چگونه سریع‌ترین پهپاد دنیا می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد؟

0

امروزه، پهپادها کاربردهای بسیار متنوع و گسترده‌ای یافتند. از خاموش کردن آتش تا جاسوسی و بررسی خطوط لوله نفت و گاز برای نشتی و البته شکار و حمل بار!

حدود ۶ ماه پیش، مطلبی با عنوان «نجات جان یک زن سر زایمان با پهپاد و ارسال هوایی واحدهای خونی» در یک پزشک منتظر کردیم. در این مطلب، گفتیم استارتاپی در سیلیکون‌ولی به نام Zipline در حال توسعه پهپادهایی برای حمل بسته‌های خونی و امداد نجات اضطراری است.

این استارتاپ به طور آزمایشی یک مرکز توزیع محوله‌های پزشکی با پهپاد در کشور رواندا راه‌اندازی کرده بود و اکنون می‌خواهد چنین مرکزی در دل خاک ایالات متحده تاسیس کند. قرار است این مرکز تا اواخر امسال میلادی راه‌اندازی شود.

پهپاد‌های ساخته شده توسط این استارتاپ می‌توانند خیلی سریع پرواز کنند و محموله‌های پزشکی به وزن ۴ پوند از زمین برداشته و سریعا به نقطه‌ای در ۵۰ مایلی‌شان برسانند. سرعت این پهپادها ۸۰ مایل در ساعت است.

وزن خود این پهپادها ۲۵ پوند است و به همین‌دلیل می‌توانند سریع‌تر از پهپادهای دیگر در آسمان پرواز کنند. کاربرد اصلی این پهپادها رساندن کیسه‌های خونی به طور اضطراری برای گروه‌های امداد و نجات یا اورژانس در مناطق صعب‌العبور یا با فاصله زیاد از مراکز پزشکی است.

این پهپادها در مناطقی که خودروها و وسایل سنگین نمی‌توانند حضور داشته باشند یا سرعت‌شان بسیار کند است؛ می‌توانند وارد عمل شده و سریع‌تر از ‌آن‌ها محموله‌های پزشکی مورد نیاز را به مقصد برسانند.

این پهپادها محموله پزشکی را با چتر نجات به سوی زمین رها می‌کنند و دوباره به سوی محل پروازشان برمی‌گردند تا برای ماموریت بعدی مهیا شوند.

پهپادهایی زندگی‌بخش

مدیرات استارتاپ Zipline می‌گویند رساندن کیسه‌های خوبی به طور امدادی در کشور رواندا بسیار موفقیت‌آمیز بوده و تا ۹۵ درصد از مرگ و میر ناشی از خون‌ریزی جلوگیری کرده است.

در امریکا، در برخی از مناطق تا ۲۰ درصد کیسه‌های خونی آماده شده چون به موقع به دست پزشکان نمی‌رسند؛ از بین می‌روند. زمان در حمل کیسه‌های خونی بسیار ارزشمند است و یکی از اهداف شرکت Zipline نیز کوتاه کردن زمان درخواست واحدهای خونی تا رساندن آن‌ها به دست گروه‌های امداد است.

صلیب‌سرخ بیشترین تامین‌کننده خون در ایالات متحده است ولی غالب حمل‌ونقل آن‌ها زمینی است. این سازمان هنوز برنامه‌ای برای همکاری با شرکت Zipline اعلام نکرده است و منتظر بررسی و ارزیابی بیشتر فناوری پهپادها و خدمات این استارتاپ است.

شرکت Zipline درخواست‌های خود برای پرواز پهپادهایش را به اداره FAA ایالات متحده ارایه داده است و امیدوار است در ماه می این مجوزها صادر شوند تا از ظرفیت و توان پهپادها برای نجات جان انسان‌ها استفاده شود.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.