چگونه خون توریستی که به اوگاندا مسافرت کرده بود، درمان بیماری کشنده ماربورگ شد

0

میشل بارنز، اصلی تصورش را نمی‌کرد که سفری که برای وقت‌گذرانی و سیاحت انجام داده بود، این همه دردسر برایش ایجاد کند.

او چند سال پیش، در سال ۲۰۰۸ پیش به اوگاندا رفت تا از جاذبه‌های آنجا شامل جنگل‌ها، گوریل‌ها و شامپانزه‌ها و البته یک غاز مملو از خفاش بازدید کند. او با خاطرات بسیار خوبی از این سفر به خانه‌اش در کلرادو  بازگشت.

اما او  به محض برگشت احساس کرد که دچار خستگی مفرطی شده است. اول به سادگی تصور کرد که دچار خستگی سفر یا بر هم خوردن ساعت طبیعی بدنش به خاطر مسافرت طولانی یا اصطلاحا «جت لگ» شده است. اما به دنبال ادامه این کسالت به نزد پزشکان رفت.

طبعا پزشکان با توجه با شرح حال مسافرت او، احتمال دادند مبتلا به بیمار ابولا یا یک بیماری ویروسی مشابه به نام ماربورگ شده باشد. اما آزمایش‌های اولیه منفی بودند. برای احتیاط برای او آنتی‌بیوتیک و سرم تجویز شد.

وخامت وضعیت بدنی خانم بارنز ادامه پیدا کرد و دچار تعریق و تهوع و استفارغ شدید شد. در ادامه پزشکان مجبور شدند که کیسه صفرای او را هم بردارند.

چند هفته گذشت و او خود به خود بهتر شد. مدتی بعد دیگر همه چیز فراموشش شده بود تا اینکه پزشکان دریافتند که توریستی هلندی که تصادفا او هم به همان غار رفته بود، با علایم مشابهی، درگذشته است.

اینجا بود که سازمان بهداشت جهانی مطلع شد و مداخله کرد و تیمی را به آن غاز فرستاد و خفاش‌ها را مورد آزمایش قرار داد. معلوم شد که آن خفاش‌ها عامل ویروس ماربورگ هستند و باعث بیماری می‌شوند که در ۸۰ درصد موارد باعث مرگ بیماران می‌شود.

بارنز از این خبر مطلع شد و تقاضا کرد که دوباره مورد آزمایش قرار بگیرد. سازمان پیشگیری و کنترل بیماری‌ها آمریکا، نمونه‌ها خون او را گرفت و متوجه شد که در خون خانم بارنز، ویروس ماربورگ وجود دارد، اما او نسبت به بیماری ایمن شده است.

از خانم بارنز تقاضا شد که خون خود را اهدا کند تا عامل شفابخش درونی که همان پادتن‌هایی است که زمان بیماری تولید شده بود، جدا شود. حالا از این پادتن‌های مونوکلونال، برای درمان بیماری می‌تواند استفاده شود.

زیکا، چیکونگونیا، ویروس وست نایل، ابولا و ماربورگ، همه ویروس‌های مهلکی هستند که بیشتر در آفریقا شیوع دارند و معلوم نیست که چه زمانی دوباره یک همه‌گیری آنها آغاز شود.

در این میان البته ماجراجویی‌های خانم بارنز ادامه دارد و او در مسافرت‌های اخیر به بوتان و بورنئو سفر کرده است، اما درسی گرفته است: دیگر وارد هیچ غاری نمی‌شود.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.