نجات جان یک زن سر زایمان با پهپاد و ارسال هوایی واحدهای خونی

0

یک مرکز توزیع محوله‌های پزشکی با پهپاد توانست در ماه گذشته جان یک زن را نجات دهد. این زن در کشور رواندا سر زایمان خونریزی کرد و نیاز به واحدهای خونی داشت. مرکز Zipline در کشور رواندا توانست ۴۵ دقیقه‌ای برای این زن چندین واحد خونی ارسال کند.

تیم پزشکی دو واحد خون داشتند که به این زن در حین زایمان تزریق کردند اما نیاز به خون بیشتری داشت. نزدیک‌ترین بیمارستان به محل زایمان این زن؛ در شهر کیگالی بود که ۲۵ مایل فاصله داشت و  ۴ ساعت و نیم طول می‌کشد تا واحدهای خونی به دست‌شان برسد. بنابراین؛ تیم پزشکی بالای سر این زن در ناامیدی کامل با یک مرکز توزیع به نام Zipline در نزدیکی کیگالی تماس می‌گیرند. تقریبا ۴۵ دقیقه بعد یک پهپاد با محموله ۷ واحد گلبول قرمز، ۴ واحد پلاسما و ۲ واحد پلاکت در بیمارستان محل زایمان به زمین نشست.

Zipline یک استارتاپ کالیفرنیایی است که در ماه اکتبر گذشته در رواندا راه‌اندازی شد و با تعدادی کارمند کلینیک و مجموعه‌ای از نیازهای فوریتی پزشکی سعی در ارسال محموله با پهپادها دارد. این مرکز سیستم‌ها و ابزارهای لازم برای پرواز پهپادها را دارد و روزانه چندین پرواز موفقیت‌آمیز به شهرها و کشورهای همسایه خود دارد. مرکز Zipline در مورد درخواست کمک برای زن تازه زایمان؛ به سرعت یک پهپاد را ۱۵ دقیقه‌ای به واحدهای خونی مورد نیاز مجهز و به پرواز درآوردند.

این استارتاپ می‌خواهد در آینده‌ای نزدیک؛ بزرگ‌ترین مرکز تحویل خدمات جهان با هواپیماهای بدون سرنشین را در کشور تانزانیا راه‌اندازی کند. این مرکز می‌خواهد ظرفیت ارسال روزانه ۲ هزار محموله را در یک مسافت بزرگ هم‌اندازه ایالت‌های تگزاس و لوئیزیانا امریکا را داشته باشد. دولت تانزانیا درخواست ایجاد چهار مرکز توزیع در شهرهای مختلف برای ارسال خدماتی هوایی را دارد.

مرکز Zipline تا کنون ۱۴۰۰ ارسال هوایی موفق با پهپاد را داشتند که حدودا یک چهارم این ارسال‌ها؛ امداد اضطراری بوده است. پهپادهای این مرکز حدود ۶۰ هزار ساعت پرواز داشتند. در کشورهای افریقایی حمل و نقل زمینی نمی‌تواند به سرعت بسته‌های مختلف را به مقصد برسانند و پهپادها یک گزینه بسیار کارامد برای حمل‌ونقل محموله‌های با محدودیت زمانی به‌خصوص در حوزه پزشکی محسوب می‌شوند.

استارتاپ Zipline می‌خواهد نسل جدیدی از پهپادها را به خدمت بگیرد که می‌توانند در فاصله ۶ پایی و با سرعت ۷۰ مایل (۱۱۲ کیلومتر در ساعت) در سرعت پرواز کنند. هریک از این پهپادها می‌توانند محموله‌ای ۳ پوندی (۱۴۰۰ گرم) را حمل کنند. باتری‌های این پهپادها می‌تواند انرژی موردنیاز برای ۱۰۰ مایل پرواز را تامین کند.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.