۱۰ گجت هوشمندی که در شرایط بد آب‌وهوایی و حوادث طبیعی به شما کمک می‌کنند

3

در هر کشور و شهری زندگی کنید یا در هر منطقه آب‌وهوایی باشید؛ احتمال بروز طوفان یا تغییرات آب‌وهوایی وجود دارد. رعد و برق، بادهای شدید موسمی، سونامی، طوفان‌های گرمسیری، سیلاب و حمله حشرات در کمی خانه و زندگی شما نشسته‌اند.

ایران نیز کشوری با شرایط اقلیمی متنوع و متضاد است. در حالی که در شمال کشور سیلاب و طغیان رودخانه‌ها را شاهد هستیم؛ در جنوب گرمای بسیار شدید به همراه رطوبت و گرد و خاک امان همه را بریده است.

پیشرفت‌های فناوری فقط به ساخت گجت‌های لوکسی مانند اسمارت‌فون و ساعت یا نهایتا سنسورهای دمایی خانه‌های هوشمند محدود نشده‌اند و طیف وسیعی از وسایل هوشمند برای مواجه و مقابله با حوادث طبیعی ساخته شده و در بازار یافت می‌شود. در واقع؛ این‌طور بگویم که امروز می‌توانید با دستگاه‌ها و ابزارهای هوشمند به جای ترس و هراس از حوادث طبیعی؛ ازشان استقبال کنید و لذت ببرید.

در ادامه ده گجت هوشمند برای نگه‌داری از خانه و زندگی در هنگام بروز حوادث طبیعی یا تغییر ناگهانی شرایط آب‌وهوایی معرفی می‌کنیم:

۱- سنسوری که شما را از وجود آب غیرمنتظره آگاه می‌کند

ممکن است در طوفان‌ها و باران‌های شدید؛ آب و رطوبت به بخش‌هایی از خانه مانند زیرزمین یا اتاق طبقه بالا و پارکینگ نفوذ کند بدون اینکه شما اطلاع پیدا کنید. ممکن است در خواب باشید یا اصلا خانه نباشید و به مسافرت رفته باشید. شرکت Honeywell Lyric سنسورهایی مجهز به وای‌فای دارد که می‌توانند درصد رطوبت و میزان آب در یک مکان را تشخیص و به شما اطلاع دهند. کافی است یکی از این سنسورها را در مکان‌هایی که امکان نشت آب وجود دارد؛ نصب کنید تا برای همیشه خیال‌تان راحت باشد اولین نفری هستید که از وجود آب مطلع می‌شوید. قیمت این سنسور روی سایت آمازون حدود ۷۰ دلار است.

۲- گزارش‌گیری لحظه‌ای شرایط آب‌وهوایی

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که دایم در معرض طوفان و سیل و تغییر شرایط آب‌وهوایی است؛ بهتر است همیشه از وضعیت آب‌وهوا در طول شبانه‌روز اطلاع داشته باشید. دستگاه‌های زیادی برای گزارش‌گیری لحظه‌ای آب‌وهوا وارد بازار شده‌اند که بلندگوهای هوشمند شرکت‌هایی مانند آمازون از این دسته هستند ولی دستگاه Netatmo Weather Station می‌تواند از طریق اعلان‌های لحظه‌ای شما را از وضعیت آب‌وهوا و اطلاعات دیگری مانند دما، رطوبت، فشار هوا و غیره در همان منطقه‌ای که هستید؛ مطلع کند. این دستگاه کیفیت هوای داخل خانه را نیز اندازه‌گیری می‌کند. قیمت این دستگاه روی سایت آمازون ۱۵۰ دلار است.

۳- بادسنج

چرا خودتان یک ایستگاه هواشناسی روی پشت‌بام خانه‌تان راه‌اندازی نمی‌کنید؟ گجت Netatmo Wind Gauge می‌تواند سرعت و جهت باد را تا ۱۰۰ مایل در ساعت اندازه‌گیری کند. هرچند این دستگاه نیاز به گحت Netatmo Weather Station نیز دارد و به تنهایی استفاده چندانی نخواهد داشت. این بادسنج روی سایت آمازون ۷۹ دلار است.

۴- هاب مرکزی برای ارسال هشدارهای هواشناسی

اگر هاب مرکزی SmartThings Smart Home سامسونگ را در خانه نصب کنید؛ می‌توانید هشدارهای هواشناسی را روی گوشی موبایل‌تان دریافت کنید. اپلیکیشن AccuWeather SmartApp با این هاب ارتباط برقرار می‌کند و هنگامی که شرایط آب‌وهوایی در منطقه خانه‌تان بسیار شدید شود؛ سریعا به شما گزارش داده خواهد شد. قیمت این هاب سامسونگ روی سایت آمازون ۸۵ دلار است.

۵- شارژر گوشی مناسب خودرو

سعی کنید همیشه درون خودروی خود یک شارژر موبایل داشته باشید تا هنگامی که شارژ گوشی تلفن همراه شما تمام شد و در مسیر برگشت به خانه بودید؛ بتوانید هنوز آنلاین و به سیستم‌های خود متصل باشید. شارژرهای گوشی مناسب خودرو زیادی در بازار هست که یک نمونه خوب آن nonda ZUS است. این شارژر هم می‌تواند اسمارت‌فون‌ها را سریع شارژ کند و هم وضعیت باتری خودرو را به شما می‌گوید. قیمت این شارژر ۳۰ دلار است.

۶- پریزهای هوشمند

وقتی درباره خانه‌های هوشمند حرف می‌زنیم؛ پریزهای این خانه‌ها هم باید هوشمند باشند. پریزهای هوشمند زیادی در بازار هست که کارهای مختلفی از جمله کنترل وضعیت دستگاه‌های متصل به برق و ارسال اعلان روی گوشی‌های تلفن همراه را انجام می‌دهند. از جالب‌ترین این پریزها PumpSpy Wi-Fi Sump Pump Smart Outlet است که می‌تواند پمپ‌های هوشمند آب را مدیریت و کنترل کند. ممکن است در زیرزمین خانه خود یک پمپ آب کار گذاشته باشید تا آب را تخلیه کند. این پریز به شما می‌گوید دستگاه پمپ آب خوب کار می‌کند یا خیر و چه میزان هنوز آب باقی مانده است. قیمت این پریز کوچک روی سایت آمازون ۱۸۲ دلار است.

۷- ژنراتور برق متصل به اینترنت

در مناطقی که دایم درگیر شرایط بد آب‌وهوایی یا طوفان‌های شدید هستند و مرتبا برق قطع می‌شود؛ معمولا خانواده‌ها از یک دستگاه ژنراتور برق پشتیبان استفاده می‌کنند. امروزه؛ ژنراتورهایی با قابلیت حمل آسان و سریع و البته متصل به اینترنت و فناوری‌های ارتباطی وارد بازار شده است. یک نمونه از این ژنراتورها را شرکت Briggs & Stratton دارد. این ژنراتورهای کوچک و قابل حمل با بلوتوث به گوشی شما متصل شده و می‌توانند وضعیت مصرف برق خانه یا مدت زمان کار ژنراتور را گزارش کنند. قیمت این دستگاه روی سایت آمازون ۱۱۷۴ دلار است.

۸- پالاینده هوشمند هوا

افرادی که به گرد و غبار یا آلودگی‌های دیگر هوا حساسیت یا آلرژی دارند؛ می‌توانند از دستگاه‌های هوشمند پالاینده هوا استفاده کنند. دستگاه Awair Air Quality Monitor یک نمونه است که می‌تواند کیفیت هوا را مرتبا بررسی و به شما گزارش کند. این دستگاه کوچک و قابل حمل است تا در هر اتاق یا سالن و مکانی به راحتی قرار بگیرد و وضعیت هوای آن‌جا را بررسی کند. قیمت این گجت جالب روی سایت آمازون ۱۷۵ دلار است.

۹- سنسور ردگیری وضعیت پنجره

بارها هم برای شما اتفاق افتاده که بیرون از خانه هستید و یکباره طوفان شدید یا باران شدیدی شروع می‌شود و شما نگران باز بودن پنجره‌های خانه هستید. سنسوری به نام Iris Contact Sensors می‌تواند به شما بگوید آیا پنجره‌های خانه شما باز هستند یا خیر. این سنسور با هاب ZigBee تنظیم و هماهنگ می‌شود و با اعلان‌های خود را برای یک اپلیکیشن نصب شده در گوشی شما می‌فرستند. قیمت این سنسور جغدمانند روی سایت آمازون ۲۵ دلار است.

۱۰- رادیویی که با گوشی شارژ می‌شود

شاید به نظر برسد این دستگاه چندان هوشمند نیست یا به درد نمی‌خورد چون تا وقتی گوشی تلفن همراه هست و قابلیت رادیو دارد؛ چه نیازی به این گجت است اما برای احتیاط همیشه یک رادیو همراه خود و کنار دست‌تان در ماشین و سفرها داشته باشید تا گزارش‌های هواشناسی را دریافت کنید. ممکن است به هر دلیلی رادیوی گوشی شما کار نکند یا رادیوی ماشین خراب شود. این مدل که در تصویر می‌بینید به نام Red Cross Weather Alert Radio قیمتی ۶۰ دلاری دارد ولی انواع رادیوهای کوچک با باتری و قابل شارژ با گوشی در بازار یافت می‌شود.

منبع

   
3 نظرات
  1. سنگ صبور می گوید

    خیلی اطلاعات به روز و جالبی بود از شما بابت مطالبتون مچکرم

  2. پیمان می گوید

    به نظر مطالبی که در رادیو نوشته شده زیاد درست نیست. چیزی که در تصویر دیده میشود رادیویی است که با استفاده از اهرم چرخنده شارژ میشود و حتی میتواند گوشی را هم شارژ کند.

  3. رهگذر می گوید

    این هاب ارتباط برقرار می‌کند و هنگامی که شرایط آب‌وهوایی در منطقه خانه‌تان “بسیار شدید شود”؛ سریعا به شما گزارش داده خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.