اعتراض شدید مردم اوگاندا به اخذ مالیات از کاربران پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی

0

کامپالا، پایتخت کشور اوگاندا در روز چهارشنبه صحنه درگیری معترضان وضع مالیات بر شبکه‌های اجتماعی با نیروهای پلیس بود.

نیروهای امنیتی مجبور شدند با شلیک گاز اشک‌آور و تیر هوایی؛ کاربران اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را پراکنده کنند و حتی چندین نفر دستگیر و مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. برخی رسانه‌ها از زخمی شدن کاربران اینترنت گزارش دادند.

این اعتراض‌ها توسط یک خواننده محبوب پاپ این کشور سامان‌دهی شده است. وی از کاربران اینترنتی و عموم مردم برای اعتراض به قانون جدید دولت در دریافت مالیات از فعالیت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی دعوت کرده است.

ماجرای این اعتراض‌ها از صبح روز چهارشنبه شروع شد که نخست‌ وزیر اوگاندا به پارلمان این کشور دستور داد که قانون اخذ مالیات از کاربران شبکه‌های اجتماعی و همین‌طور سیستم‌های پرداخت مبتنی بر تلفن همراه را بررسی و اظهارنظر کنند.

قرار است نحوه اجرای لایحه جدید طی یک هفته آماده شده و به تصویب برسد. دولت در پی کاهش قروض خارجی خود است و قانون جدید مالیاتی را کمک به افزایش درآمدهای دولت برای بهبود زیرساخت‌های این کشور مانند جاده‌ها قلم‌داد کرده است.

اینترنت خوب؛ شبکه‌های اجتماعی بد!

براساس قانون مالیاتی جدید کشور اوگاندا که حدود یک ماه پیش تصویب شد، کاربرانی که از پیام‌رسان‌هایی مانند واتساپ و وایبر یا شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر استفاده کنند؛ باید روزانه دویست شیلینگ (معادل دو صدم دلار) مالیات بپردازند. این قانون قرار بوده از ابتدای ماه جولای اجرا شود.

در بخش دیگری از قانون جدید، یک درصد کل پرداخت‌های مالی الکترونیکی از جمله پرداخت‌های موبایلی باید به حساب دولت واریز شود.

برخی کارشناسان و دست‌کم یک شرکت عمده ارائه‌دهنده خدمات اینترنت در این کشور درباره نحوه اجرای این قانون و دریافت مالیات استفاده از شبکه‌های اجتماعی تردید دارند و این کار را عملی نمی‌دانند.


دولت این کشور در حال حاضر تلاش می‌کند تا اطلاعات مالکان همه سیم‌کارت‌های تلفن همراه را ثبت کند. از مجموع ۲۳.۶ میلیون تلفن همراه در اوگاندا، فقط ۱۷ میلیون از اینترنت استفاده می‌کنند.

یوری موسونی، رییس‌جمهور اوگاندا اعتقاد دارد اینترنت برای مردم مفید است و کاربران اینترنت نباید مالیات بدهند ولی کاربران پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی باید به دولت مالیات بدهند چون این رسانه‌ها افراد را تشویق به بدگویی و شایعه‌سازی می‌کنند.

در خارج از کشور اوگاندا هم بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی مانند سازمان عفو ​​بین‌الملل از مقامات دولت اوگاندا خواسته‌اند اخذ مالیات از کاربران شبکه‌های اجتماعی را متوقف کنند.

منبع: + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.