اسنپ با کاوش گوشی راننده‌ها درباره نصب اپلیکیشن مسیریاب ویز هشدار می‌دهد!

16

امروز برخی از راننده‌های تاکسی‌های اینترنتی تصویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند که جای تامل و بررسی بیشتر دارد.

چند روز پیش؛ به تمامی رانندگان تاکسی‌های اینترنتی اعلام شد از تاریخ ۳۰ آبان ماه حق استفاده از اپ مسیریاب ویز (Waze) را ندارند. مقامات قضایی این محدودیت تازه را برای نصب و استفاده از این برنامه وضع و به نهادهای مربوطه ابلاغ کردند.

اپلیکیشن ویز به طور گسترده و سراسری از سوی رانندگان تاکسی‌های اینترنتی استفاده می‌شود ولی از یک سال پیش فیلتر شد و از راننده‌ها خواسته شد به سراغ استفاده از دیگر اپلیکیشن‌های مسیریاب از جمله اپلیکیشن تازه معرفی شده ایرانی «دال» بروند.

مقامات قضایی می‌گویند اپلیکیشن ویز اصالتا اسرائیلی است و به علت جمع‌آوری اطلاعات از درگاه‌های مختلف برای امنیت ملی تهدید محسوب می‌شود.

ویز ممنوع!

حالا از امروز تصاویری منتشر شده که نشان می‌دهد برنامه‌هایی مانند اسنپ به دلیل نصب اپلیکیشن ویز؛ اجازه کار کردن کاربر را نمی‌دهند. در واقع، اسنپ ابتدا بررسی می‌کند آیا روی گوشی راننده اپلیکیشن ویز نصب شده است یا خیر!

به طور مشخص؛ اپلیکیشن مخصوص رانندگان اسنپ طی پیغامی به راننده می‌گوید که اپلیکیشن ویز کماکان روی دستگاه موبایل شما نصب است. ابتدا باید این اپلیکیشن را پاک کنید تا بتوانید وارد برنامه اسنپ شوید.

صدور چنین پیغام و اخطاری؛ نیازمند انجام یک سری مقدمات و پیکربندی‌ها روی سرور برنامه است. همین‌طور باید چنین برنامه‌ای امکان دسترسی به اطلاعات سایر برنامه‌ها و یک سری دسترسی‌های سیستم‌عاملی را داشته باشد.

به نظر می‌رسد توسعه‌دهنده‌های اپلیکیشن اسنپ از مدت‌ها قبل درگیر چنین موضوعی بوده و برایش برنامه‌ریزی و کارهای آماده‌سازی زیرساختی و سروری را انجام دادند. احتمالا مقام‌های قضایی از مدت‌ها پیش به شرکت‌های کسب‌وکاری تاکسی اینترنتی درباره پیاده‌سازی سازوکار عدم استفاده از اپلیکیشن ویز دستورالعملی داده‌اند و به تازگی رسانه‌ای شده یا به راننده‌ها ابلاغ شده است.

جالب است در این پیغام به صورت پیش‌فرض از واژه «برنامه‌های زیر» استفاده شده است که نشان می‌دهد شاید در آینده برنامه‌های دیگری نیز روی گوشی راننده کاوش شده و نسبت به نصب‌شان هشدار داده شود.

نقض حریم خصوصی برای اجرای قانون

موضوع مهم‌تر بعدی؛ مجوز و نقض حریم خصوصی اتفاق فتاده در این ماجرا است. اکنون؛ همه کاربران و راننده‌های اینترنتی از خود سوال می‌کنند که اپلیکیشن اسنپ اجازه چنین کاری را دارد؟ آیا بررسی این موضوع که روی گوشی راننده اسنپ؛ اپلیکیشن ویز نصب شده است یا خیر؛ یک نوع سرک کشیدن به حریم خصوصی افراد نیست؟

البته؛ این احتمال وجود دارد که رانندگان اسنپ در زمان استخدام پای فرمی را امضا زده‌اند که اجازه چنین کارهایی را به اپلیکیشن و شرکت اسنپ می‌دهد. این رانندگان پذیرفته‌اند که اگر قوانین اسنپ را رعایت نکنند، امکان استفاده از اپلیکیشن این شرکت را نداشته باشند.

اما باز هم با شرط قبول چنین حالتی؛ این تشکیک در ذهن ایجاد می‌شود که شاید اپلیکیشن اسنپ ده‌ها مورد دیگر را هم روی گوشی رانندگان خود بررسی می‌کند.

باید این نکته را نیز متذکر شد که در سال‌های اخیر؛ همیشه اپلیکیشن‌هایی همانند اسنپ یا اوبر در دنیا با نگرانی‌ها و چالش‌های نقض حریم خصوصی روبرو بودند و از سوی عده‌ای متهم به سوءاستفاده از اطلاعات مشتریان یا سرک کشیدن در زندگی شخصی‌شان هستند.

هنوز اسنپ درباره این چالش جدید اظهارنظری نکرده است. همچنین؛ هنوز مشخص نیست که دیگر شرکت‌های تاکسی اینترنتی نیز چنین روندی را در پیش گرفتند یا خیر!

 
16 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  درست کسی دلش به حال رصد شدن اطلاعات مردم توسط اسرائیل میسوزه خودش سرش تو اطلاعات مردمه! بازهم بگید چرا مردم بهتون اعتماد ندارن!
  همه این بازیا رو هم برای رونق دال در آوردن. یه سرویس خوب جهانی رو فیلتر کنیم تا سرویس آشغال وطنی پا بگیره!

 2. کاوه می گوید

  احتمالاً به زودی رانندگان اسنپ از دو گوشی استفاده خواهند کرد. یکی برای اسنپ و دیگری برای ویز. بنده شخصا با چند نفرشون صحبت کردم و اکثرشون میگفتن که اپلیکیشن ویز واقعا بهشون کمک میکنه و اگر نباشه کار کردن براشون خیلی سخت میشه و به صرفه نیست.

  1. مجید می گوید

   با تغییر اسم ویز دیگر نگران اخطار اسنپ نباشید

   1. بینام می گوید

    افرین
    کلون

 3. hasan می گوید

  حداقل وقتی که نمیگذارید یه برنامه کاربردی مثل ویز تو ایران فعالیت داشته باشه یه خورده پول خرج کنید به چهار تا برنامه نویس درست حسابی مثل اون رو درست کنند من خودم دیروز با مسیریاب دال یک مسافر رو تو یک مسیر ۹ کیلومتری که زده بود ۳۴ دقیقه ای می رسید ۱ ساعت تو راه و ترافیک بودم به خاطر ۸۰۰۰ تومان .( از کوزه همان برون تراود که در اوست )

  1. Baby می گوید

   سلام همکار گرامی
   بهت حق میدم اما من مثل شما تسلیم نشدم و بعد از یکی دو روز کنکاش پادزهرش رو پیدا کردم و مثل روزهای اول کارم رو پیش میبرم بدون نیاز به دوتا گوشی..
   قطعا اسنپ هم مایل به ایجاد محدودیت برای ما نبود اما مجبور بود..
   راه حل اسونه دوست عزیز کمی بهش فکر کن تا پیداش کنی ?

 4. مسعود می گوید

  واقعا خیلی بدبختیم که داریم تو ایران زندگی میکنیم
  لعنت به باعث وبانیش ایشالا که خیر نبینن

 5. عرفان می گوید

  اینا همش شعره . فقط نشون دادن پلیس و دوربین علت اصلی فیلتر شدنه . مگر نه تو گوشی هر ایرانی پر از برنامه های ساخت امریکا و انگلیس و اسراعیله . مثل تلگرام و اینستاگرام و واتس اپ و …

 6. امین می گوید

  فقط کاسبی هاشون خراب شده. و با اطلاع داشتن راننده ها از دوربین ها و پلیس ها . خیلی کمتر جریمه شدن. و حالا بهشون فشار امده. دونبال پول زور هستن. وگرنه اینا خودشون اطلاعات رو به دست خودشون میدن به کشور های دیگه. نمونه اش که یادتون هست دختر أقای لاریجانی بزرگ ???

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.