با انجام این ۹ کار، ۳۵ درصد احتمال ابتلا به زوال عقل خود را کاهش بدهید

1

زمانی بود که تصور می‌شود، دیمانس dementia یا زوال عقل، یک مرحله غیر قابل اجتناب از فرایند پیری است، اما بعدا مشخص شد که این عقیده درست نیست.

در حقیقت یک سوم موارد زوال عقل قابل پیشگیری هستند، آن هم به سادگی با تغییر سبک زندگی.

در بیماری زوال عقل، حافظه مختل می‌شد و عملکرد شناختی کاهش می‌یابد، تا آن حد که سرانجام انجام کارهای معمول روزانه برای شخص، غیرممکن می‌شود.

توجه داشته باشید که آلزایمر مترادف با زوال عقل یا دیمانس نیست. آلزایمر فقط یکی از انواع بیماری زوال عقل و زیرمجموعه آن است. آلزایمر شایع‌ترین شکل زوال عقل است که متعاقب اختلالات عروق مغزی و بیماری اجسام «لوی» پدیدار می‌شود.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

در سطح دنیا، در حال حاضر، ۴۷ میلیون مبتلا به زوال عقل وجود دارند، ۵ میلیون نفر از آنها آمریکایی هستند. هزینه این بیماری روی اقتصاد خانواده‌ها و نیز سیستم‌های بهداشتی، فراتر از حد تخمین است.

در واقع آلزایمر، گران‌ترین بیماری در آمریکاست و سالانه ۲۱۵ میلیارد دلار به اشکال مختلف صرف آن می‌شود، یعنی دو برابر سرطان یا بیماری‌های قلبی.

انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۵۰، شمار افراد مبتلا به زوال عقل بیشتر شود و هماهنگ با روند کلی سالخورده شدن جمعیت به سه برابر تعداد کنونی برسد.

اما خبر خوب این است که می‌توان با کارهای ساده‌ای، احتمال بروز زوال عقل را کم کرد.

در مقاله‌ای که به تازگی در نشریه معتبر لنست منتشر شده است، ۲۴ پژوهشگر پیشگام بیماری زوال عقل از سراسر دنیا،  کارهایی را که با آن می‌توان ۳۵ درصد احتمال بروز بیماری را کم کرد، برشمرده‌اند.

در ضمن آمارهای جدیدی که از کاهش شیوع بیماری زوال عقل حمایت دارند، تأیید می‌کنند که زوال عقل قابل کنترل است. به نظر می‌رسد که افزایش آموزش‌های پزشکی، باعث این امر شده باشد.

در اینجا این ۹ مورد را برایتان فهرست می‌کنیم:

۱-میزان شنوایی خود را چک کنید و اگر مشکل داشتید، یک ابزار کمک شنوایی تهیه کنید

مشخص نیست که چرا رابطه محکمی بین کاهش خفبف قدرت شنوایی و بروز اختلالات شناختی و دیمانس وجود دارد. به علاوه مشخص شده که با تشدید مشکل شنوایی، ریسک دیمانس هم افزایش پیدا می‌کند.

یک توجیه می‌تواند این باشد که وقتی شخصی نتواند خوب بشنود، میزان محرک‌هایی که به مغزش برای پردازش ارسال می‌شود، کاهش می‌یابد و همین ممکن است باعث کاهش حجم مغز بشود.

۲-به آموختن ادامه بدهید

تحصیلات پایین‌تر، با افزایش ریسک دیمانس همراهی دارند. اگر بیشتر مغزتان مشغول یادگیری چیزهای مختلف باشد، اصطلاحا نوعی ظرفیت اضافی عملکرد شناختی پیدا می‌کنید و مقاومت در مقابل دیمانس پیدا می‌کنید.

۳- سیگار را ترک کنید

سیگار، سلامتی قلبی- عروقی را کاهش می‌دهد و به تناسب آن میزان تحویل اکسیژن به مغز کاهش می‌یابد. به علاوه تنباکو حاوی سمی برای سیستم اعصاب است که به مغز آسیب می‌رساند.

۴- به دنبال درمان افسردگی خود باشید

هنوز مشخص نشده که افسردگی شخص را مستعد دیمانس می‌کند یا برعکس دیمانس بر میزان افسردگی می‌افزاید.

اما چیزی که مشخص است این است که افسردگی با ازدیاد ترشح هورمون‌های تنشی، عوامل رشد عصبی  و تأثیر بر حجم هیپوکامپ می‌تواند باعث زوال عقل بشود.

۵- ورزش

ورزش با کاهش کورتیزول در بدن، کاهش مشکلات عروقی و افزایش رشد سلول‌های عصبی مسئول حافظه همراه است و به این ترتیب باعث کاهش احتمال بروز زوال عقل می‌شود.

۶- پرفشاری خون خود را درمان کنید

فشار خون بالا باعث تخریب سلول‌ها و مدارهای عصبی می‌شود و از این طریق باعث زوال عقل می‌شود.

۷- اجتماعی باشید

انزوای اجتماعی هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیرمستقیم با افزودن بر احتمال بروز رفشار خون و بیماری‌های عروق کرونری قلب و افسردگی می‌تواند باعث زوال عقل بشود.

۸- وزن متناسب خود را حفظ کنید

چاقی با کاهش جریان خون مغز و افزایش تنش‌های مواد اکسیداتیو در گردش می‌تواند باعث زوال عقل بشود.

۹-قند خون خود را در سطح مطلوب نگه دارید

بیماران دیابتی به احتمال بیشتری به زوال عقل مبتلا می‌شوند.

بر این فهرست چیزهایی مثل اجتناب از آلودگی‌های شهری و اجتناب از بدخوابی را می‌توان افزود.

البته مسلم است که همه انواع زوال عقل قابل پیشگیری نیستند. ۷ درصد موارد زوال عقل ژنتیکی هستند و با اصلاح سبک زندگی، نمی‌توان کاری برای آنها کرد.

به علاوه بزرگ‌ترین عامل خطر زوال عقل سن است که مسلما قابل پیشگیری نیست!

منبع

   

پستهای اخیر

خودروی مفهومی جیلی ویژن استاربرست معرفی شد؛ طراحی مدرن، فضایی و آینده‌نگرانه (گالری عکس)

جیلی با رونمایی از خودروی مفهومی Vision Starburst، نقشه راه آینده طراحی خودروهای خود را ترسیم کرد. خودروی ویژن استاربرست توسط استودیوی طراحی جیلی در شانگهای خلق شده است و از المان‌های کاملا مدرن و آینده‌نگرانه‌ای مبتنی بر نورپردازی‌های…

پیشنهاد کتاب: عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست – مواجهه با اندوه و فقدان با فرهنگی که این‌ها را…

آن‌هایی که رنج را تجربه می‌کنند، معرفتی کسب می‌کنند که بقیه ما به آن نیاز داریم. با توجه به اینکه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مردم از احساس کردن هراس دارند، مهم است تا عمق سفر انسانی‌مان را به روی یکدیگر باز کنیم، که تنها با تجربه…

پیشنهاد کتاب: کتاب چگونه بر جهان حکومت کنیم؟ راهنمای دیکتاتور بلند پرواز، نوشته آندره د گیلوم

کسی که آرزو دارد از او اطاعت کنند، ابتدا باید بداند چگونه دستور دهد. نیکولو ماکیاولی قدرت، در جهان امروز در ذهن افراد لیبرال و طرفداران شفافیت سیاسی تصویری منفی دارد. بعضی‌ها می‌گویند قدرت باید تقسیم شود، می‌گویند قدرت زیاد در دست یک…

با این تانک مثل فوت کردن به شمع، به چاه‌های نفت مشتعل کویت فوت می‌کردند تا خاموش شوند!

تصور کنید که شما یک تانک قدیمی روسی را با دو موتور هواپیمای جت و مقدار زیادی آب ترکیب کنید تا یک دستگاه عجیب آتش‌نشانی بسازید که قادر باشد که حتی حریق چاه‌های نفت را خاموش کند! به سال 1991 می‌رویم، در این زمان جنگ خلیج فارس به انتهای خود…

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…
1 نظر
  1. سورنا می گوید

    ممنون از مقاله خوبتون. ترجمه این قسمت نیاز به ویرایش مختصری دارد:
    آلزایمر شایع‌ترین شکل زوال عقل است که متعاقب آن دمانس حاصل از اختلالات عروق مغزی و بیماری اجسام «لوی» شایع هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.