به دنیای پیشتازان فضا خواهد بود.

بیزوس یک میلیاردر خودساخته است و گفته است که موفقیت او نتیجه ترکیبی از عوامل از جمله سخت کوشی، توانایی او در تفکر بلندمدت و تمایل او به ریسک است. او همچنین تجربیات اولیه خود را از کار در مزرعه پدربزرگ و مادربزرگش در تگزاس با القای اخلاق کاری قوی و احساس اعتماد به نفس در او نسبت داده است.

بیزوس به خاطر علاقه اش به هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی شهرت دارد و سرمایه گذاری های قابل توجهی در این زمینه ها انجام داده است. به عنوان مثال، دستیار مجازی الکسای آمازون از هوش مصنوعی پشتیبانی می کند و به یک بازیگر اصلی در بازار رو به رشد دستگاه های خانه هوشمند تبدیل شده است.

بیزوس همچنین به قدرت کارآفرینی برای هدایت نوآوری و ایجاد تغییرات مثبت اعتقاد زیادی دارد. او گفته است که معتقد است کارآفرینان توانایی تغییر جهان را دارند و دیگران را تشویق کرده است تا رویاهای کارآفرینی خود را دنبال کنند.

بیزوس در طول سال‌ها در تعدادی از معاملات تجاری و خریدهای برجسته شرکت داشته است، از جمله خرید آمازون از Whole Foods در سال ۲۰۱۷ و خرید خودش از واشنگتن پست در سال ۲۰۱۳. او به دلیل توانایی‌اش در شناسایی فرصت‌ها و جسورانه‌سازی شهرت دارد. به منظور گسترش دامنه و نفوذ آمازون حرکت می کند.

بیزوس همچنین به دلیل علاقه‌اش به روزنامه‌نگاری و رسانه‌ها شناخته می‌شود و از طرفداران برجسته اهمیت مطبوعات آزاد و مستقل بوده است. از او نقل شده است که “ما باید از روزنامه نگاری تحقیقی حمایت کنیم. ما باید از نهادهای اصلی دموکراسی، آزادی بیان و آزادی مطبوعات حمایت کنیم. زیرا بدون این نهادها، ما چیزی نداریم.”

بیزوس موضوع کتاب ها و مقالات متعددی بوده است و توسط دانشکده های بازرگانی و کارشناسان مدیریت در سراسر جهان مورد مطالعه قرار گرفته است. او به دلیل نوآوری، تمرکز بر مشتری و تمایل به ریسک پذیری برای دستیابی به موفقیت بلندمدت شناخته شده است.

بیزوس در طول سال ها در تعدادی از ابتکارات بشردوستانه شرکت داشته است و متعهد شده است که بخش قابل توجهی از ثروت خود را به اهداف خیریه اهدا کند. او علاوه بر صندوق زمین بیزوس و صندوق روز اول بیزوس، از سازمان هایی مانند مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون و موسسه سنجش و ارزیابی سلامت نیز حمایت کرده است.

بیزوس همچنین به قدرت نوآوری و اختراع برای حل برخی از بزرگترین مشکلات جهان معتقد است. او گفته است که معتقد است “ما در آستانه عصر طلایی اکتشافات فضایی هستیم” و آینده ای را می بیند که در آن انسان ها بتوانند به طور دائم در فضا زندگی و کار کنند.

بیزوس به طور گسترده به عنوان یکی از موفق ترین و تأثیرگذارترین کارآفرینان نسل خود شناخته می شود و رهبری او در آمازون توسط کارشناسان تجارت در سراسر جهان مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. او با ایجاد انقلابی در صنعت خرده فروشی، تغییر روش خرید کالاها و خدمات مردم، و هموار کردن راه برای عصر جدیدی از تجارت الکترونیک و کسب و کار آنلاین شناخته شده است.

بیزوس همچنین به خاطر شوخ طبعی و تمایلش برای تعامل با طرفداران و دنبال کنندگانش در شبکه های اجتماعی شناخته شده است. او با توئیت‌های مم و عکس‌های خنده‌دار شناخته شده است و در طول سال‌ها حتی در تعدادی از برنامه‌ها و فیلم‌های تلویزیونی ظاهر شده است.

بیزوس به قدرت آزمایش اعتقاد زیادی دارد و نقل شده است که “موفقیت ما در آمازون تابعی از تعداد آزمایشات ما در سال، در ماه، در هفته و در روز است.” او کارکنان خود را تشویق کرده است که فرهنگ آزمایش را پذیرفته و دائماً به دنبال ایده‌ها و فرصت‌های جدید برای رشد باشند.

بیزوس همچنین به خاطر تمایلش برای به چالش کشیدن خرد متعارف و ریسک‌های جسورانه برای دستیابی به موفقیت بلندمدت شناخته شده است. از او نقل شده است که گفت: “اگر مایل به سوء تفاهم نباشید، نوآوری نخواهید کرد.” تمایل او به ریسک کردن یکی از عوامل کلیدی در موفقیت آمازون بوده است و کارآفرینان دیگر را ترغیب کرده است که بزرگ فکر کنند و شانس بیاورند.

بیزوس در طول سال‌ها درگیر جنجال‌های مهمی از جمله اختلافات با ناشران و اتهامات مربوط به اقدامات ضدرقابتی بوده است. او همچنین به دلیل رفتار شرکتش با کارگران مورد انتقاد قرار گرفته و با اعتراض و تحریم فعالان نگران شرایط کار در انبارهای آمازون مواجه شده است.

بیزوس به دلیل مشارکت در تجارت و فناوری با جوایز و افتخارات متعدد، از جمله ورود به آکادمی علوم و هنر آمریکا در سال ۲۰۱۹ شناخته شده است. او همچنین به عنوان یکی از افراد سال مجله تایم و بازرگان مجله فورچون انتخاب شده است. سال.

بیزوس یک مدافع قوی برای آموزش است و در تعدادی از ابتکارات با هدف ترویج آموزش علم و فناوری مشارکت داشته است. او همچنین میلیون‌ها دلار برای حمایت از بورسیه‌ها و برنامه‌های دیگر با هدف کمک به جوانان برای دنبال کردن مشاغل در زمینه‌های STEM اهدا کرده است.

بیزوس به داشتن یک دوره رقابتی شناخته شده است و گفته می شود از به چالش کشیدن همکاران و رقبای خود لذت می برد. از او نقل شده است که می‌گوید: “دوست دارم به یاد بیاورم که چقدر کوچک هستم – و در چه زمان کوتاهی زندگی می‌کنیم. ما زودگذر هستیم. آمازون برای همیشه اینجا نخواهد بود.” این انگیزه رقابتی یک عامل کلیدی در موفقیت آمازون بوده است و دیگران را ترغیب کرده است تا خود را برای دستیابی به اهداف بیشتر تحت فشار قرار دهند.

 
آگهی متنی در «همه» صفحات
درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / اندولیفت صورت دکتر رفیعی / متخصص زنان / خرید انواع نهال بادام از برتر نهال / نهال بادام / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / قیمت سئو / آموزش ارز دیجیتال / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / سپتیک تانک/ تبلیغ در گوگل/ buy neuralink / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / خرید نهال گردو خوشه ای پربار / خرید نهال گردوی چندلر پیوندی / درمان دیسک کمر / نهال گردو / بیمه عمر پاسارگاد / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / اورولوژیست / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / خرید لایسنس نود 32 / مجتمع فنی ونک / دانلود سریال / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / دکتر زنان / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / رژیم آنلاین آردایت / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه همتا / سانتریفیوژ / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / بلیط هواپیما تهران / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.