خداحافظ آی‌پاد و ممنون برای همه لحظات خوبی که با گوش کردن موسیقی با تو گذراندیم!

1

اپل بعد ۱۶ سال و پس از فروش ۴۰۰ میلیون دستگاه آی‌پاد، بدون سر و صدا فروش آی‌پاد نانو و آی‌پاد شافل را در فروشگاه‌های آنلاین خود متوقف کرد.

گرچه هنوز آی‌پد تاچ به فروش می‌رسد، اما از نظر تکنیکی آی‌پد تاچ را خیلی‌ها نسخه سبکی از آی‌فون می‌دانند. به عبارتی الان دیگر فروش گجت انحصاری برای پخش موسیقی از سوی اپل متوقف شده است.

اما آیا واقعا ما باید در مورد پایان عصر آی‌پاد، یک وسیله کهنه و خارج از رده، احساساتی شویم؟!

آی‌پاد که در عصر قبل از آی‌فون، یک گجت دوست‌داشتنی بود، یک دفعه فوت نکرد. در حقیقت فروش آی‌پاد این سال‌ها آنقدر کم بود که تیم کوک در همایش‌ها، به صورت جدا،‌ آمار فروش تفکیک‌شده آن را اعلام نمی‌کرد و آی‌پاد در فهرست «بقیه وسایل» رفته بود. وسایلی مانند دانگل‌ها، هدفون‌ها و حتی کیس‌های عجیب قلم اپل.

اپل از سال ۲۰۱۴ فروش آی‌پاد کلاسیک را متوقف کرده بود و حالا نوبت بازنشستگی به دو مدل دیگر آی‌پاد رسید.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

مرگ آی‌پاد، را ساده نگیرید! این فقط به معنی دمده شدن یک گجت نیست، بلکه پیر شدن یک نسل و آمدن نسل جدیدی از آدم‌ها را تداعی می‌کند.

به عبارتی همان طور که آدم‌هایی که دوران اوج نوارهای کاست یا VHS را به یاد می‌آورند و با مرگ این نوارها احساس پیر شدن می‌کنند. حالا نوبت به نسلی رسیده است که دوران نوجوانی خود را با هیجان آی‌پاد شروع کردند.

آنها حتما همه موسیقی‌هایی را که زمانی با آی‌پاد گوش می‌کرده‌اند، به یاد می‌آورند. یا پولی را که ذره ذره برای خرید آی‌پاد کنار گذاشته بودند یا زمانی که به دوستانشان نشان می‌دادند چه پخش‌کننده موسیقی متفاوتی دارند.

آی‌پاد در زمانه‌ای آمد که «نپستر» رفته بود. امیدوارم Napster هیجان‌انگیز که زمانی با اینترنت دیال آپ، ده‌ها موسیقی از آن دانلود می‌کردیم، از یادتان نرفته باشد!

آی‌پاد در زمانی آمد که ما واقعا گیر کرده بودیم که آنها را انتخاب کنیم یا MP3 پلیرهای دیگر را یا شاید هم از دیدن مینی‌دیسک پلیر هیجان‌زده می‌شدیم.

اپل با آی‌پاد کاری کرد که قبل از آن هیچ شرکتی دیگری به صورت «فراگیر» انجام نداده بود: فروش موسیقی به صورت تکی.

اگر در جایی زندگی می‌کنید که فروشگاه‌های خرده‌فروشی یا اپل استورهای اپل هستند، هنوز هم می‌توانید آخرین دستگاه‌های آی‌پاد را بخرید.

   
1 نظر
  1. فرشاد می گوید

    یک نکته مثبت وجود داره. اینجاست که خواست مشتری تولید کننده رو مجبور میکنه مطابق میلش عمل کنه. همه دوست دارن یک گجت بخرن که مجموعه‌ای از کارها رو همزمان انجام بده. نه برای هر کار مشابه یک گجت. اینجاست که ایده مصرف‌گرا بار آوردن مشتری شکست میخوره و این خوبه بنظرم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.