یک پروژه گیکی با مانیتور قدیمی‌ خانه و یک «رزبری پای»

0

انجام پروژه‌های گیکی کم‌خرج، خیلی لذت‌بخش است. گاهی می‌توان عصر ملال‌انگیز یک جمعه را با انجام یک پروژه گیکی کوچک، به عصری هدفدار و لذت‌بخش و به‌یادماندنی تبدیل کرد.

امروز در سایت cnet مطلب جالبی در مورد یک پروژه گیکی خواندنم. با خودم گفتم که شاید بازتاب دادن این مطلب فتح بابی شود برای اینکه شاید سایر شما هم که پروژه‌های گیکی اینچنینی کرده‌اید، بتوانید کار خودتان را با ما و دیگر خواننده‌ها اشتراک بگذارید.

بسیار پیش آمده که ما یک مانیتور قدیمی به دردنخور در منزل داشته باشیم. اغلب قیمت پیشنهادی برای این مانیتورهای قدیمی از سوی خریداران آنقدر کم است که راضی نمی‌شویم آنها را بفروشیم و از سوی دیگر نگهداری بی‌هدف آنها هم در منزل و جایی که اشغال می‌کنند، به تدریج آزارنده می‌شود.

اما شما می‌توانید از این مانتیور قدیمی یک تابلوی اعلانات و یک تقویم پویا زیبای دیواری بسازید.

شما حتی می‌توانید RSS سایت‌های مورد علاقه خود را در این مانتیور انجام بدهید.

چیزهای اضافه‌ای که باید تهیه کنید یک رزبری پای است. cnet پیشنهاد کرده است که شما یک Raspberry Pi Zero W بخرید. به چند دلیل: چون این مدل خیلی سبک و کم‌وزن است و حتی با می‌توان از طریق کابل USB به آن برق رساند و هم اینکه یک گیرنده وای فای توکار دارد. تصور می‌کنم با چیزی حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان در ایران بشود این مدل رزپری پای را تهیه کرد.

چیز دیگری که باید تهیه شود یک  کابل HDMI است.

حالا باید با سلیقه همه کابل‌ها و رزبری پای را پشت مانیتور جمع کنید.

حالا باید سیستم عامل Raspbian را نصب کنید.

اما چیز جالب در این مقاله صرف‌نظر از کلیت خود مقاله DAKboard بود که من پیش‌تر اصلا با آن آشنا نبودم.

DAKboard یک رابط کاربری مبتنی بر وب است که می‌تواند اطلاعات متنوعی را به صورت مجتمع روی یک صفحه نمایش به زیبایی گرد آورد و نشان بدهد.

شما می‌توانید به صورت رایگان در سایت  dakboard.com یک اکانت بسازید.

شما به کمک DAKboard می‌توانید تصاویر مورد نظر خود را از سرویس‌های عکسی مثل اینستاگرام، ۵۰۰px، تصاویر بینگ، یک آدرس اینترنتی خاص، فلیکر و … نشان بدهید و یک قاب عکس پویا داشته باشید.

چیز خوب دیگر این است که می‌توانید روی این عکس‌ها یک تقویم درج کنید.

وضعیت آب و هوا، لیست کارهای ضروری که مثلا با Todoist ایجاد کرده‌اید و نیز سرخط اخبار از آدرس RSS مورد علاقه، چیزهای دیگری است که می‌توانید نمایش بدهید.

مرحله آخر به این اختصاص دارد که رزبری هنگام بوت شدن، روی DAKboard بالا بیاید که این کار هم در cnet توضیح داده شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.