مقدمه‌ای برای دستکاری ذهن‌ها و ایجاد آدم‌های زامبی‌وار؟! دانشمندان موفق به هک از راه دور مغزهای موش‌ها و القای حرکات دلخواه در آنها شدند

1

مقوله دستکاری ذهن‌ها، ایجاد توده‌هایی از آدم‌های بدون فکر مطیع، ایجاد ارتش‌های بسیار کارا و زدودن آرمان‌ها، چیزهایی هستند که به اشکال مختلف در رمان‌ها و فیلم‌ها آخرالزمانی و دیستوپیایی (پادآرمانشهری) مطرح می‌شود.

گیم آو ترونز می‌بینید و با دیدن زامبی‌های سرزمین شمالی و آمدن زمستان، با خود می‌گویید که این در دنیای پیرامون ما این موضوع به چه شکل می‌تواند ترجمه شود؟ آیا دولت‌ها و شرکت‌ها و اشخاص قدرتمند می‌توانند از مردمی که روح خودشان را از دست داده‌اند، به مانند وایت واکرها، آدم‌هایی مطیع در خدمت اهدافشان درست کنند؟

آیا روزی می‌رسد که فناوری کلونینگ، با هدف اولیه ایجاد نژاد برتر فاقد بیماری و دارای ویژگی‌های ذهنی و بدنی بالا، مورد سوء استفاده قرار بگیرد و کار به جایی برسد که منجر به حذف انسان‌ها یا دستکاری بدو یا پیش از تولد انسان‌ها شود؟

سریال «بلک میرر» می‌بینید و در آنجا می‌بینید که ارتشی با پیوند تراشه‌های مغزی، دشمن و مردم عادی را به سان سوسک می‌بینند تا بدون وجدان‌درد نابودشان کنند!

اینها در نگاه اول سناریوهایی هستند که بسیار بعید و دور از دسترس می‌نمایند. اما در مقام عمل دانشمندان از چیزی که من و شما فکر می‌کنیم، با شتاب بیشتری به این سمت حرکت می‌کنند.

در تحقیق تازه‌ای که توسط پژوهشگران کالج هنر و علوم بوفالو به رهبری پرفسور آرند پراله، انجام شده، در گروهی از موش‌ها با استفاده از تحریک مغناطیسی-گرمایی، انجام حرکات خاصی مانند دویدن، بی‌حرکتی و خشک زدن یا از دست دادن کنترل اندام‌های تحتانی القا شد.

این کار به چه صورت انجام شد؟

دانشمندان باید به نوعی مدارهای عصبی را تغییر می‌دادند که میدان‌های مغناطیسی بتوانند، تحریکشان کنند.

برای این کار، نورون‌ها از نظر ژنتیکی طوری تغییر داده شدند که با گرما، سیگنال عصبی ارسال کنند.

برای این کار ژنی به نام TRPV1 در این نورون‌ها بارز شد و در پی آن ریزذراتی در غشای نورون‌های مغز پدیدار شد که وقتی تحت تأثیر میدان‌ مغناطیسی قرار می‌گرفتند، مقداری گرما از خود آزاد می‌کردند.  این گرما به نوبه خود باعث ارسال سیگنال‌های عصبی می‌شد.

حالا با تحریک مغناطیسی عمقی ناحیه استریاتوم، موش‌ها به دور می‌چرخیدند و با تحریک ناحیه بین استریاتوم پشتی و شکمی، موش‌های خشکشان می‌زد.

به این ترتیب بدون جراحی و بدون نیاز به هیچ تراشه‌ای، دانشمندان قدرت کنترل حرکات موش‌ها را پیدا کردند.

منبع

 
1 نظر
  1. پارال طب می گوید

    اگر قرار بشه علم به سمت همچین تحقیقاتی پیش بره صرف نظر از استفاده های مفید احتمالی شخصاً ناامید میشم.
    یه جورایی ترسناکه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.