رنگ این توت‌فرنگی‌ها بعد از مطلب جنجالی رنگ پیراهن‌ها، در اینترنت سر و صدا به پا کرده است

3

اگر یادتان باشد، دو سال پیش، پستی در «یک پزشک» نوشتم. در این پست سؤال خیلی ساده‌ای پرسیده بودم و خواسته بودم، رنگ یک پیراهن را مشخص کنید. اما همین سؤال ساده کاربران اینترنت را به دو دسته تقسیم کرده بود: کسانی که پیراهن را آبی می‌دیدند و کسانی که رنگ آن را مشکی می‌دانستند.

این مطلب در زمان خودش در اینترنت خیلی سر و صدا به پا کرده بود.

اما امروز می‌خواهم سؤال ظاهرا خیلی بدیهی‌تری بپرسم، رنگ توت‌فرنگی‌ها در عکس بالا را مشخص کنید!

خب، این بار تصور می‌کنم که دسته‌بندی‌ای ایجاد نشود و همه کاملا مطمئن باشید که رنگ توت‌فرنگی‌ها قرمز است.

در کمال شرمندگی باید بگویم که هم من و هم شما، سخت در اشتباه هستید!

اگر باور ندارید، عکس را با برنامه فتوشاپ باز کنید و سرخ‌ترین قسمت‌های عکس را انتخاب کنید. خب، برنامه نشان می‌دهد که همه این قسمت‌های سرخ قطعی، در واقع خاکستری هستند!

این عکس را یک استاد روانشناسی ژاپنی به نام آکیوشی کیتائوکا، ایجاد کرده است.

اشتباه یا توهم بینایی که باعث این مسئله می‌شود، در واقع همان چیزی که در مورد قضیه رنگ پیراهن‌ها هم مغز ما را به اشتباه انداخته بود:

مغز ما اطلاعات بینایی را پردازش می‌کند و ما به صورت خام همان اطلاعات اپتیکی را که عدسی چشم‌هایمان روی شبکیه می‌اندازد، نمی‌بینیم.

یکی از کارهایی که در پردازش دیداری انجام می‌شود، تلاش برای پایداری رنگ‌ها، علیرغم تغییر میزان نور محیط است. با این کار وقتی میزان نور کم و زیاد می‌شود و از ساعات ظهر به سمت ساعات غروب خورشید می‌رویم، ماهیت رنگ اشیا کمتر تغییر می‌کند و در نتیجه تشخیص آنها برای ما ساده‌تر می‌شود.

منبع

   
3 نظرات
  1. علی می گوید

    خیلی جالب بود اما هدفش ازین کار فقط نمایش توهم بینایی بوده؟

  2. اورنج می گوید

    سلام. خیلی منتظر شدم مطلبی در مورد اسکار امسال در سایت ببینم. البته تبریکتون رو در کانال تلگرام به مناسب اسکار گرفتن فروشنده دیدم اما نه مثل هر سال در سایت در مورد اسکار مطلب مفصل مینوشتید . آیا فرصت نکردید یا دلیل خاصی داره؟

  3. رامین می گوید

    من نظر متفاوتی دارم این در داخل لایه های خاکستری قرمز وجود داره درصدش پایین بله ماهم همون درصد پایین رمز رو تشخیص میدیم در داخل رنگ

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.