چگونه عکس غیرممکن «دستان زئوس» گرفته شد! عکسی ۴.۴۵ گیگاپیکسلی از صاعقه در نیویورک

0

بعضی از کارها، فقط از آدم‌های گیک و مصمم و باپشتکار برمی‌آید و بس. در این پست به یکی از آنها اشاره می‌کنم:

عکس‌های گیگاپیکسلی و عکس‌های زیبا از برخورد رعد و برق به شهرها، تا امروز شاید دو رده‌بندی جدا در عکاسی تصور می‌شدند.

چون برای گرفتن عکس‌های نوع اول، عکاس باید سر فرصت، با دوربین و لنزهای باکیفیت، به صورت موزاییکی عکس‌هایی از یک منظره بگیرد و بعد به صورت نرم‌افزاری آنها را کنار هم بچیند و مراحل پردازش را انجام بدهد. اما برای گرفتن دومی باید در یک آن بتواند، لحظه وقوع صاعقه را ثبت کند.

اما «دن پیچ» با عکسی ۵.۴۴۹ گیگاپیکسلی که از برخورد صاعقه با شهر نیویورک ثبت کرده و اسمش را «دستان زئوس» گذاشته، همه و به ویژه کاربران سایت ردیت را شگفت‌زده کرده است.

گرچه این عکس، یک عکس واحد از لحظه وقوع صاعقه نیست، اما باز هم زیبایی و تلاشی که برای ایجاد آن صرف شده، قابل تقدیر است.

پیچ در جریان رخ دادن توفانی در شهر نیویورک در ۲۵ جولای سال ۲۰۱۶، در نیویورک بود. در این زمان او با دوربین Canon 5DS و یک لنز ۲۴ میلیمتری آماده بود تا عکس‌های خوب بگیرد.

لحظه موعود فرا رسید و او یک عکس خوب ثبت کرد. اما این عکس فقط ۴۰ مگاپیکسلی بود. همین عکس اصلی هم خیلی زیبا بود و بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

اما «پیچ»، تصمیم گرفت یه گام فراتر بگذارد و عکسش را ارتقا بدهد. او به جای این کار را به صورت مصنوعی با استفاده از الگوریتم‌های نرم‌افزاری انجام بدهد و وضوح‌های تصنعی در عکس ایجاد کند، تصمیم گرفت که کار جالب‌تری بکند.

او برای این کار تصمیم گرفت که به انتظار زمانی بنشیند که شرایط نوری حاکم بر منظره، تا حد زیادی با شرایط نوری لحظه گرفتن عکس تطابق پیدا کند.

او هفته‌های زیادی منتظر ماند، تا سرانجام در هنگام غروب یکی از روزها، وقتی توفان دیگری داشت شهر نیویورک را درگیر می‌کرد، زمان موعود فرارسید.

«پیچ» شتاب کرد، اما این بار او به جای لنز ۲۴ میلیمتری یک لنز سوپر تله‌فوتوی ۴۰۰ میلیمتری داشت!

در عرض ۱۵ دقیقه، او که دقیقا در همان محل قبلی ثبت عکس حاضر شده بود، ۱۱۱ عکس گرفت.

مرحله خیلی دشوار کار، اضافه کردن تصویر خود صائقه و اثر نوری آن روی عکس گیگاپیکسلی بدون صاعقه بود.

او مجبور شد،بیش از ۲۰۰ ساعت وقت صرف کند تا جلوه نوری و سایه روشن عکس گیگاپیکسلی دقیقا همان حالت عکس اصلی را پیدا کند. در واقع او عکس اصلی را مدلی برای ایجاد منظره صاعقه در عکس گیگاپیکلی قرار داد.

بعد از مرحله طولانی ویرایش و پردازش عکس‌ها، این عکس‌ها در کنار هم و عکس اصلی جفت شدند، تا عکسی ایجاد شود که ۱۳۶ بار از عکس اصلی بیشتر وضوح داشت. وضوحی که معادل مجموع وضوح ۲۶۲۸ تلوزیون HD بود.

در اینجا مراحل فنی کار توضیح داده شده‌اند.

اما اگر می‌خواهید فقط از زیبایی این عکس لذت ببرید به اینجا بروید.

البته عکاس، امکان مشاهده همه قسمت‌های عکس را به صورت رایگان فراهم نکرده، چون عکس گیگاپیکسلی کامل را برای فروش و امکان پرینت در سایزهای بزرگ روی سایت قرار داده است و شما می‌توانید فقط روی بخش‌هایی از عکس، زوم کنید.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.