اوراکل با ۱۰۶۰ مینی کامپیوتر رزبری‌پای ابررایانه ساخت

شرکت اوراکل با ۱۰۶۰ مینی پی‌سی رزبری پای یک ابررایانه خارق‌العاده ساخته است. این ابررایانه روز دوشنبه در همایش OpenWorld اوراکل رونمایی شد.

اوراکل تنها با استفاده از پی‌سی‌های رزبری پای موفق به ساخت یک کلاستر قدرتمند شده است تا نشان دهد ترکیب کامپیوترهای محاسباتی کوچک با فناوری‌های شبکه و خوشه‌بندی چگونه می‌تواند یک قدرت محاسباتی عظیم بسازد.

در هر قفسه ۲۱ کامپیوتر رزبری‌پای مدل ۳ بی پلاس (+Raspberry Pi 3 B) قرار داده شده است و بعد این‌ها به یک سوییچ Ubiquiti UniFi با ۴۸ درگاه متصل می‌شوند. آپ‌لینک این سوییچ‌ها یک درگاه +SFP با سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه است.

مینی کامپیوترهای رزبری‌پای از مجموعه‌ای منبع‌تغذیه USB تغذیه می‌کنند و بعد به یک سرور سوپرمیکرو ۱U Xeon سفارشی‌شده‌ای متصل می‌شوند. این سرور نقش سرور مرکزی ذخیره‌کننده اطلاعات را در ابررایانه دارد.

کم مصرف و بدون خنک‌کننده

اگر قیمت هر رزبری‌پای  استفاده شده در این ابررایانه را ۳۵ دلار در نظر بگیریم؛ تقریبا ۳۷ هزار دلار فقط برای خرید کامپیوترهای رزبری‌پای هزینه شده است. البته، این هزینه برای کاربران معمولی است وگرنه قطعا شرکتی مانند اوراکل کامپیوترهای رزبری‌پای را ارزان‌تر خریداری کرده است.

در ساخت این ابررایانه از کابل‌ها و فناوری PoE (گرفتن انرژی روی کابل‌های شبکه اترنت) استفاده نشده است چون هم بهره‌وری کل سیستم را کاهش می‌دهد و هم کابل‌های PoE تولید گرما و حرارت زیادی دارند. در عوض، از یک منبع تغذیه USB بهره گرفته شده تا کمترین سربار انرژی و حرارت برای ابررایانه تولید شود.

به همین دلیل، این ابررایانه جزو کم مصرف‌ترین مدل‌های بازار محسوب می‌شود و نیازی به سیستم خنک‌کننده ندارد. برخی از قطعات این ابررایانه هم با چاپگرهای محاسباتی ساخته شده است.

این ابررایانه رزبری‌پای قادر به اجرای سیستم‌عامل Oracle Autonomous Linux و البته اپلیکیشن‌های مبتنی بر جاوا است و می‌تواند در صورت نیاز به ۹ صفحه‌نمایش خروجی ویژوالی بدهد. همین‌طور می‌تواند یک خروجی پی‌سی کامل X86 را روی یک مانیتور بیندازد.

قطعا این ابررایانه راهی به فهرست ۵۰۰ ابررایانه برتر جهان پیدا نمی‌کند ولی نمونه خوبی برای نمایش فناوری‌ها و قدرت کلاستربندی کامپیوترهای دارای قدرت محاسباتی پایین است.

منبع

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.