با این ابزار ساده هوش مصنوعی از عکس خودتان یک چهره سه‌بعدی بسازید!

0

شاید در فیلم‌های تخیلی دیده باشید که روبات‌ها از روی یک عکس ساده؛ مدل سه‌بعدی یک فرد را می‌سازند و جایگزین او می‌کنند. اکنون؛ می‌توانید در واقعیت این‌کار را خیلی ساده انجام دهید!

هر روز شاهد کاربردهای جدیدی از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی هستیم. دانشمندان درباره قدرت بی‌انتهای این حوزه از علم سخن می‌گفتند و حالا کم‌کم داریم احساس‌اش می‌کنیم.

دو دانشگاه ناتینگهام و کینگستون انگلیس؛ نتایج تحقیقات خود را به صورت یک ویجت بسیار ساده درآورده‌اند و روی یک سایت آپلود کردند. هر فردی می‌تواند یک عکس ساده خود را روی این سایت آپلود و گیف چهره سه‌بعدی خودش را ببیند یا دانلود کند.

این ابزار مبتنی بر یادگیری ماشینی اجازه می‌دهد یک فایل OBJ از چهره سه بعدی خود دانلود کنید و با بردن نشانگر ماوس روی عکس و چرخاندن آن؛ چهره‌تان را در تمامی ابعاد از جمله کناره‌ها، بالا و پایین؛ چانه، سر و غیره به صورت سه‌بعدی ببینید. حتما برایتان جذاب خواهد بود از زوایای دیگری به چهره‌تان نگاه کنید!

با آپلود چندین عکس روی این سایت و مشاهده مدل‌های سه بعدی ساخته شده؛ علاوه بر اینکه از توانایی یک چنین ابزار بسیار ساده‌ای در شگفت خواهید شد؛ به برخی اشکالات و ضعف‌های آن نیز پی می‌برید. از جمله در پردازش تصویر و مدل‌سازی چهره در برخی زاویه‌ها ضعف‌هایی وجود دارد ولی تا همین‌جا فوق‌العاده است!

این سایت که از طراحی ساده‌ای هم استفاده می‌کند؛ توضیح می‌دهد پس از ۲۰ دقیقه عکس آپلود شده و چهره سه بعدی ساخته شده پاک خواهند شد و هیچ‌جای دیگری استفاده نمی‌شوند. این سایت یک دمو از تحقیق و مقاله‌ای است که دارد روی چهره‌سازی سه بعدی با شبکه عصبی و یادگیری ماشینی کار می‌کند. محققان و علاقه‌مندان می‌توانند متن مقاله و کدهای ابزار را از روی خود این سایت دانلود کنند.

محققان این پروژه توضیح می‌دهند که بازسازی چهره سه‌بعدی یکی از چالش‌های بزرگ در علم «بینایی ماشینی» (Computer vision) است. به طور معمول برای ساختن یک چهره سه‌بعدی در یک زاویه خاص نیاز به چندین عکس از فرد موردنظر هست ولی با دسته‌بندی تعدادی از عکس‌ها و استفاده از برخی مدل‌های سه‌بعدی در شبکه عصبی می‌توان با کمک سیستم‌های هوش مصنوعی به سرعت یک چهره سه بعدی از روی یک عکس ساده استخراج کرد.

این ابزار می‌تواند در بسیاری از حوزه‌ها و برنامه‌های کاربردی مورد استفاده قرار بگیرد و دنیای دیجیتال را تحت تاثیر خود قرار بدهد. ساخت تصاویر سه بعدی برای بازی‌های ویدیویی، استفاده از چهره افراد به صورت آنلاین در واقعیت افزوده، رسانه‌های اجتماعی و واقعیت مجازی تنها برخی از افق‌هایی هستند که این ابزار قابلیت به‌کارگیری دارد. در آینده‌ای نزدیک؛ هوش مصنوعی می‌تواند به سادگی هر عکس دو بعدی (نه فقط چهره) را به یک مدل سه بعدی تبدیل و برای محیط‌های مجازی استفاده کند.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.