سیم‌کارت‌های ۳G/4G شاتل با پوشش ۵۸۰ شهر ایران و پیش‌شماره ۰۹۹۸ وارد بازار می‌شوند

0

چند ماه پیش رگولاتوری خبر داد برای چندین اپراتور مجازی تلفن همراه پروانه صادر شده است و به‌زودی سیم‌کارت‌های این اپراتورها وارد بازار می‌شود. «شاتل موبایل» یکی از اپراتورهای مجازی است از مدت‌ها پیش در پی عرضه سیم‌کارت‌های تلفن همراه به بازار ایران است. دیروز؛ سیم‌کارت‌های ۳G/4G شاتل به طور رسمی معرفی و آزمایشی وارد بازار می‌شوند.

شاتل موبایل یک اپراتور مجازی کامل نوع اول (Full MVNO) است که جز شبکه دسترسی رادیویی؛ می‌تواند تمامی خدمات یک اپراتور حقیقی شبکه موبایل مانند مکالمه، پیامک و اینترنت همراه را ارایه بدهد. این نوع اپراتورها روی شبکه دسترسی رادیویی اپراتورهای موجود سرویس‌ها و خدمات خود را تعریف و عرضه می‌کنند. شاتل می‌گوید هم‌اکنون می‌تواند خدمات خود را در ۵۸۰ شهر ایران ارایه بدهد.

سیم‌کارت‌های شاتل با پیش‌شماره ۰۹۹۸ وارد بازار می‌شوند و از شبکه‌های موبایل دیتای نسل سه و چهار پشتیبانی می‌کنند. مدیران شاتل در مراسم رونمایی دیروز گفتند دیتای این اپراتور روی نسل‌های ۳، ۳.۷۵، ۴ و ۴.۵ کار می‌کند و اینترنت نسل دوم یا ۲G در آن ارائه نمی‌شود. به علاوه، قرار است به‌زودی نسل اینترنت ثابت TD-LTE روی فرکانس ۲۶۰۰ مگاهرتز نیز به خدمات شاتل موبایل افزوده شود.

یکی از اهداف و برنامه‌های شاتل موبایل برای رقابت در بازار؛ ارایه انتخاب‌ها و خدمات ارزش‌افزوده روی سیم‌کارت‌ها است. به عنوان مثال؛ مشتریان می‌توانند سیم‌کارت‌های ۳G/4G شاتل موبایل و همین‌طور خدمات روی آن‌ را پیش‌خرید یا پس‌خرید یا هیبریدی تهیه کنند. به این معنی که مشتری انتخاب می‌کند هزینه خرید سیم‌کارت و خدمات را ابتدا بپردازد یا به بعدا موکول کند یا ترکیبی از آن‌ها را استفاده کند.

همچنین؛ در برنامه‌های ذکر شده از سوی این اپراتور؛ ارایه محتواهای سرگرمی و خدمات محتوایی مکمل بازار وعده داده شده است. یکی دیگر از اهداف این اپراتور ارایه خدمات ارزان‌تر است. هزینه هر دقیقه مکالمه درون شبکه شاتل موبایل ۵۵۵ ریال است در حالی که هزینه هر دقیقه مکالمه خارج شبکه ۸۸۸ ریال می‌شود. هزینه پیامک‌های انگلیسی و فارسی نیز به ترتیب ۲۲۲ ریال و ۱۱۱ ریال است. پیامک خارج از کشور ۱۵۰۰ ریال اعلام شده و هزینه اینترنت همراه به ازای هر کیلوبایت ۰.۰۷۵ تا ۰.۶ ریال است.

ورود اپراتورهای مجازی تلفن همراه و تنوع خدمات و سیم‌کارت‌ها در بازار به سود کاربران نهایی است و باید این اتفاق را به فال نیک گرفت. بازار موبایل ایران تا حدودی انحصاری و در دست دو الی سه اپراتور موبایل است و در قیمت‌گذاری‌ها، ارایه خدمات، کیفیت خدمات و استفاده از فناوری‌های به‌روز همیشه شاهد یک اجحاف نسبت به کاربران هستیم که شاید با ورود اپراتورهای مجازی مانند شاتل موبایل بتوان این فضا را به نفع کاربران تعدیل کرد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.