برخی از تلویزیون‌های ۴K ال‌جی و احتمالا شرکت‌های دیگر فقط ۲.۸K هستند؛ چگونه به طور ساده و با چشم بفهمیم رزولوشن تلویزیون چند است؟

1

در بازار تلویزیون زمزمه‌هایی درباره واقعی نبودن برخی از مدل‌های ۴K به گوش می‌رسید. برخی‌ها می‌گفتند شرکت‌ها با ترفندها و تکنیک‌هایی توانستند دقت تصویر ۴K را شبیه‌سازی کنند و برخی مدل‌های تلویزیون واقعا دقت تصویر ۴K ندارند.

حالا مشخص شده است که چندین مدل از تلویزیون‌های ۴K LCD شرکت ال‌جی تنها دقت تصویر ۲.۸K دارند. احتمالا شرکت‌های دیگری هم در بازار مدل‌های ۴K غیرواقعی عرضه کردند.

پس از رسوایی اپل در کند کردن عمدی آیفون‌های قدیمی به خاطر فروش باتری‌های جدید؛ حالا نوبت به دروغ‌گویی ال‌جی در ماجرای تلویزیون‌های ۴K است.

در گزارشی که برخی سایت‌ها منتشر کردند؛ مدل‌هایی از تلویزیون‌های ۴K سال ۲۰۱۷ شرکت ال‌جی مانند UJ6600 ،UJ7700 ،SJ8000 و سایر مدل‌های مشابه این‌ها تنها دقت تصویر ۲.۸K دارند. کاربران با محتواهای ۷۲۰P یا ۱۰۸۰P روی این تلویزیون‌ها هیچ‌گونه مشکلی نخواهند داشت و تصاویری با کیفیت واقعی مشاهده می‌کنند.

اما وقتی محتوای ۴K یا ۲۱۶۰p روی این تلویزیون‌ها پخش شود و در کنار تلویزیون‌های ۴K واقعی دیگر قرار می‌گیرند؛ به‌راحتی می‌توان فهمید کیفیت تصاویر رزولوشن ۲۱۶۰p ندارند.

ماجرای RGBW و پیکسل‌های سفید

در واقع، ال‌جی در برخی تلویزیون‌های خود از همان ابتدا فناوری رایج تلویزیون‌های ۴K را پیاده‌سازی نکرده است. اغلب تلویزیون‌های ۴K بازار با سیستم RGBW یا استفاده از چهار ساب‌‌پیکسل قرمز، سبز، آبی و سفید ساخته شده‌اند.

در هر ردیف تلویزیون‌های ۴K UHD حدودا ۱۱۵۲۰ پیکسل قرار می‌گیرد. ساب‌پیکسل سفید به خاطر دستیابی به روشنایی بیشتر به سیستم RGB افزوده شده است. در سیستم RGBW باید در هر ردیف به ترتیب ساب‌پیکسل‌ها به رنگ‌های قرمز، سبز، آبی و سفید باشند.

شرکت ال‌جی در برخی تلویزیون‌های ال‌سی‌دی خود سیستم RGBW را به طور کامل پیاده‌سازی نکرده است و به جای قرار دادن چهار ساب‌پیکسل در هر گروه؛ ساب‌پیکسل چهارم را در یک توالی ردیفی به پیکسل سفید اختصاص داده است.

این روش همان تعداد ۱۱۵۲۰ پیکسل در هر ردیف را پیاده‌سازی می‌کند اما فقط ۲۸۸۰ ساب‌پیکسل RGBW متمایز در هر ردیف ساخته می‌شود که عملا رزولوشن را به ۲.۸K کاهش داده و دیگر ۳۸۴۰ پیکسل نیست. این روش را «RGBW کاهنده» می‌گویند.

چگونه بفهمیم؟

در این مدل از تلویزیون‌های ال‌جی، اگر یک تصویر کاملا سفید را روی تلویزیون انداخته و به کمک یک ذره‌بین پیکسل‌ها مشاهده کنید؛ متوجه خواهید شد پیکسل‌ها RGBW ردیفی در یک گروه چهارتایی قرار ندارند و موقعیت پیکسل سفید دایما در حال تغییر است. تصویر زیر یک نمونه از پیکسل‌های تلویزیون‌های ال‌سی‌دی با روش «RGBW کاهنده» ال‌جی است.

باید این نکته را یادآوری کرد که تلویزیون‌های ال‌جی با رزولوشن ۲.۸K از کیفیت ساخت و تصاویر شفاف و بسیار زیبایی روی محتواهای ۷۲۰P یا ۱۰۸۰P برخوردار هستند و کاربرانی که فقط از چنین محتواهایی استفاده می‌کنند؛ می‌توانند به سراغ خرید این تلویزیون‌های خوب بازار بروند.

اما اگر به دنبال نمایش محتوای ۴K واقعی هستید یا نوع کار شما وابسته به دقت تصویر ۲۱۶۰p واقعی است؛ باید تلویزیون‌های ۴K UHD دیگری انتخاب کنید. تلویزیون‌های اولد ال‌جی این مشکل را ندارند و یک وضوح تصویر ۴K واقعی نشان می‌دهند.

هنوز شرکت ال‌جی درباره این دروغ واکنشی نشان نداده و اصل ماجرا را تایید یا رد نکرده است. همان‌طور که گفتیم؛ از آن‌جایی که ال‌جی فروشنده عمده پنل‌های ال‌سی‌دی به دیگر شرکت‌ها است؛ احتمالا مدل‌هایی از تلویزیون‌های ۴K دیگر بازار هم دقت تصویر واقعی ۲.۸K دارند.

منبع

 
1 نظر
  1. پگاه می گوید

    سلام. یعنی منم که مدل ۵۵SJ85000GI خریدم کلاه سرم رفته؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.