وقت دانشمندان می‌گویند گوشی‌ تلفن همراه ۱۰ برابر کثیف‌تر از صندلی توالت است؛ پس بهترین روش برای تمیز کردن آن‌ها چیست؟

2

اسمارت‌فون‌ها همراه همیشگی ما شده‌اند. از صبح زود تا آخر شب؛ در میز صبحانه و نهار و شام؛ پای تلویزیون؛ در محل کار و تاکسی و مترو؛ در رخت‌خواب و حتا در سرویس بهداشتی و حمام یک لحظه از ما دور نمی‌شوند. در حالی که نمی‌دانیم آلوده‌ترین و کثیف‌ترین وسیله‌ای هستند که می‌تواند در زندگی ما وجود داشته باشد.

تحقیقات نشان می‌دهند گوشی‌های تلفن همراه بسیار کثیف‌تر از آن چیزی هستند که مردم تصور می‌کنند. در واقع؛ مردم از روی هر چیزی که دست‌شان تماس دارد یک میکروب روی گوشی تلفن همراه خود می‌گذارند. براساس یک نظرسنجی؛ امریکایی‌ها به طور میانگین در یک شبانه‌روز ۴۷ بار با دستشان گوشی موبایل را لمس می‌کنند. این تعداد زیاد تماس دست با گوشی تلفن همراه باعث می‌شود بسیاری از میکروب‌ها فرصت انتقال از دست به روی گوشی را داشته باشند.


در یک نظرسنجی دیگر؛ بیش از ۱۷ هزار ژن باکتری متفاوت روی گوشی‌های تلفن همراه دانش‌آموزان دبیرستانی کشف شده است. از سوی دیگر؛ دانشمندان دانشگاه آریزونای امریکا دریافتند که تعداد باکتری‌های روی تلفن‌های همراه ۱۰ برابر بیشتر از صندلی توالت است. دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه میشیگان نیز در یک تحقیق ثابت کردند حتا اگر مردم قبل از استفاده گوشی دست‌های خود را کاملا شسته باشند؛ باز هم درصدی میکروب و آلودگی به روی گوشی تلفن همراه منتقل می‌شود.

پوست دست انسان به طور طبیعی از میکروب‌ها پوشیده شده است اما این میکروب‌ها برای سلامتی انسان ضرری ندارند. وقتی با انگشت دست صفحه‌نمایش گوشی‌های تلفن همراه را لمس می‌کنیم؛ تعدادی از این میکروب‌ها به همراه چربی و روغن دست روی گوشی می‌نشیند. یعنی غالب میکروب‌های روی گوشی تلفن همراه نمی‌تواند شما را بیمار کند اما وقتی دست شما چیزی را لمس می‌کند که آلوده است و بعد گوشی تلفن همراه را می‌گیرید؛ میکروب‌ها سریعا به روی گوشی منتقل می‌شوند. قضیه زمانی حادتر می‌شود که شما به آنفولانزا، گلودرد و سرفه دچار شوید.

یکی از بدترین جاهایی که می‌شود از تلفن همراه استفاده کرد؛ در سرویس‌های بهداشتی و حمام‌هایی است که توالت هم دارند. در این مکان‌ها میکروب‌های مدفوعی مانند E. coli در همه‌جا پراکنده هستند و می‌توانند به راحتی روی گوشی تلفن همراه بنشینند. کافی است یک قطره آب از روی زمین به روی گوشی تلفن همراه پرتاب شود. بدتر از آن؛ زمانی است که ما هنوز دست‌ها را نشسته از سرویس  بهداشتی خارج و اسمارت‌فون خود را لمس می‌کنیم.

روش‌های مختلفی برای تمیز کردن گوشی‌های تلفن همراه وجود دارد. بسیاری از مردم با یک پارچه میکروفیبر نرم سعی می‌کنند گوشی تلفن همراه خود را تمیز کنند. این روش می‌تواند بسیاری از میکروب‌ها را حذف کند ولی یک روش بهتر وجود دارد. برای یک تمیزکاری درست و حسابی و صددرصدی پیشنهاد می‌شود از محلول ترکیبی ۶۰ درصد آب و ۴۰ درصد الکل استفاده کنید. قبل از پاک کردن گوشی تلفن همراه؛ این دو ماده را با هم مخلوط کنید و یک پارچه در آن زده و بدنه گوشی را پاک کنید. این کار را چند بار در ماه انجام دهید. بهتر است از محلول‌های شیمیایی صنعتی و پاک‌کننده‌ها مایع و اسپری که در فروشگاه‌ها هست استفاده نکنید چون به گوشی تلفن همراه آسیب می‌رسانند.

توصیه آخر کارشناسان این است که در روز چندین بار دست‌های خود را خوب شست‌وشو دهید و در مواقع غیرضروری مانند قبل از غذا خوردن یا پس از حمام و سرویس بهداشتی به گوشی دست نزنید.

منبع

 
2 نظرات
  1. غلام می گوید

    سلام
    چرا ناهار را، نهار، می نویسید؟

  2. علی می گوید

    ای بابا حالم از گوشیم بهم خورد 😀

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.