خطر جراحی برای شما در چه حد است؟ بی‌ضرر، متوسط یا بالا؟

0

می‌خواهید بدانید خطر جراحی بینی – خطر جراحی پروستات -خطر جراحی زیبایی شکم -خطر جراحی شکم -خطر جراحی فک -خطر جراحی کیسه صفرا -خطر جراحی واریکوسل -خطر جراحی تیروئید -خطر جراحی قلب باز -خطر جراحی دندان عقل -خطرات جراحی انحراف بینی -خطرات جراحی افتادگی پلک به صورت عمومی در شما چقدر است؟

اینها هر کدام خطرهای اختصاصی دارند. اما هر جراحی خطرهای عمومی هم دارد.

ارزیابی بیمار با خطر متوسط تا بالا

در بیماران با خطر پایین که تحت جراحی‌های کم خطر قرار‌ می‌گیرند انجام هوشبری پیشرفته امروزی با خطر مرگ ومیر بسیار پایینی همراه است (جدول ۱-۲۵). پرسش‌نامه‌های استاندارد شده ساده‌ای برای غربال‌گری قبل از عمل ایجاد شده‌اند که هدف آنها شناسایی بیماران با خطر متوسط تا بالا است که ممکن است از ارزیابی بالینی مفصل‌تر منتفع شوند (جدول ۲-۲۵). ارزیابی چنین بیماران جراحی همیشه باید با شرح حال و معاینه‌ی جسمانی مفصل آغاز شده و با نوار قلبی (ECG) 12 اشتقاقی در حال استراحت مطابق با توصیه‌ی دستورالعمل مجمع کاردیولوژی آمریکا/ انجمن قلب امریکا (ACC/AHA) همراه گردد. تعیین اضطراری بودن جراحی باید در شرح حال گنجانده شود زیرا جراحی‌های فوریتی حقیقی با خطر غیر قابل اجتناب مرگ و میر و عوارض همراه هستند. به همین سبب، بیماران سالم در هر سن و سال که تحت عمل جراحی انتخابی قرار می‌گیرند و دچار بیماری‌های طبی همزمان نیستند نیازمند هیچ آزمایشی نمی‌باشند مگر اینکه درجه‌ی استرس جراحی احتمالا باعث تغییر غیرعادی از وضعیت پایه گردد.

جدول ۱-۲۵. خطر ویژه جراحی
خطر بالا

جراحی‌های عمده‌ی فوریتی، به ویژه در سالمندان

جراحی‌های روی آئورت و سایر عروق اصلی (داخل عروقی و غیر از آن)

جراحی عروقی محیطی غیر از کاروتید

جراحی طول کشیده همراه با جابه جایی عمده‌ی مایعات و یا خون‌ریزی

خطر متوسط

جراحی عمده روی قفسه سینه

جراحی عمده‌ی شکمی

اندارترکتومی کاروتید

جراحی سر و گردن

جراحی ارتوپدی

جراحی پروستات

خطر پایین

جراحی‌های روی چشم، پوست و جراحی‌های سطحی

جراحی‌های اندوسکوپیک

 

جدول ۲-۲۵. پرسش‌نامه استاندارد شده‌ی قبل از عمل
۱. سن، وزن، قد
۲. آیا شما:

الف) خانم و بالای ۵۵ سال یا آقا و بالای ۴۵ سال هستید؟

ب) آگر پاسخ مثبت است آیا ۷۰ ساله یا بالاتر هستید؟

۳. آیا شما داروی ضد انعقادی (رقیق کننده خون ) مصرف می‌کنید؟
۴. آیا شما به بیماری‌های مرتبط با قلب که در ذیل ‌می‌آید مبتلا هستید یا بوده‌اید؟

الف) بیماری قلبی

ب) سکته قلبی در ۶ ماه گذشته

ج) آنژین (درد سینه)

د ) ضربان قلب نامنظم

ه) نارسایی قلبی

۵. آیا به بیماری‌های ذیل مبتلا هستید یا هرگز مبتلا بوده‌اید؟

الف) آرتریتروماتوئید

ب) بیماری کلیوی

ج) بیماری کبد

د) دیابت

۶. آیا هنگامی که دراز ‌می‌کشید دچار تنگی نفسی‌می شوید؟
۷. آیا در حال حاضر تحت درمان با اکسیژن هستید؟
۸. آیا شما مبتلا به سرفه مزمنی هستید که با دفع خلط یا هرگونه مایعی همراه است؟
۹. آیا دچار مشکلات یا بیماری‌های ریوی هستید؟
۱۰. آیا شما یا هر یک از منسوبین خونی شما هرگز مشکلی غیر از تهوع با هوشیری داشته‌اید؟

الف) اگر جواب مثبت است توضیح دهید.

۱۱. اگر خانم هستید آیا احتمال دارد باردار باشید؟

الف) آزمایش بارداری

ب) لطفاً تاریخ آخرین قاعدگی خود را ذکر کنید

ارزیابی خطر قلبی پیش از عمل

ارزیابی ظرفیت ورزش کردن در طبقه‌بندی خطر و تخمین دقیق خطر حول و حوش عمل در بیمارستان، بیشتر در بیمارانی که خودشان تشدید علائم قلبی- ریوی در اثر ورزش را گزارش می‌کنند، بیمارانی که ممکن است از آزمایشات قلبی تهاجمی و غیر تهاجمی بدون در نظر گرفتن عمل جراحی برنامه‌ریزی شده منتفع شوند و در مبتلایان به بیماری عروق قلبی تشخیص داده شده یا دارای عوامل خطر متعدد و قابلیت ورزش کردن کاربرد دارد. برای تخمین حوادث حول و حوش عمل، ظرفیت نامناسب ورزش کردن به صورت ناتوانی در پیاده رفتن به میزان چهار بلوک و بالارفتن از دو رشته پله یا به صورت ناتوانی در رسیدن به سطح ۴ معادل متابولیک (metabolic equivalent) (MET) تعریف‌ می‌شود (جدول ۳-۲۵). ارزیابی بیشتر خاطر بالینی، اغلب با استفاده از شاخص‌های خطر به دست آمده از مدل‌های پیش‌بینی کننده‌ی چند متغیری تجربی از روی اطلاعات بالینی که عوامل خطر تشخیص داده شده برای شناسایی بیماران در معرض خطر افزایش یافته‌ی قلبی حول و حوش عمل را تعیین می‌کنند میسر ‌می‌گردد.

مطالعات قبلی به صورت آینده‌نگر، چندین شاخص خطر قلبی را با یکدیگر مقایسه کرده و با توجه به دقت و سادگی آن، معیار بازنگری شده خطر قلبی revised cardiac risk index (RCRI) نزد عده‌ی کثیری مقبولیت کسب کرده است (جدول ۴-۲۵). تکیه RCRI بر وجود یافقدان ۶ عامل پیش‌بینی کننده‌ی قابل شناسایی قرار دارد که عبارتند از: جراحی پرخطر، بیماری ایسکمیک قلبی، نارسایی احتقانی قلب، بیماری عروق مغزی، دیابت قندی و نارسایی کلیوی، هر یک از عوامل پیش‌بینی کننده RCRI در صورت وجود یک امتیاز ‌می‌گیرند. سپس ‌می‌توان خطر حوادث قلبی (از جمله سکته‌ی قلبی، ادم ریوی، فیبریلاسیون بطنی یا ایست قلبی اولیه و بلوک قلبی کامل) را پیش‌بینی کرد (جدول ۲۵-۴). بر اساس وجود صفر، ۱، ۲، ۳، یا بیشتر از این معیارهای پیش‌بینی کننده بالینی میزان عوارض قلبی عمده به ترتیب ۰.۴ تا ۰.۵ درصد، ۹.۰ تا ۳.۱ درصد، ۴ تا ۶.۶ درصد و ۹ تا ۱۱ درصد تخمین زده می‌شود (شکل ۱-۲۵). خطر قلبی با وجود ۲ تا یا بیشتر عامل پیش‌بینی کننده افزایش قابل توجهی ‌می‌یابد و با وجود ۳ تا یا بیشتر از عوامل پیش‌بینی کننده، حداکثر است. کاربرد بالینی RCRI در شناسایی بیماران در معرض خطر بیشتر عوارض قلبی و برای تعیین این است که آیا امکان دارد این بیماران از ارزیابی بیشتر خطر با آزمون‌های قلبی غیر تهاجمی یا آغاز درمان طبی پیش‌گیری کننده پیش از عمل منتفع شوند یا نه.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.