تلویزیون‌های هوشمند از طریق امواج تلویزیونی هم قابل هک شدن هستند!

  • توسط علیرضا مجیدی
  • ۱۳ فروردین ۱۳۹۶
  • ۱ دیدگاه

فیلم قدیمی و خاطره‌انگیز Kamikaze را که در سال ۱۹۸۶ ساخته شده بود و در ایران با نام داوطلب مرگ پخش شده بود، به یاد می‌آورید؟

لوک بسون و دیدیه گروسه فیلمنامه این فیلم علمی – تخیلی و دلهره‌آور را نگاشته‌اند و دیدیه گروسه کارگردانی آن را بر عهده داشته‌است. داستان عجیب این فیلم درباره یک دانشمند پیر و تنها به نام آلبر است که بی دلیل از کار اخراج شده است. او دستگاهی اختراع می کند که میتواند از طریق امواج تلویزیونی اشخاص پشت دوربین تلویزیون را بکشد.

البته فیلم تفاسیر دیگری هم جز مفهوم‌های سرگرم‌کننده یا علمی تخیلی هم در خود پنهان داشت: انتقام پنهان سینما از تلویزیون!


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

بگذریم! در آن سال‌ها که مثل الان همه چیز با اینترنت در هم‌تنیده نبود، هر وقت نویسندگان تخیل‌شان پر می‌گرفت و می‌خواستند تأثیر از راه دور نوابغ را به نوعی در داستان‌هایشان تجسم کنند به چیزهایی مثل امواج رادیویی- تلفن و امواج تلویزیونی پناه می‌بردند.

اما حالا دیگر واقعا به کمک اینترنت می‌شود از راه دور در ذهن‌ها و ابزارها نفوذ کرد.

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

تا صحبت از هک می‌شود ما بیشتر به یاد هک سایت‌ها، اکانت‌ها، پی‌سی‌ها و تبلت‌ها و گوشی‌ها می‌افتیم که در صورتی که شاید سهل‌ترین کار برای هکرها هک وسایل جانبی مانند پرینترها، اسکنرها و تلویزیون‌های هوشمند باشد.

این وسایل کدهای اسیب‌پذیری دارند و کمتر پیش می‌آید که سیستم عامل یا میان‌افزار آنها، به‌روز شود.

حالا در خبر جالبی که منتشر شده پژوهشگری به نام رافائل اسکیل اعلام کرده که برخی از مدل‌های تلویزیون‌های هوشمند را می‌توان با همان امواج DVB-T، یعنی همین سیستم پخش دیجیتال زمینی که ما در ایران هم از آن استفاده می‌کنیم، هک کرد!

لازمه این کار این است که تلویزیون قربانی، در آن واحد هم به اینترنت متصل باشد و هم در حال دریافت امواج تلویزیونی باشد، بعد هکر با استفاده از رخنه‌ای در مرورگر تلویزیون هوشمند، کار خودش را می‌کند، دسترسی به روت پیدا می‌کند و فرامین عمودی خودش را صادر می‌کند.

این رخنه کشف شده از آن جهت اهمیت دارد که با آن می‌توان به جای یک تلویزیون، همه تلویزیون‌ها را که در محدوده پخش یک فرستنده هک‌کننده هستند را با هم هک کرد!

منبع: انگجت

پی‌نوشت: راستی من دوبله فیلم داوطلب مرگ را در اینترنت پیدا نکردم. اما شما می‌توانید در سایت دیلی‌موشن این فیلم را با زبان اصلی در دو قسمت ببینید. (+ و +)

نظرات

  1. من هم تصاویر محوی دارم از این فیلم وقتی که ۶ یا ۷ ساله بودم. توی خونه پدری و اتاق خود بابا، توی شبهایی که جز تلویزیون هیچ سرگرمی ای نبود و وقتی برق میرفت ما هشتا خواهر و برادر مینشستیم دور هم و شمع روشن میکردیم که خونه روشن بشه و بعدش با دستامون سایه حیوونا رو میساختیم و روی دیوار مینداختیم و باید حدس میزدیم که چیه!

    خوبه که نسل ما انقد خاطرات مشترک و نزدیک به هم داره.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.