کنایه هواوی به اپل: اسمارت‌فون واقعی هوش مصنوعی را ماه آینده ببینید!

0

هواوی در ماه‌های اخیر در فروش گوشی از اپل پیشی گرفته است و اکنون با شجاعت بیشتری برای آیفون‌های جدید خط و نشان می‌کشد.

هواوی فیلمی در فیسبوک منتشر کرده که به طور مستقیم آیفون X اپل و به‌خصوص موتور عصبی آن روی تراشه A11 را هدف قرار می‌دهد. در این فیلم به سیستم تشخیص چهره آیفون X اشاره می‌شود که نمی‌تواند چهره‌ها را به خوبی تشخیص بدهد. هواوی در انتهای فیلم با کنایه می‌گوید: «منتظر رونمایی گوشی با هوش مصنوعی واقعی در ماه آینده باشید».

واضح است که هواوی دارد درباره «میت ۱۰» صحبت می‌کند که از پردازنده کرین ۹۷۰ سود می‌برد و قرار است در روز ۱۶ اکتبر معرفی شود. فارغ از جنجال‌سازی‌های رسانه‌ای؛ به نظر می‌رسد شرکت چینی هواوی در حوزه هوش مصنوعی اسمارت‌فون‌ها پیشرفت‌هایی داشته است. هواوی ماه گذشته در نمایشگاه ایفای ۲۰۱۷ تراشه کرین ۹۷۰ را معرفی کرد که مجهز به یک واحد شبکه عصبی یا NPU است.

همان‌طور که می‌دانید؛ افزودن یک تراشه اختصاصی هوش مصنوعی به دستگاه‌های موبایل می‌تواند مزایای بسیار بزرگی از جمله پردازش سریع‌تر، عمر شارژ باتری بیشتر، امنیت بالاتر و کارایی‌های دیگری داشته باشد. اکنون؛ هواوی مدعی است توانسته این کار را بکند و NPU کرین ۹۷۰ همانند موتور عصبی تراشه A11 اپل؛ مجموعه‌ای از هسته‌های پردازشی اختصاصی هوش مصنوعی در پردازنده مرکزی است.

اما به نظر می‌رسد؛ یکپارچه‌سازی هوش مصنوعی در اسمارت‌فون‌ها هواوی قوی‌تر و عمیق‌تر از اپل باشد چون این شرکت روی پرچم‌دار قبلی خود؛ هواوی میت ۹ از فرآیندهای یادگیری ماشینی برای وفق دادن سیستم‌عامل گوشی با عادت‌های کاربران استفاده کرده بود و در صورت نیاز کاربر؛ قدرت پردازشی و حافظه رم بیشتری در اختیارش می‌گذاشت.

پس چندان دور از انتظار نیست که وعده جدید هواوی مبنی بر رونمایی از یک «گوشی هوش مصنوعی واقعی» تنها مختص سخت‌افزار نباشد و سیستم‌عامل میت ۱۰ از ترفندهایی سود ببرد که موجب می‌شوند از یادگیری ماشینی بیشتر در امور روزانه کاربران استفاده شود. مشکل اینجا است که کلمه «AI» استفاده شده در تبلیغ هواوی مفهوم و معانی گسترده‌ای دارد و این روزها شامل همه‌چیز می‌شود.

به هر حال؛ باید تا ۱۶ اکتبر صبر کنیم تا بفهمیم واقعا هواوی یک گوشی مجهز به هوش مصنوعی رده بالاتری نسبت به آیفون X معرفی می‌کند یا فقط یک بلوف تبلیغاتی زده است. آن‌چه مسلم است؛ دنیای اسمارت‌فون‌ها دارد به سوی هوش مصنوعی حرکت می‌کند و از این به بعد باید این ویژگی را هم پای ثابت اسمارت‌فون‌های پرچم‌دار دنیا بدانیم!

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.