هکرها «در پشتی» سرور نرم‌افزار محبوب CCleaner را پیدا کردند و میلیون‌ها نفر در معرض خطرات نرم‌افزار دستکاری‌شده قرار گرفتند

2

نرم‌افزار CCleaner واقعا یک نرم‌افزار محبوب است. طوری که برآورد می‌شود تا حالا ۲ میلیارد بار دانلود شده باشد و هر هفته هم ۵ میلیون نفر آن را دانلود می‌کنند.

متأسفانه باید بگویم که اگر اخیرا این نرم‌افزار را دانلود کرده‌اید و به صورت دقیق نسخه ۵.۳۳ آن را دانلود کرده‌اید، پی سی شما در معرض خطر جدی قرار گرفته است.

در واقع روز ۱۱ سپتامبر هکرها، توانستند در پشتی سرور این نرم‌افزار را پسدا کنند و نسخه دستکاری شده خودشان را جایگزین آن کنند. گرچه روز ۱۲ سپتامبر نسخه تازه غیرآلوده ۵.۳۴ جایگزین شد، اما در همین فاصله نرم‌افزار سیستم‌های زیادی را آلوده کرده است.

CCleaner البته قابلیت به‌روزرسانی خودکار را دارد، اما واقعا الان تخمین مشکلات ایجاد شده برای کاربران، دشوار است.

نسخه آلوده CCleaner  اطلاعات رمزنگاری‌شده کامپیوتر شامل نام آن، نرم‌افزارهای نصب شده و فرایندهای را در حال اجرا را به سرور هکرها می‌فرستاد و چون از ویژگی موسوم به DGA هم بهره می‌برد، می‌‌توانست برای دریافت اطلاعات سرقت‌شده به فرض بلاک شدن سرور هکرها، دامین‌های جدیدی را ثبت کند و مورد استفاده قرار بدهد.

در هر صورت توصیه ما به روزکردن نرم‌افزارتان با مراجعه به اینجاست.

منبع

   
2 نظرات
  1. پسر افتاب می گوید

    ۷ ساعت پیش خوندم این خبرو و بالاخره یه سایت فارسی گذاشت! همینطوری سرچ میکردم ببینم کدوم سایت اول میزاره و متوجه بشم به روز تره شما ب روز تری حتی از زومیت یا کسایی ادعای ای تی بودن دارن ! سایت خوبی دارید ممنون واسه وقت و تلاشتون از امروز زیاد سر میزنم اینجا.

  2. پسر افتاب می گوید

    اهان راسی اینو یادتون رفت بگید ک فقط نسخه های ۳۲ بیتی در معرض این بک دور هستن.اضافش کنید 😀

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.