پاسخی برای یک کنجکاوی: اگر تونل تخیلی به آن سو زمین می‌کندید، از کجا سر درمی‌آوردید؟!

2

از دیرباز، یعنی آن زمانی که هنوز تصوری از کروی بودن به صورت دقیق وجود نداشت و نقشه کامل کره زمین ترسیم نشده بود، آدم‌هایی بودند که تخیل می‌کردند، اگر یک تونل به سمت پایین حفر کنند، از کجا سردرمی‌آورند.

در زمان کودکی هم شاید شما هم جوز آن کودکانی بودید، که کره جغرافیایی را به دست می‌گرفتید و فاصله‌ زیاد بین کشورها را در نظر می‌گرفتید و با خود می‌گفتید چه می‌شد اگر واقعا می‌شود تونل‌هایی به آن طرف زمین حفر کرد و فاصله‌ها را کوتاه کرد.

در مقام عمل، البته ژرفای حفاری ما، خیلی کمتر از اینهاست، اما خیلی‌ها هنوز هم به دنبال یافتن پاسخ این سؤال این هستند که اگر تونلی از محلی که در آن زندگی می‌کنند درست به سمت پایین حفر شود، به سمت مرکز زمین ادامه یابد و از سمت دیگر زمین سردربیاورد، از کجا سر در می‌آوریم.

دو نقطه‌ای که به این ترتیب به هم مربوط می‌شوند را اصطلاحا Antipodes می‌گویند.

جالب است که در اینترنت سایت‌هایی وجود دارند که دقیقا کارشان، دادن پاسخ همین سؤال است.

مثلا این دو سایت: + و +

مطابق رمان‌های ماجرایی قدیمی، آرزوی دیرینه تجار و کاسب‌کارها این بود که آن سوی تونل به منطقه‌ای با ارزش تجاری، مثل چین ختم شود.

حالا خودتان دست به کار شوید و در سایت‌هایی که لینکشان را در بالا دادم، اسم شهر محل سکونت خود را وارد کنید تا ببینید، تونل فرضی از کجا سر در می‌آورد!

متأسفم که بیشتر شما را ناامید کنم، چرا که اگر در ایران زندگی می‌کنید، نقطه مقابل شما، جایی در اقیانوس است.

   
2 نظرات
 1. سیما می گوید

  چرا برای ایرانیا رو لو دادین؟؟؟؟ من واقعا هیجان داشتم ببینم کجا میشه 🙁

  1. امین می گوید

   عزیز من اینجوری بهتره که…
   میخاستی بری تو سایت، شهر رو وارد کنی، با هزار شوق منتظر باشی سر از لاس‌وگاس و لس‌آنجلس دربیای یه هو سر از ناکجا آباد اقیانوس آرام درمی‌اوردی و توی ذوقت می‌خورد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.