چرا نباید با کسانی که نمی‌خواهند بفهمند، بحث کرد؟! چگونه طرفداران نظریه زمین تخت از کسوف اخیر برای اثبات نظر خود می‌خواستند استفاده کنند

10

فایده‌ای ندارد، چقدر با با دقت، سادگی، مبتنی بر شواهد و با شکیبایی با آنها صحت کنید. کسانی که نمی‌خواهند بفهمند و پردازش فکری مبتنی بر استدلال ندارند را نمی‌توانید تغییر بدهید.

آنها ممکن دقایقی به حرف‌های شما گوش کنند. اما بعد به سرعت توجیه‌های عجیب و غریب برای همه مواردی که نظر شما را تأیید و نظر آنها را رد می‌کنند، ردیف می‌کنند.

نه توزیع فراگیر کتاب‌های علمی، نه تحصیلات مقدماتی کلاسیک، نه مستندها و نه اطلاعات اینترنت، هیچ کدام نظر آنها را تغییر نمی‌دهد.

آنها گویی سوگند خورده‌اند که شک نکنند و ذهنی غیرمنعطف داشته باشند.

حالا اگر این باور آنها چیزی شخصی باشد که بر زندگی دیگران تأثیری نگذارد، ما فقط با یک نادانی فردی روبرو هستیم که می‌توان از کنار آن گذشت، اما شوریختانه تعداد زیادی از این افراد در جوامع حتی مدرن، به سرعت مسیر ترقی را می‌پیمایند و حتی تبدیل به تصمیم‌گیر‌های راهبردی سرنوشت همه جامعه می‌شوند.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

آنها عادت دارند سؤال را با سؤال پاسخ بدهند، دنیا را متهم به ترتیب دادن توطئه‌های به دقت طراحی‌شده کنند، شواهد و دلایل شما را بی‌اعتیار تلقی کنند و با شواهدی بی‌ربط حرف خودشان را معتبر جلوه بدهند.

در ظاهر آنها نباید طرفدارانی داشته باشند، اما در مقام عمل بسیاری از لودگی، شهامت این تحصیل‌نکرده‌های با دل و جرأت در مقابل فرهیختگان فخرفروش و بامزگی‌های آنها خوششان می‌آید و مرید یا اشاعه‌دهندگان افکار آنها می‌شوند.

شاید برایتان عجیب باشد که هنوز هم کسانی روی زمین وجود داشته باشند که معتقد باشند، زمین مسطح است!

حتی پدیده‌های نجومی مانند کسوف که می‌تواند خط بطانی بر ادعاهای آنها باشد، توسط آنها توطئه‌های دولت و دروغ انگاشته می‌شوند.

در کسوف اخیر، آنها در شبکه‌های اجتماعی و گروه‌ها خود مطالب جالبی نوشته‌اند.

یکی از بازمزه‌ترین آنها این بوده، که علت توصیه رسانه‌ها برای خودداری از نگریستن مستقیم به خورشید این است که دولت می‌هراسد، مردم با نگاه به خورشید، متوجه تصنعی بودن آن بشوند.

دیگری نوشته است که چرا در شرایطی که زمین از شرق به غرب می‌چرخد، کسوف در جهت خلاف حرکت کرده است . این را مدرک دروغین بودن کسوف می‌داند.

آن دیگری نوشته است که اگر می‌خواهید پول مالیات شما چطور مصرف بشود، همین کسوف اخیر را در نظر بگیرید که میلیاردها دلار برای ترتیب دادن آن حیف و میل شده است!

یکی هم نوشته اگر کسوف واقعی است، چرا فقط مردم نواحی محدودی قادر به دیدن آن بودند؟

 

خب، حالا آیا شما می‌دانید جرا واقعا در شرایطی که زمین از غرب به شرق حرکت می‌کند، سایه ماه از شرق به غرب در کسوف اخیر حرکت کرده؟ آیا این واقعا می‌تواند دست‌آویزی برای به کرسی نشستن حرف طرفداران نظریه زمین تحت باشد؟!

نه! پاسخ این است که سرعت حرکت وضعی زمین ۱۶۷۰ کیلومتر در ساعت و سرعت گردش ماه به دور زمین ۳۴۰۰ کیلومتر در ساعت است. تفاصل اینها ۱۷۳۰ کیلومتر در ساعت در جهت غرب به شرق می‌شود.

یک حرف دیگر طرفداران نظریه زمین تحت این بود که چرا سایه ماه در روی زمین، بزرگ‌تر از ماه نیست؟ آیا همین ثابت نمی‌کند که کل حرف‌های ناسا دروغی بیش نیست؟

آنها به سادگی یک آزمایش ترتیب دادند و این عکس ساده را منتشر کردند.

آیا واقعا حق با آنهاست؟!

باز هم خیر. مدل‌سازی آنها از اساس اشتباه است. آنها در نظر نگرفته‌اند که خورشید بسیار بزرگ‌تر از ماه ایست و نور را در همه جهات می‌‌پراکند. یعنی در مدل بالا، نقطه‌ای بودن منبع نور، اشتباه کلیدی آزمایش است.

فرقی نمی‌کند چقدر وقت برای طرفداران شبه‌علم و نظریات منسوخ کنار بگذارید، از آنجا که بنای ذهنی و شیوه استدلال و استنتاج منطقی در آنها می‌لنگد، این چرخه پرسش و پاسخ تا ابد می‌توانند ادامه پیدا کنند!

   

پستهای اخیر

آیپد پرو جدید با پردازنده M1،نمایشگر حیرت‌انگیز مجهز به فناوری مینی LED و پشتیبانی از ۵G معرفی شد

اپل امشب در مراسم Sprint Loaded از آیپد پرو پرچم‌دار جدید خود رونمایی کرد. آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی جدید کاملا یک دستگاه ارتقایافته و مجهز به فناوری‌های جدید و پیشگام اپل از جمله پردازنده M1، پشتیبانی از 5G و فناوری نمایشگر مینی LED به همراه یک…

اپل یک آی‌مک نازک با پردازنده M1 و رنگ‌بندی متنوع و جذاب معرفی کرد

اپل امشب در مراسم بهار خود از یک مدل کامپیوتر iMac بازطراحی شده و باریک‌تر، پردازنده اپل سیلیون M1 و کیس‌های رنگی و بسیار متنوع رونمایی کرد. اپل می‌گوید این آی‌مک از ابتدا برای استفاده M1 طراحی شده است. آی‌مک جدید دارای نمایشگر ۲۴ اینچی…

سرانجام اپل ایرتگ معرفی شد: مشابه Tile و با قیمت ۲۹ دلار

اپل در مراسم Spring Loaded امشب پس از مدت‌ها انتظار ردیاب هوشمند تجهیزات AirTag را معرفی کرد. در اولین نظر، اپل ایرتگ مشابه Tile است ولی خوب در اکوسیستم اپل قطعا ویژگی‌های جذاب‌تری خواهد داشت. ایرتگ کوچک و دایره‌ای است و به شما امکان…

بهترین و خاطره‌انگیزترین فیلم‌های دهه ۹۰ میلادی – فهرست ۵۷ فیلم خوب و دیدنی- چرا اینقدر محبوب‌اند؟…

امروز می‌خواهم در این مورد صحبت کنم که چرا تصور می‌کنم فیلم‌های دهه 90 برای ما اینقدر محبوب هستند. وقتی این سال‌ها، فهرست نامزدهای جایزه اسکار و نیز جشنواره‌های معتبر دیگر فیلم اعلام می‌شود و این فهرست‌ها را با فهرست‌های دهه 90 مقایسه…

۴ دماسنج برای اندازه‌گیری دما و رطوبت محیط با آیفون

اگر شما نیاز به اندازه‌گیری و نظارت بر دمای خانه و محل کار دارید؛ مثلا برای گیاهان خاص یا حیوانات خانگی که باید در دمای خاصی نگهداری کنند؛ می‌توانید از راه‌کارهای مبتنی بر آیفون استفاده کنید که البته رایگان هم نیست. برای بررسی دقیق دمای…

دنیایی که وراج‌ها و فک‌زنی را دوست دارد! این مرد برنامه‌ریزی کرده که سال‌ها تک و تنها لایواستریم کند…

در دنیای عجیبی زندگی می‌کنیم که متن و مفهوم در حال از دست معنی خود است و در عوض جنجال و ساعت‌های حرف زدن و گرفتن وقت مخاطب، ارزش پیدا می‌کند. برخی‌ها هنوز نمی‌خواهند این واقعیت را قبول کنند، برخی هم به سرعت از تغییر سلیقه و گرایش‌های…
10 نظرات
 1. مهدی حبیب می گوید

  جالب بود.. و خنده دار…شک هم آفت داره هم سود! بستگی به جاش و‌کاربردش داره!

 2. مهرداد می گوید

  آنکس که نداند و نداند که نداند
  در جهل مرکب ابدالدهر بماند
  آنکس که نداند و نخواهد که بداند
  حیف است چنین جانوری زنده بماند

 3. فرشاد می گوید

  یه بار با یه همچین دوست عزیزی در مورد موضوع دیگه‌ای صحبت میکردم. کلیه دلایل رو واسش آوردم که تئوری توطعه‌ش رو نقض کنم. ولی آخرش گفت بذار من تحقیق میکنم دفعه بعد بهت میگم! :)))) یعنی در این حد…..
  لابد میخواسته بره گوگل کنه تئوری‌های توطئه خودشو ارتقا بده و برگرده!

 4. الهام می گوید

  چ شک های احمقانه یی..

 5. کاوه می گوید

  نکته جالب در مورد افرادی که اصول بدیهی علم رو نقض میکنن اینه که سطح تخصص و دانش اونها کمه و روش صحیح استدال کردن رو بلد نیستن اما روی عقیده خودشون بسیار محکم می ایستند.
  اگر کسی تحصیلات اکادمیک داشته باشه و چندتا تحقیق رو درست انجام داده باشه میدونه که برای یک نتیجه گیری نیاز به منابع معتبر، روش تحقیق و استدلال و در نهایت نتیجه گیری درست هست.
  چه بسیار افرادی با سطح دانش پایین که با استدلال خودشون مبانی اساسی علم در رشته هایی مانند نجوم، پزشکی، تاریخ، مهندسی و . . . رو نقض میکنند. حتی کتاب مینویسند و طرفدارانی هم دارند.
  چند نمونه داخلی:
  الکترونیک: ساخت شارژر بیسیم تلفن همراه با کار از فاصله ۱۰۰ متری
  مهندسی: ساخت ماشین آب سوز
  تاریخ: نقض تاریخ ایران باستان

 6. علیرضا می گوید

  من زیاد بحث کردم باهاشون. هر جا که از نظر علمی کم می یارن (که همیشه هم کم میارن ) متاسفانه وارد وادی مذهب می شن و از آخر الزمان و ظهور امام زمان مایه میزارن و معتقدن یه مسایلی هست که تا امام زمان نیاد نمی تونن اونا رو افشا کنن.یه کانال تو تلگرام دارن برای سرگرمی و تفریح خوبه و از نظر من ارزش تفکر روی استدلالات اونا برای تمرین آموخته ها رو داره.

 7. آترین می گوید

  از استاد بزرگی پرسیدند:
  راز زندگی آسوده چیست؟
  فرموند:
  با ابلهان بحث نکنید
  گفتند:
  اشتباهه. حتما چیز دیگری هست
  استاد نیز گفت:
  بله. شما درست میگید

 8. حمید می گوید

  به همین اندازه هم بیشتر اعتقادات بیشتر مردم دنیا خنده‌دار و دردناکه!
  جالب بدونید که هنوز بیشتر مردم دنیا فکر می‌کنن یک موجود در آسمانها داره بر رفتار و اعمالشون نظارت میکنه!!!

 9. فریدون می گوید

  خوبه مردم به این موجود معتقد باشن. جدا از اینکه درسته یا غلط به نحوی ترس از اون دنیا باعث میشه آدما کمی خودشون رو محدود کنن. همه جای دنیا از این برای کنترل رفتار آدما و محدود کردن وحشیت آدما استفاده میشه.

 10. نیلوفر می گوید

  بسیار جالب بود , لذت بردم .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.