کامپیوتر کوانتومی گوگل جلوه‌گری کرد و برتری خود را به رخ کشید: حل مسئله‌ای که ابررایانه‌های امروزی نمی‌توانند حل کنند!

0

گوگل گزارش داد کامپیوتر کوانتومی ساخته است که قدرتمندتر از هر ابررایانه در دنیا است و می‌تواند مسئله‌های محاسباتی را حل کند که از توانایی قوی‌ترین کامپیوترهای جهان نیز خارج است.

روز جمعه روزنامه فایننشال تایمز اعلام کرد یک مقاله تحقیقاتی از گوگل به تازگی منتشر شده که نشان می‌دهد یک پردازنده کامپیوتر کوانتومی می‌تواند محاسبه‌ای را در مدت زمانی کمی بیش از ۳ دقیقه انجام دهد که قدرتمندترین کامپیوترهای تجاری دنیا (برای نمونه ماشین Summit آی‌بی‌ام) در ۱۰ هزار سال انجام می‌دهند.

این کامپیوتر کوانتومی موفق شده است در ۲۰۰ ثانیه بررسی کند یک سیستم تولیدکننده اعداد تصادفی واقعا درست کار می‌کند یا خیر!

تبلیغ: دوره آموزش الکترونیکی: پداگوژی، ابزارها و تولید محتوای آموزشی

در این گزارش اعلام شده گوگل اصطلاحا به مرز چپرگی کوانتومی (quantum supremacy) رسیده است. چون کامپیوتر کوانتومی جدید این شرکت می‌تواند مسئله‌ای را حل کند که در حالت عادی غیرقابل حل است.

روزنامه فایننشال تایمز می‌نویسد اگر خبر گوگل درست باشد؛ اولین محاسبه‌ای است که به طور کامل توسط یک پردازنده محاسباتی کوانتومی در جهان انجام شده است. این ادعایی است که محققان گوگل نیز در مقاله خود تاکید کردند و می‌گویند اکنون قوی‌ترین کامپیوتر جهان را ساختند.

حل پیچیده‌ترین مسئله‌های دنیا در آینده‌ای نزدیک

گوگل در ماه مارس ۲۰۱۸ از تراشه کوانتومی ۷۲ کیوبیتی Bristlecone خود رونمایی کرد. گوگل در آن زمان خوش‌بینانه گفت می‌تواند با این تراشه از ابررایانه‌های روتین پیشی بگیرد.

محاسبات کوانتومی در دنیای کنونی ارزش بسیار زیادی داشته و امکان بررسی میلیون‌ها حالت یک مسئله را در کسری از ثانیه فراهم می‌کند. از محاسبات کوانتومی می‌توان در شبیه‌سازی‌های فیزیکی و شیمی استفاده کرد. عمدتا این شبیه‌سازی‌ها توسط کامپیوترهای معمولی یا ابررایانه‌های فعلی دنیا امکان‌پذیر نبود یا ده‌ها سال طول می‌کشد که عملا شبیه غیرممکن است.

کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند پیچیده‌ترین فرمول‌ها و مواد شیمیایی را شبیه‌سازی کنند تا به فرآیند تولید و ساخت داروها در پزشکی کمک شود. پنل‌های خورشیدی، خودران‌ها و هوش مصنوعی از دیگر حوزه‌هایی هستند که به انتظار کامپیوترهای کوانتومی نشستند.

اوایل همین هفته جاری میلادی، شرکت آی‌بی‌ام از کامپیوتر کوانتومی ۱۴ نانومتری خود رونمایی کرد که ۵۳ کیوبیتی بود. این کامپیوتر در ماه اکتبر در اختیار مشتریان آی‌بی‌ام قرار می‌گیرد.

افزون بر این، اپراتور مخابراتی AT&T نیز اعلام کرده است در حال کار روی یک کامپیوتر کوانتومی است یا فناوری مشابهی که به کامپیوترهای کوانتومی متصل می‌شود.

گفتنی است مقاله تحقیقاتی گوگل درباره جدیدترین کامپیوتر کوانتومی این شرکت ابتدا در سایت ناسا منتشر شده ولی سریعا برداشته شد. سپس، روزنامه فایننشال تایمز ان را به صورت یک مقاله علمی منتشر کرد که افراد عادی نیز بدان دسترسی ندارند و باید حق عضویت پرداخته باشند.

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.